Na piękno i funkcjonalność ogrodu składa się wiele elementów: odpowiednio dobrane rośliny, kwietniki, meble, układ alejek czy oświetlenie. Nie zapominajmy jak ważną rolę odgrywa ten ostatni element, który pozwala nam wyeksponować w pełni uroki naszego podwórka o zmroku.
Oświetlenie rabat ogrodowych
Najbardziej zjawiskowe rośliny wymagają efektownej oprawy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia, by nasze rabaty cieszyły nas także nocami, podczas wieczornych rozmów w ogrodzie i rodzinnym grillowaniu?
Oprawy wpisane w ogród
Kinkiety na ścianach domów, ogrodzeń i altan należą do najbardziej popularnych lamp oświetlających również rabaty. Godne polecenia są zwłaszcza proste, dyskretne metalowe kinkiety czy reflektory o minimalistycznej formie. Jednak, gdy chcemy by światło padało bezpośrednio na rośliny wykorzystajmy lampy w formie słupków, kul, stożków czy walców, które z łatwością wkomponują się także w elewację domu i estetykę ogrodu. Postawmy na prostotę i nowoczesność. Niesamowity efekt uzyskamy, tworząc rabatę złożoną z podświetlanych donic. Rezultat zadowoli najbardziej wymagających ogrodników.
Zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj oprawy i klosz lampy. Najlepsze są te wykonane z nieprzezroczystego szkła lub tworzywa, gdyż rozpraszają światło. Taka dyskretna dekoracja rabat sprawia, że nocą odkrywamy na nowo piękno znanych nam roślin. Malowniczy krajobraz ogrodu tworzą lampy zawieszone na konarach drzew, które podświetlają nie tylko sam pień i liście, ale i roślinność posadzoną na rabatach.
Przy niewielkich kwietnikach świetnie sprawdzają się nowoczesne reflektory montowane w murach i podłożu. Są mało widoczne, a dają światło potrzebne do podkreślenia urody kwiatów. Wprowadzenie kilku, a nawet kilkunastu źródeł światła o niewielkiej mocy optycznie powiększy ogród, a także podkreśli detale, takie jak drobną rabatę czy małą skarpę.
Światło ukierunkowane
Skupmy się nie tylko na rodzaju oświetlenia w ogrodzie, ale także kierunku padania swiatła. Oprawa umieszczona przed rabatą czy dekoracyjnym krzewem ze skierowanym na nie źródłem światła sprawi, że na skupisku roślin ujrzymy niezwykle atrakcyjne wizualnie cienie. O wiele ostrzej zarysują się też kontury roślin – uzyskamy efekt niezwykłego, tajemniczego ogrodu. Oświetlenie rabat z dwóch stron sprawi, że intensywnie oświetlimy same kwiaty.
Bardzo ważne w oświetleniu ogrodu jest zachowanie umiaru. Nie przesadźmy z ilością i intensywnością źródeł światła. Wydzielmy poszczególne rabaty, które chcemy wyeksponować. Umieszczajmy lampy na wysokości wzroku, nad głową albo bardzo nisko i kierujmy światło w bok lub w dół. Małe reflektory zamieszczone w ziemi, a skierowane w górę wyglądają niezwykle estetycznie w przypadku dużych kielichów kwiatów czy ciekawych kształtów liści – nagle nabierają one nowych kształtów.
Ochrona IP
Zawsze przy zakupie opraw, zwracajmy uwagę na stopień ochrony, a więc tzw. kod szczelności IP. Na kod ten składa się dwucyfrowa liczba. Pierwsza z cyfr (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność oprawy, druga (od 0 do 8) – wodoszczelność oprawy. Współczynnik IP przy lampach na zewnątrz musi wynosić minimum 44. Jeśli oprawę umieszczamy w wodzie w małym zbiorniku, potrzebujemy IP 67, a do zbiorników większych i głębszych IP 68. Oprawa powinna być wytrzymała na opady deszczu, śniegu, silny wiatr i nadmierne słońce. Równie ważne jest to, by była odporna na zadrapania, uderzenia, niską i wysoką temperaturę.
Przyjrzyjmy się również klasie ochronności, która określa rodzaj izolacji elektrycznej. Podaje się ją w cyfrach rzymskich. Kupujmy te o II klasie ochronności, chyba że oświetlamy oczka wodne – wtedy wybierzmy III klasę ochronności.
Kupujmy energooszczędne żarówki. Bardzo popularne jest obecnie światło LED – o neutralnej, białej barwie lub kolorowe, a także światło solarne – o coraz lepszych parametrach i niższych cenach, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej.