Przed rozpoczęciem budowy domu należy postawić ogrodzenie tymczasowe, jeśli posesja nie jest ogrodzona w sposób docelowy. Jest to konieczność i jednocześnie zabezpieczenie mienia przed niepożądanym wtargnięciem intruzów.
Przygotowanie terenu pod budowę domu należy rozpocząć od wyznaczenia granic posesji oraz fundamentów przyszłych obiektów. Zadanie to zleca się geodecie. Wyznacza on miejsce na słupki graniczne, których połączenie stanowi obrzeże posesji. Obowiązkiem inwestora jest wykonanie według nich ogrodzenia. Ma to na celu zabezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem, a z perspektywy właściciela będzie strzec przed wtargnięciem złodzieja. Niestety kradzieże na budowie nie należą do rzadkości.
Ogrodzenie tymczasowe a prawo
Zgodnie z przepisami teren budowy musi być zabezpieczony, aby nikt postronny nie wszedł na posesję. Od lipca 2015 roku jego wzniesienie nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Nowe prawo budowlane mówi o tym, że możemy bez formalności postawić na posesji ogrodzenie, jeśli nie przekracza 2,20 m wysokości i to niezależnie, czy biegnie przy drodze publicznej, torach kolejowych lub placach itp. Ogrodzenie tymczasowe terenu budowy powinno mieć minimum 1,5 m wysokości. Należy je postawić na własnym terenie, nie w linii granicy.Na dużych posesjach ogrodzenie tymczasowe może ograniczać się jedynie do miejsca budowy. Nie trzeba wówczas grodzić całego terenu. Ważne jest jednak, aby w strefach niebezpiecznych, gdzie istnieje ryzyko spadania ciężkich przedmiotów i materiałów budowlanych zachować odpowiedni dystans. Ogrodzenie tymczasowe musi stanąć wówczas w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budowanego budynku. Pamiętajmy, że ogrodzenie musi spełniać odpowiednie warunki techniczne i między innymi nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i zwierząt. I tak na wysokości mniejszej niż 1.8 m nie wolno montować ostrych zakończeń takich jak: drut kolczasty, elementy szkła tłuczonego, ostro zakończonych materiałów (żyletek, metalowych fragmentów o ostrych krawędziach, itp.).
Z czego ogrodzenie tymczasowe?
Najprostsze ogrodzenie tymczasowe to te wykonane ze słupków drewnianych (np. żerdzi sosnowych) i tzw. siatki leśnej. Słupki drewniane możemy zastąpić metalowymi, które w przyszłości będziemy mogli wykorzystać do wykonania docelowego ogrodzenia. Najczęściej inwestorzy korzystają z ogrodzenia siatką metalową, którą łatwo i szybko się rozciąga. Jest materiałem lekkim, co ułatwia prace. Jeśli nasza budowa będzie czasochłonna, warto zainwestować w siatkę ocynkowaną lub powlekaną, która nie skoroduje i nie będzie stanowiła zagrożenia dla ewentualnych przechodniów, w tym dzieci. Trwałość ogrodzenia zależy w dużej mierze od średnicy drutu – nie powinien być on cieńszy niż 3 mm.
Czasem długotrwała budowa i sytuacja inwestora sprawia, że ogrodzenie tymczasowe automatycznie przechodzi w długoletnie. Wówczas warto zdecydować się na trwalsze rozwiązanie panelowe. To rodzaj ogrodzenia systemowego, w formie przęseł z ażurowej siatki lub pełnych paneli wykonanych z blachy trapezowej. Ostatnia propozycja może skuteczniej zniechęcić osoby postronne do wtargnięcia na teren i lepiej zabezpieczy mienie. System zawiera elementy niezbędne do całościowego montażu. Dodatkowo panelowe ogrodzenie tymczasowe jest przystosowane do bezpiecznego przechowywania w stanie rozmontowanym, co daje możliwość wielokrotnego zastosowania. Możemy się nim dzielić z innymi inwestorami lub odsprzedać. Niestety system panelowy jest kosztowny. Aby uniknąć sporego wydatku, wystarczy wypożyczyć ogrodzenie tymczasowe. Na rynku usług budowlanych znajdziemy wiele firm świadczących tego typu usługi.
Jak zbudować ogrodzenie tymczasowe?
Ogrodzenie tymczasowe z siatki może być wsparte nawet na drewnianych słupach. Osadzamy je w ziemi w 3-metrowych odstępach na głębokość 40-50 cm i za pomocą zaginanych gwoździ mocujemy do nich siatkę. Drewniane elementy (których trwałość z reguły wynosi 2-3 lata) możemy zastąpić słupkami metalowymi – wymagają one jednak zalania betonem, gdyż umieszczone bezpośrednio w ziemi szybko skorodują. Budując typowe ogrodzenie z siatki plecionej służą słupki stalowe o wysokości 2 m, z przelotkami i kapturkiem zakrywającym wierzch słupka. Potrzebne też są rozpórki do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. Ogrodzenie tymczasowe nie wymaga wykonania podmurówki. Jeśli jednak się na nią zdecydujemy, to najlepiej zrobić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można też wykorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, montowane na sucho dzięki łącznikom z wycięciami, w które wkładane są betonowe „deski” i słupki.
Należy pamiętać o pozostawieniu wjazdu na posesję, który może chronić prowizoryczna, zbita z desek brama. Powinien być on szerszy niż przepisowe minimum, czyli 240 cm. Obszerny wjazd potrzebny będzie dla zapewnienia wygodnej komunikacji, manewrowania samochodami dostawczymi i firmy budowlanej, w tym np. betoniarek. Tymczasowe ogrodzenie panelowe może być systemowo wyposażone w przenośną bramę przesuwną oraz furtkę lub kilka furtek, jeśli wymaga tego charakter naszej budowy.
Zdjęcia: materiały prasowe