Nowoczesna strefa dzienna powinna być odpowiedzią na potrzeby współczesnej rodziny, a jej przestrzeń odzwierciedlać styl życia domowników. By sprostała ich wymaganiom powinna być funkcjonalna i reprezentacyjna.
Nowoczesna strefa dzienna powinna być tak zaprojektowana, by zaspokoić komfort współczesnej rodziny. Jej styl życia w dużym stopniu odpowiada dynamice zmian społecznych – jesteśmy zabiegani i zapracowani, dlatego bardzo cenimy sobie czas, jaki możemy poświęcić na życie rodzinne i towarzyskie. Przekłada się to również na organizację przestrzeni naszych domów. Jak nigdy wielką wagę przywiązujemy do funkcjonalności wnętrz. Współczesny dom postrzegamy także często przez pryzmat prestiżu rodziny – chcemy mieszkać pięknie. Bardzo cenimy sobie również przestrzeń, co nie musi oznaczać jej nadmiernej rozrzutności. Te wszystkie aspekty powinny być brane pod uwagę podczas projektowania strefy dziennej.
Przedpokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezentował się elegancko (fot. AdobeStock)
Nowoczesna strefa dzienna – przestronny przedsionek
Strefa wejścia w nowoczesnym domu i mieszkaniu jest dzisiaj bardziej przestronna, jej powiększenie jest konieczne, ponieważ przejęła ona funkcje przynależne innym pomieszczeniom. Przedpokój lub przedsionek służy nie tylko komunikacji. Odgrywa także rolę szatni, której ranga wzrosła – liczba butów, odzienia wierzchniego i innych przedmiotów, z których na co dzień korzystają domownicy wychodząc lub wchodząc do wnętrza domu jest dzisiaj znacznie większa niż jeszcze w niedawnej przeszłości. Przedsionek to dzisiaj również miejsce służące kontaktom z osobami, które niekoniecznie chcemy zaprosić do salonu. Tu także witamy gości. Dlatego w przedsionku powinno się znaleźć miejsce na przestronną szafę pełniącą funkcję szatni. Zadbajmy o miejsce do siedzenia – będzie pomocne podczas zmiany butów. Może to być ławka ze skrzynią, w której będziemy mieć dodatkowy schowek.
Hol w przestrzeni dziennej
Nowoczesna strefa dzienna nie obejdzie się bez przestronnego holu. Poza rolą centrum komunikacyjnego domu, jest on również ważnym elementem aranżacyjnym otwartej strefy dziennej. Warto tam wygospodarować miejsce na duże lustro, w którym przejrzymy się przed wyjściem z domu, a także meble, takie jak wygodny fotel lub krzesło oraz stoliczek lub konsolę. Zadbajmy również o oświetlenie sztuczne tego miejsca. To przestrzeń zazwyczaj pozbawiona okien, do której światło naturalne dociera w sposób pośredni, dlatego warto tam zainstalować kinkiety lub żyrandol.
Strefa dzienna powinna być komfortowa, współgrać z aurą domu oraz stylem życia domowników (fot. pixabay.com)
Nowoczesna strefa dzienne bez podziałów
We współczesnych domach bardzo często brak jest wyraźnych podziałów przestrzennych salonu, kuchni i jadalni. Takie łączenie przestrzeni sprzyja funkcjonalnemu gospodarowaniu miejscem. W razie potrzeby z łatwością dostawimy stół i przesuniemy granice jadalni lub powiększymy kącik wypoczynkowy. Nieoczywisty podział przestrzeni sprawi również, że gdy będziemy musieli pracować w domu, wygospodarujemy miejsce na biurko. W elastycznej przestrzeni łatwiej też będzie postawić ściankę działową, by wygospodarować np. mały pokoik dla dziecka czy babci. Jednym słowem otwarta przestrzeń dzienna jest podatna na zmiany typowe dla dynamiki współczesnej polskiej rodziny. Zmianom aranżacji będzie sprzyjać ujednolicona płaszczyzna podłogi – wykonana z tego samego materiału, która będzie wyglądać dobrze zarówno w salonie, jak i kuchni czy holu. Dobrym wyborem będą podłogi drewniane, np. okładziny z drewna egzotycznego. Wybierzmy gatunki twarde, odporne na ścieranie i zarysowania. Drewno powinno także nie ulegać działaniu wilgoci. Warunki te spełni np. teak czy iroko. Znacznie tańsze, a jednocześnie trwałe mogą być panele winylowe, które są nie tylko bardzo wytrzymałe na zarysowania czy ścieranie, ale również na wilgoć.
Strefy pośrednie elementem nowoczesnej przestrzeni dziennej
Pęd życia i brak czasu sprawia, że coraz bardziej cenimy sobie chwile, które możemy spędzić na świeżym powietrzu. Służy temu włączanie balkonów i tarasów w przestrzeń wnętrz. Nawet w naszej strefie klimatycznej można z nich korzystać przez większą część roku. Umożliwiają to nowoczesne systemy zabudowy, odpowiednie zadaszenia, kominki zewnętrzne, oświetlenie czy wyposażenie w postaci promienników. Można też zastosować dywan specjalnie przeznaczony na taras oraz meble, które uczynią z tej przestrzeni atrakcyjne przedłużenie strefy dziennej.
zdjęcie otwierające: pixabay.com