Zbliża się zima, a więc okres mrozów i niskich temperatur. Aby móc w pełni cieszyć się urokiem długich, klimatycznych wieczorów i rodzinnych spotkań, trzeba odpowiednio przystosować dom do przymrozków. Jak tego dokonać? Pomocne bez dwóch zdań będzie odpowiednie przygotowanie i odpowietrzenie starych grzejników.
Jak rozpoznać zapowietrzony kaloryfer w bloku?
Nie ma nic przyjemniejszego po mroźnym dniu, jak powrót do ciepłego, nagrzanego mieszkania. Z tego też względu niezwykle irytujące jest, kiedy zamiast tego, w domu czeka na nas chłód i niska temperatura, pomimo trwającego sezonu grzewczego. Gdzie należy upatrywać źródeł problemu? Winowajcą mogą być zapowietrzone kaloryfery w bloku. Zdiagnozowanie tego zjawiska jest niezwykle proste. Zazwyczaj towarzyszy mu bowiem kilka charakterystycznych znaków, takich jak:
- odgłosy świszczenia, szumu lub bulgotania wodzy, dochodzące z grzejnika,
- zimna powierzchnia kaloryfera,
- nierównomierne oddawanie ciepła – gorąca wyłącznie jego górna część, dół chłodny lub całkiem zimny.
Jeśli zaobserwujesz któryś z sygnałów we własnym mieszkaniu, możesz być niemal pewien, że masz do czynienia z zapowietrzonym grzejnikiem. Jak samemu skutecznie rozwiązać problem zapowietrzonego kaloryfera w bloku?
Jak odpowietrzyć kaloryfer – przygotowania
Ręczne odpowietrzenie zaworów grzewczych nie jest niczym skomplikowanym. Aby jednak było skuteczne, należy przeprowadzić je w odpowiedni sposób i właściwie przygotować się do tego zadania. O czym powinieneś pamiętać, planując odpowietrzanie grzejników? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby zabierać się za nie dopiero wtedy, gdy instalacja będzie całkowicie ostudzona. W przeciwnym przypadku proces ten będzie zdecydowanie mniej efektywny. Jeśli jednak nie chcesz wychładzać całej instalacji i obniżać temperatury w mieszkaniu - zakręć zawór grzejnikowy. W ten sposób znajdująca się w niej woda szybko wystygnie, a Ty będziesz mógł zająć się zapowietrzonym kaloryferem w bloku. Zanim do tego przystąpisz, sprawdź dodatkowo ciśnienie w instalacji co. Optymalnie, gdy będzie ono zwiększone do 1,3 atmosfery – dzięki temu woda wyprze powietrze w górę, co ułatwi Ci precyzyjne odpowietrzenie grzejnika.
Zdj. 1. Ręczne odpowietrzenie zaworów grzewczych nie jest niczym skomplikowanym. Aby jednak było skuteczne, należy przeprowadzić je w odpowiedni sposób i właściwie przygotować się do tego zadania.
Odpowietrzanie grzejników krok po kroku
Kiedy przygotujesz instalację oraz zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia – najczęściej wystarczy śrubokręt lub specjalny kluczy oraz miseczka na wodę – możesz zabrać się do dzieła. Proces odpowietrzania grzejników zacznij od ustawienia zaworu termostatycznego w zamkniętej pozycji. Następnie podłóż naczynie lub wiaderko na wodę tuż pod zawór odpowietrzający oraz delikatnie go odkręć, używając do tego klucza lub śrubokręta. Poczekaj, aż zleci całe powietrze, a ze szczeliny zacznie wydobywać się woda. Będzie to znak, że odpowietrzyłeś kaloryfer – możesz z powrotem szczelnie zakręcić zawór odpowietrzający i odkręcić termostat do odpowiedniej pozycji.
Zdj. 2. Proces odpowietrzania grzejników zacznij od ustawienia zaworu termostatycznego w zamkniętej pozycji.
Przyczyny pojawiania się powietrza w kaloryferach
Jak widać, samodzielne spuszczanie powietrza z grzejników nie jest niczym skomplikowanym. Skąd jednak bierze się problem zapowietrzonych kaloryferów w bloku? Czy można mu jakoś zaradzić? Otóż przyczyną tego zjawiska jest najczęściej niewłaściwe napełnienie instalacji centralnego ogrzewania. Ponieważ używana jest do tego najczęściej woda pochodząca z wodociągów, znajdujące się w niej pęcherzyki powietrza mogą doprowadzić do zapowietrzenia kaloryferów, szczególnie tych znajdujących się w górnej części obiegu. Źródłem takiego stanu rzeczy może być dodatkowo proces dyfuzji, powodowany przez niedostateczną szczelność tworzywa sztucznego, z jakiego zwykle produkowane są rury.
Zapowietrzony kaloryfer w bloku to zjawisko normalne i występuje bardzo często. Na szczęście jego rozwiązanie jest szybkie i nie sprawia większych trudności. Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli Ci przywrócić ciepło w mieszkaniu w zaledwie kilka minut.