Posadzka na tarasie i balkonie podlega ciągłemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Deszcz, mróz , wysokie skoki temperatury pomiędzy dniem i nocą nieustannie ingerują w użyte materiały.
Co jest ważne?
- wybór niechłonnych płytek mrozoodpornych
- wyprofilowanie spadku na balkonie i tarasie, montaż profili okapowych
- staranne wykonanie hydroizolacji
- zapewnić prawidłowe odprowadzenie wody
- przyklejenie płytek elastycznym klejem, odpornym na mróz i wahania temperatury
- wypełnienie spoin miedzy płytkami fugą elastyczną
- dodatkowe uszczelnienie połączeń silikonem
- ocieplenie tarasu, jeśli znajduje się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem lub ogrzewanym garażem
Jakie płytki?
Rynek oferuje szeroką gamę okładzin ceramicznych. Wybierając płytki na taras lub balkon najlepiej wybrać płytki o powierzchni z zamkniętymi porami, dzięki czemu woda i wilgoć nie będą wnikać do ich środka, co uchroni je przed niszczącym działaniem „zamrażanie-odmrażanie”. Dobre płytki powinny mieć nasiąkliwości poniżej 3%, powinny być to również płytki antypoślizgowe.
Uwaga na spadek!
Należy zadbać o wyprofilowanie minimalnego spadku 1-2% (1-2 cm na metrze długości) posadzki od ściany zewnętrznej na zewnątrz balkonu lub tarasu, który pozwoli na prawidłowe powierzchniowe odprowadzenie wody z balkonu, tarasu. W przypadku narożnego tarasu, osłoniętego ścianami zewnętrznymi z dwóch stron minimalny spadek należy zachować od każdej ze ścian. Bardzo ważne na tym etapie prac jest przygotowanie strefy okapowej, w której powinny zostać zainstalowane systemowe okapniki Knauf BR lub Knauf ZR, które gwarantują właściwe i zgodne ze sztuką budowlaną wykończenie krawędzi balkonu/tarasu i pozwalają na prawidłowe i bezawaryjne odprowadzenie z nich wody opadowej.
Kiedy konieczne jest ocieplenie?
Jeśli taras lub balkon znajdują się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem, na parterze albo nad ogrzewanym garażem, konieczne jest wykonanie ocieplenia podłoża. Podłoże posadzki pod balkon lub taras, należy traktować jak ścianę zewnętrzną budynku.
Niezbędna hydroizolacja
Każdy taras i balkon, wymaga przed ułożeniem płytek zabezpieczenia przed wilgocią, czyli wykonania hydroizolacji. Jej zadaniem jest stworzenie wodoszczelnej powłoki, która zabezpieczy podłoże przed wilgocią, ochroni konstrukcję balkonu, tarasu przed degradującym zjawiskiem „zamrażanie-odmrażanie”. Taką powłokę tworzy po wyschnięciu elastyczna zaprawa uszczelniająca Knauf Hydroflex 1C odporna na mróz i starzenie.
Elastyczna zaprawa uszczelniająca Knauf Hydroflex 1C jest odporna na mróz i starzenie.
Niezwykle istotne jest zapewnienie ciągłości powłoki uszczelniającej, która powinna pokryć powierzchnię poziomą balkonu lub tarasu oraz zostać wyprowadzona pionowo na ściany na wysokość cokołów, co nie jest takie proste. Staranne wykonanie hydroizolacji w tych miejscach ułatwiają: elastyczna taśma uszczelniająca Knauf Hydro Flex oraz narożniki zewnętrzne i wewnętrzne Knauf Hydro Flex.
Czym i jak kleić?
Do klejenia płytek przystępujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji. W zależności od rodzaju i wielkości okładziny możemy użyć kleju Knauf klasy C2TE z grupy K2 ( K2 Szary, K2 Biały K2 Żelowy) lub kleju Knauf klasy C2TES1 z grupy K4 (K4 Szary, K4 Biały, K4 Żelowy). Podstawową zasadą przyklejania płytek na balkonach i tarasach jest to, żeby zaprawa klejowa całkowicie wypełniała przestrzeń pomiędzy podłożem pod płytką. Podczas klejenia zaleca się stosowanie tzw. metody kombinowanej: po rozprowadzeniu kleju na podłożu dodatkowo nakładamy cienką warstwę kleju na 100% spodniej powierzchni. Tego typu metoda klejenia pozwoli nam maksymalnie zredukować pustki szczeliny w kleju, w których występuje wykraplanie wody, co w wyniku procesu „zamrażania-odmrażania” może doprowadzić po latach do odspojenia płytki.
W zależności od rodzaju i wielkości okładziny możemy użyć kleju Knauf klasy C2TE z grupy K2 ( K2 Szary, K2 Biały K2 Żelowy) lub kleju Knauf klasy C2TES1 z grupy K4 (K4 Szary, K4 Biały, K4 Żelowy).
Czym i jak fugować?
Określając szerokość fugi na balkonie lub tarasie, lepiej kierować się rozsądkiem niż modą, zgodnie z którą im węższa fuga, tym ładniejsza posadzka. Do fugowania powinny być użyte fugi o szerokim zakresie stosowania, mrozoodporne, elastyczne i paroprzepuszczalne Knauf Elastic Plus oraz Knauf Fuga. Należy pamiętać, że fuga nie tylko spełnia walory ochronne i estetyczne, ale w przypadku użycia na zewnątrz pełni funkcję dylatacji. Z uwagi na silne oddziaływanie promieni słonecznych na zmianę z deszczem lub mrozem, a w konsekwencji duże naprężenia pomiędzy użytymi materiałami, zaleca się wykonanie szerszej fugi. Szerokość fug na balkonie i tarasie nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Zawsze należy kierować się zasadą: im większe płytki, większy balkon czy taras tym szersza powinna być fuga. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich staranne wykonanie. Przed fugowaniem spoiny należy oczyścić z resztek kleju i wypełnić szczelnie zaprawą fugową na całej głębokości, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Knauf Elastic Plus oraz Knauf Fuga elastyczna dostępne są w 14 modnych kolorach.
Czym zabezpieczać spoiny w narożach i dylatacjach?
W miejscach, gdzie zwykła spoina może ulegać pęknięciom należy zastosować elastyczną masę do spoinowania, uszczelniania Silikon Sanitarny Knauf, który podobnie jak wcześniej użyte materiały jest odporny na działanie deszczu, słońca, duże amplitudy temperatury w ciągu roku. Dzięki trwałej elastyczności silikon zapewni szczelne połączenie między płytkami ceramicznymi w narożach ścian, w połączeniach ścian z posadzką, w miejscach przechodzenia dylatacji. Podobnie jak w przypadku fug trzeba pamiętać o minimalnej szerokości spoiny elastycznej ok. 7 mm. Knauf Silikon dostępny jest w 14 modnych kolorach, co ułatwi jego dobór do koloru wybranej wcześniej fugi.
Tylko wtedy, kiedy połączymy wybór odpowiednich materiałów i staranne wykonanie każdej czynności, możemy cieszyć się pięknym tarasem lub balkonem przez długie lata.