Kominki cenimy przede wszystkim za atmosferę, jaką wnoszą do wnętrza. Jednak urok żywego ognia we wnętrzu jest ten sam, niezależnie, czy zainstalujemy w domu kominek czy piec kominkowy. Urządzenia te są doceniane również za możliwość dogrzewania wnętrz, co aktualnie nabiera szczególnego znaczenia. Między kominkiem a nowoczesnym piecem kominkowym są jednak spore różnice.
W świetle walki z zanieczyszczeniami powietrza ogrzewanie kominkowe, do którego należą również piece kominkowe, budzi wątpliwości. Niektóre domowe kominki są zaliczane do urządzeń grzewczych zanieczyszczających powietrze w podobnym stopniu, co kotły na paliwa stałe starego typu. To z tego powodu od pewnego czasu w tzw. dni smogowe obowiązuje w Polsce zakaz palenia w kominkach. Ponadto zgodnie z Dyrektywą zwana Ekoprojektem od początku 2022 roku w sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie piece oraz kominki, które spełniają wyśrubowane normy emisji spalin. Jednak aktualnie, głównie z powodu kryzysu energetycznego, ogrzewanie kominkowe cieszy się znowu popularnością. Kominkami i piecami kominkowymi interesują się zarówno te osoby, którzy mają już te urządzenia zainstalowane, jak i ci, którzy do tej pory nie odczuwali potrzeby ich posiadania. Warto przy tym pamiętać, że stare urządzenia nie spełniające norm dyrektywy trzeba będzie wymienić na nowe. Każde województwo ma określoną graniczną datę i mimo kryzysu obowiązek ten z pewnością nas nie ominie, co najwyżej może być przesunięty w czasie. Myśląc więc o kominku czy piecu kominkowym, bierzemy pod uwagę tylko nowoczesne, ekologiczne modele. Pozostaje jedynie kwestia, co wybrać: kominek czy piec kominkowy?
Nowoczesne kominki i piece kominkowe – ogrzewanie awaryjne W całorocznym domu zarówno kominek, jak i piec kominkowy zazwyczaj nie są jedynym źródłem ogrzewania. Nie mogą być nim zresztą również według obowiązujących przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, dom „powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami”. Powodem takiego zapisu jest konieczność zapewnienia ogrzewania budynku w przypadku długotrwałej nieobecności mieszkańców. Palenie zarówno w kominku i piecu kominkowym jest dość kłopotliwe, wymaga stałego doglądania. Wiele osób decydowało się na instalację kominków ze względu na niepowtarzalny klimat, jakie dają we wnętrzu płomienie żywego ognia. Podobny efekt możemy osiągnąć, paląc w piecu kominkowym. Jednak walory estetycznie nigdy nie były jedynymi atutami tych urządzeń. Zarówno kominek, jak i piec kominkowy mogą być traktowane jako dodatkowe źródło ciepła, co w czasach niedoborów energii grzewczej nabiera nowego znaczenia. Jako dodatkowe źródło ciepła pozyskiwanego przez palenie tańszym niż inne paliwa drewnem pozwolą obniżyć koszty ogrzewania. Przede wszystkim jednak dadzą poczucie bezpieczeństwa na wypadek energetycznej katastrofy, jakim może być całkowity brak innych paliw czy dłuższe przerwy w dostawie prądu. Kominki i piece kominkowe nie wymagają bowiem zasilania prądem, więc w razie blackoutu nie przestaną pracować, tak jak np. pompy ciepła czy kotły gazowe lub olejowe. W kominku i piecu kominkowym możemy napalić niezależnie od pory roku – nie trzeba wtedy uruchamiać całego systemu grzewczego. W chłodne deszczowe lato, wczesną jesienią czy wiosną napalenie w kominku lub piecu. Przyjemnie rozgrzeje wnętrze.
Kominek czy piec – jakie są różnice
Decyzję czy wybrać wolno stojący kominek czy piec kominkowy podejmujemy, uwzględniając wiele czynników. Ze względu na walory estetyczne przewagę mają kominki – wkład można obudować na niezliczoną ilość sposobów, dopasowując materiał i formę obudowy kominkowej do ulubionego stylu wnętrza. Piec kominkowy, czyli koza nie daje takich możliwości – jest gotowym produktem o określonej formie i stylu. Wprawdzie aktualna oferta rynkowa tych produktów jest dość bogata, ale ostateczny efekt we wnętrzu jest zbliżony. Dylemat kominek czy piec kominkowy można rozwiązać patrząc przede wszystkim na różnice techniczne. Kominek jest znacznie cięższym urządzeniem niż koza – może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Zazwyczaj więc montuje się go na parterze domu, dodatkowo wzmacniając podłogę na gruncie – aby wytrzymała ona taki ciężar, część wylewki pod kominek powinna być dozbrojona i oddzielona szczelinami dylatacyjnymi od reszty. Zainstalowanie kominka na stropie nad piwnicą lub nad piętrem wymaga konsultacji z konstruktorem – często trzeba bowiem wzmocnić strop. Znacznie lżejsze piece kominkowe można ustawiać na stropach bez ryzyka ich popękania. Nie wymagają zabudowy, można je stawiać praktycznie w dowolnym miejscu. Zainstalowanie kominka wymaga również osobnego kanału dymowego. Piec kominkowy można podłączyć do kanału wspólnego z innym piecem. Ważna jest też sprawa mocy – najmniejszy kominek ma 6-10 kW mocy nominalnej, często jest to za dużo jak na potrzeby jednego pomieszczenia. Oznacza to, że będziemy w nim palić, zduszając płomienie, czego efektem może być np. więcej szkodliwych substancji w dymie. Piece kominkowe łatwiej kupić o mniejszej mocy, nawet poniżej 5 kW, jest to więc rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Ponadto niektóre modele wyposażone są w regulatory wlotu powietrza lub termostat, który możemy w dowolny sposób zaprogramować według naszych potrzeb. Ciepło z kominka można rozprowadzić po domu, budując w tym celu osobną instalacje dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub decydując się na kominek z tzw. płaszczem wodnym, włączony w instalację c.o. Piec kominkowy ogrzewa zazwyczaj tylko to wnętrze, w którym jest zainstalowany. Na rynku dostępne są też modele umożliwiające również pieczenie i gotowanie. Nowoczesne piece kominkowe stalowe szybko oddają ciepło całą powierzchnią, sprawiając, że pomieszczenie szybko się nagrzewa. Podczas gdy obudowany kamieniem czy cegłami kominek zatrzymuje ciepło na dłużej, w przypadku pieca stalowego ciepło przestaje być generowane tuż po wygaszeniu paleniska. Modele z obudową np. z kafli zatrzymają ciepło na dłużej, ale są one znacznie droższe niż piece kominkowe stalowe. Nowoczesne piece kominkowe są ekologiczne – redukcja emitowanych do atmosfery spalin odbywa się przez zastosowanie metody wtórnego spalania lub katalizatora, który pozwala spalić wszystkie gazy i szkodliwe cząsteczki.