Ogrzewania podłogowe w nowo budowanych domach jest już tak naprawdę standardem. Dość często także osoby remontujące stare domy decydują się na ten sposób ogrzewania pomieszczeń. Jednak aby system efektywnie działał, należy zainstalować odpowiednie rury. Jakie rury do podłogówki są najlepsze?
Kapiąca woda z kranu to jeden z najczęstszych i najbardziej irytujących problemów. Przede wszystkim generuje niepotrzebne straty wody i podwyższa za nią rachunki, a ponadto spływające krople tworzą na umywalkach i zlewozmywakach mało estetyczny kamienny nalot. Na szczęście cieknący kran często możemy naprawić samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca.
Mieszkając w domu, o ciepłą wodę musimy zadbać sami. Rosnącą popularnością cieszą się elektryczne przepływowe podgrzewacze wody. Przede wszystkim dlatego, że szybko działają, podgrzewają wodę wyłącznie na żądanie, a także mają kompaktowe rozmiary. Wybór urządzeń jest spory, więc zakup odpowiedniego modelu może być wyzwaniem. Aby go ułatwić, podpowiadamy, jaki przepływowy podgrzewacz do kuchni czy łazienki sprawdzi się najlepiej...
Nie wyobrażamy sobie życia bez nieograniczonego dostępu do wody. Dlatego też, jeżeli w pobliżu naszego domu znajduje się sieć wodociągowa, warto się do niej przyłączyć. I chociaż za budowę infrastruktury wodociągowej odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe, które zaopatruje dany teren w wodę, to za podłączenie domu do sieci musimy zapłacić z „własnej kieszeni”. Ile kosztuje podłączenie wody?
Mimo że dąży się do ograniczenia ogrzewanie opartego na paliwach kopalnych, w tym również gazu, to wiele osób jeżeli ma taką możliwość, decyduje się na taką opcję. Nie wchodząc w słuszność czy opłacalność wyboru tego systemu ogrzewania, oznacza to, że koniecznie należy przyłączyć dom do sieci gazowej. Ile kosztuje podłączenie gazu do domu?
Przyłącze prądu to jeden z ważniejszych elementów infrastruktury energetycznej, który umożliwia dostarczenie energii elektrycznej do domu i nieograniczone korzystanie z wszelkich urządzeń elektrycznych. W Polsce proces podłączenia i wykonania przyłącza prądu regulowany jest przez prawo oraz wytyczne dostawców energii. Jednak koszty jego realizacji zawsze ponosi właściciel posesji. Ile kosztuje przyłącze prądu?
Obliczanie współczynnika przenikania ciepła to podstawa skutecznej termomodernizacji. Również ocieplając nowy budynek, pod uwagę należy wziąć współczynnik przenikania ciepła przegród budynku i stosowanych materiałów.
Gruntowy wymiennik ciepła umożliwia wykorzystanie darmowej energii z gruntu, ponieważ temperatura poniżej 1,5 m wynosi 5-12oC, a co najważniejsze jest stała przez cały rok. GWC wykorzystując dużą pojemność cieplną gruntu oraz akumulowane w nim ciepło, doskonale sprawdza się w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Rura gazowa potrafi popsuć każdą aranżację, nic więc dziwnego, że szukamy sprawdzonych rozwiązań na jej ukrycie. Wiele osób instalacje gazowe (i nie tylko) ukrywa za przeróżnymi osłonami. Jednak czy zabudowa rury gazowej jest zgodna z prawem? Jeśli tak, to jak ją wykonać?
Pakuły, czyli włókna konopne i lniane, służą przede wszystkim do uszczelniania instalacji wodnych, grzewczych i gazowych. Mimo że stosowane są od bardzo dawna, ich popularność nie słabnie. Nic dziwnego, ponieważ doskonale spełniają swoją funkcję, ponadto uszczelnianie gwintów możemy przeprowadzić samodzielnie. Jak nawijać pakuły?
W dzisiejszych czasach, gdy energia elektryczna odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, a ponadto cena prądu jest niemała, zrozumienie, jak obliczyć jej zużycie, jest niezwykle ważne. Wiedza ta pozwoli nam nie tylko na znaczne oszczędności w domowym budżecie, ale także na bardziej odpowiedzialne zużycie energii, co jest korzystne dla środowiska. Jak obliczyć zużycie prądu?
Biokominki stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim dlatego, że urokliwie migocącym płomieniem możemy cieszyć się, nawet mieszkając w bloku. Ponadto doskonale wpisują się wszechogarniający trend eko, ponieważ paliwo powstaje z naturalnych surowców roślinnych. Jak powinien przebiegać montaż biokominka?
Instalacje wodne, kanalizacyjne czy centralnego ogrzewania mogą być dużym problem, kiedy będą przeciekać. Na szczęście na zawsze czeka nas kosztowny, uciążliwy remont i wymiana całej instalacji. Czasami wystarczy uszczelnienie rury przez zastosowanie odpowiedniego uszczelniacza, aby zapewnić ponowne efektywne funkcjonowanie instalacji.
Każda instalacja elektryczna musi być przede wszystkim bezpieczna. Przed jej przeciążeniem chronią bezpieczniki. Jednak rodzaje bezpieczników domowych są różne i chociaż ich dobranie należy powierzyć fachowcowi, to warto zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Jakie więc są typy bezpieczników elektrycznych?
Brak ciągu w kominie sprawia, że spaliny powstałe podczas pracy kotła czy palenia w kominku odprowadzane są w nieprawidłowy sposób, zakłócając ogrzewanie pomieszczeń. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, jeden nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej przywrócić prawidłowy ciąg w kominie.
Wentylacja pomieszczeń jest niezbędnym elementem, który musi zostać zapewniony w danym budynku. Dobrze działający system wentylacji jest w stanie zapewnić nam świeże i czyste powietrze do pracy i życia oraz utrzymać budynek w dobrym stanie.
Napowietrzanie kominka to konieczność – świeże powietrze jest niezbędne dla jego sprawnego działania. Jak zapewnić odpowiednią ilość powietrza do pracy kominka?
Wysokie rachunki za prąd mocno obciążają nasz budżet domowy. I chociaż nie mamy wpływu na obowiązujące ceny energii, to jednak możemy obniżyć rachunek za prąd i to nie zmniejszając komfortu codziennego funkcjonowania. Skutecznym sposobem jest kompensacja mocy biernej.
Kominek z otwartym paleniskiem daje nam możliwość podziwiania naturalnego ognia, obcowania z zapachami i odgłosami palenie drewna. Jest również dekoracyjny, dlatego też często pojawia się nie tylko w tradycyjnych czy rustykalnych, ale także nowoczesnych aranżacjach wnętrz.
Domowe instalacje wody czasami potrafią nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Częstym problem jest słabe ciśnienie wody w kranie. Dotyczy to zarówno miejskich oraz wiejskich sieci wodociągowych, jak i indywidualnych źródeł zasilania. Jak zwiększyć ciśnienie wody?