Od wielu sezonów wśród najbardziej popularnych materiałów ściennych plasują się niezmiennie beton komórkowy i bloczki silikatowe. Są to jedne z propozycji najczęściej wybieranych do wznoszenia ścian, nie tylko przez projektantów i deweloperów, ale również przez inwestorów wykorzystujących je do budowy domów jednorodzinnych. Ich fenomen polega na wszechstronności - produkty znajdują zastosowanie przy niemal każdym rodzaju przegród, począwszy od...
Odnawianie mieszkania i domu rzadko kiedy wiąże się z wymianą wszystkich mebli i sprzętów na nowe. Jednak wszechobecny pył i ryzyko uszkodzeń mechanicznych mogą doprowadzić do zniszczeń tych, które chcemy zachować. Jak je zabezpieczyć?
Inwestorzy, chcąc maksymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkalną i zminimalizować koszty budowy, często rezygnują z wiatrołapu. Jest to zgodne z prawem budowlanym, ponieważ pomieszczenie to nie jest obowiązkowe. Jednak wiatrołap w domu pełni śluzę chroniącą wnętrze przed zimnym powietrzem, więc warto się na niego zdecydować. Budowa wiatrołapu jest możliwa w już istniejącym domu.
Wszystkie przegrody budowlane w mniejszym lub większym stopniu przepuszczają powietrze. Jednak nadmierna infiltracja i eksfiltracja powietrza prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wentylacji i nadmiernych strat ciepła.
O badaniu termowizyjnym słyszeli zapewne wszyscy właściciele domów jednorodzinnych – zarówno ci, którzy użytkują już domy, jak i ci, którzy dopiero je budują. Niemniej ważne jest również badanie szczelności powietrznej budynków. Na czym ono polega?
Ogrodzenie działki to często pierwsza czynność, jaką wykonuje jej właściciel przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Wprawdzie ogrodzenie nie gwarantuje skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jednak stanowi utrudnienie dla potencjalnych złodziei – może ich odstraszyć, podobnie jak zwierzynę.
Drewno to znakomity, naturalny materiał konstrukcyjny, nic dziwnego, że jest bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym. Ma jednak pewne wady. Jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowane, może strawić je ogień lub stanie się posiłkiem dla szkodników. Jak powinno być zabezpieczone drewno konstrukcyjne?
Firmy wykonawcze budujące domy pod klucz zwykle albo dysponują własnym sprzętem, albo zobowiązane są w umowie do załatwienia go na własną rękę. Kiedy jednak wynajmujemy ekipy do poszczególnych zadań, możemy być zmuszeni zapewnić sprzęt.
Malowanie ścian to jedna z najczęstszych form remontu, na jaką się decydujemy. Pozwala ona szybko i stosunkowo niewielkim kosztem odświeżyć wygląd wnętrz oraz efektywnie odnowić wizerunek przestrzeni. Aby jednak czynność przebiegała bezproblemowo, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak przygotować ściany do malowania oraz zabezpieczyć powierzchnie przed zabrudzeniem?
Ucieczka ciepła przez przegrody zewnętrzne to jedna z poważniejszych przyczyn zwiększonego zapotrzebowania budynku na energię cieplną niezbędną do jego ogrzania. Aby dom był energooszczędny, ważna jest nie tylko odpowiednia izolacja termiczna przegród. Równie istotna jest szczelność budynku. W nieszczelnym domu uzyskanie komfortu cieplnego jest trudne, a rachunki za ogrzewanie są wysokie.
Palety z bloczkami, długie belki na więźbę, worki z cementem, dachówka. Tego nie da się dowieźć zwykłym dostawczakiem, a tym bardziej samochodem osobowym. Konieczna jest ciężarówka z HDS-em, a bywa, że także samojezdny dźwig. Podpowiadamy, jak skutecznie zorganizować transport materiałów budowlanych.
Prysznic bez brodzika wymaga odpowiedniej hydroizolacji i zastosowania właściwie dobranych zapraw. Odkąd pojawiły się uszczelnienia zespolone i fugi o podwyższonych parametrach, wykonanie hydroizolacji i układanie szczelnie płytek przestało być problemem.
Transport materiałów w obrębie budowy jest regulowany odpowiednimi przepisami. Aby prowadzić prace w zgodzie z zasadami BHP, należy wyposażyć robotników w odpowiednie środki – taczki, wózki, wyciągarki i przeszkolić, jak mają z nich korzystać.
Remontując łazienkę, musimy zadbać o odpowiednie materiały wykończeniowe odporne na specyficzne warunki tego pomieszczenia. Tylko wysokiej jakości produkty zapewnią trwałość i zamierzony wygląd aranżacji mimo codziennej eksploatacji pomieszczenia.
Drzewa i krzewy rosnące na naszej działce budowlanej to skarb – są podstawą naszego przyszłego ogrodu i decydują o urodzie posesji. Dlatego podczas budowy powinniśmy je chronić i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które nietrudno przecież na budowie.
Lekkie materiały budowlane można nosić w rękach, ale ciężkie produkty lub większe ich ilości wygodniej i szybciej będzie transportować inaczej. Tu z pomocą przychodzą m.in. taczki, wózki oraz wyciągarki. Wykorzystanie sprzętu przyspiesza także prace budowlane.
Szczelność powietrzna budynku jeszcze do niedawna nie była wymaganym parametrem nawet w budownictwie energooszczędnym. Od 2017 r. jest wymuszona przepisami warunków technicznych. Bez szczelnej obudowy budynku wysiłki w zmniejszeniu strat ciepła, takie jak właściwa termoizolacja czy zapobieganie mostkom cieplnym, nie przyniosą pełnych rezultatów.
Przed rozpoczęciem budowy domu należy postawić ogrodzenie tymczasowe, jeśli posesja nie jest ogrodzona w sposób docelowy. Jest to konieczność i jednocześnie zabezpieczenie mienia przed niepożądanym wtargnięciem intruzów.
Dopełniliśmy już wszystkich formalności i przyszedł czas na rozpoczęcie budowy domu. Aby to zrobić, musimy jednak odpowiednio przygotować teren. Jak powinna być przygotowana działka pod budowę domu?
Najwięksi wrogowie materiałów budowlanych to zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, wilgoć, nasłonecznienie oraz złodzieje. Wszystkie te zagrożenia mogą się przytrafić naszym materiałom zarówno podczas transportu, jak i ich składowania.