Gres należy do najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne okładzin. Niektóre rodzaje gresu wymagają jednak zabezpieczenia przed zabrudzeniami i okresowej konserwacji. Jakie rodzaje gresu trzeba impregnować? Jak przeprowadzać impregnację płytek gresowych?
Płytki gresowe niemal całkowicie wyparły z rynku inne rodzaje płytek podłogowych, można też je stosować jako okładziny ścienne. Należą do najtwardszych materiałów budowlanych, co przekłada się na ich wyjątkową trwałość. Dodatkowo żywotność płytek przedłuży impregnowanie, który w przypadku niektórych rodzajów płytek gresowych przeprowadzamy jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania posadzki. Impregnacja gresu jest również jednym z zabiegów konserwacyjnych tego rodzaju płytek. Które płytki wymagają zabezpieczenia impregnatem i na czym polega impregnowanie gresu?
Impregnacja płytek gresowych – jaki gres wymaga impregnacji
Na rynku istnieje kilka rodzajów płytek gresowych. Różnią się one przede wszystkim sposobami wykończenia powierzchni, które mają ogromny wpływ na zasadność impregnowania i wybór środków impregnujących. Nie wszystkie rodzaje gresu trzeba impregnować, ale są takie, w przypadku których jest to zabieg niezbędny, aby posadzka nadawała się do użytku i była bardziej odporna na zabrudzenia. Proces impregnacji gresu można całkowicie pominąć w przypadku gresu szkliwionego, ponieważ ma on zabezpieczoną powierzchnię warstwą specjalnego szkliwa nadającą płytce wysoką odpornością na wilgoć i zaplamienia. Jest to w tej chwili najpopularniejszy rodzaj płytek gresowych stosowanych do wnętrz, jest więc duże prawdopodobieństwo, że kupowane przez nas płytki nie będą wymagały impregnacji. Gres szkliwiony wystarczy myć ogólnodostępnymi środkami do czyszczenia podłóg, dla uzyskania połysku można dodać np. kilka kropel nabłyszczacza do zmywarek. Impregnacji zasadniczo nie wymaga także gres nieszkliwiony nazywany naturalnym lub technicznym. Jednolita struktura płytki sprawia, że zabrudzenia nie wnikają do środka, ale powoduje również, że w głąb gresu nie wniknie także środek impregnujący. Do konserwacji naturalnego gresu wystarcza mycie powierzchni ogólnie dostępnymi środkami do czyszczenia podłóg kamiennych, większe zabrudzenia można wyczyścić roztworem wody z octem i płynem do mycia naczyń – tak przygotowany środek rozpuszcza tłuszcz i usuwa lepkie zanieczyszczenia. Na rynku pojawiły się też specjalne środki impregnujące do gresu niepolerowanego, które działają jedynie powierzchniowo. Impregnacji wymaga natomiast gres polerowany. Konieczność zabezpieczenia tego rodzaju gresu wynika z faktu, iż proces polerowania otwiera pory, czyniąc gres bardziej podatnym na zabrudzenia i rysowanie powierzchni. Impregnacja gresu polerowanego polega na zastosowaniu nieprzepuszczalnych preparatów stworzonych na bazie rozpuszczalników. Warto wiedzieć o tym, że płytki gresowe mogą zostać poddane impregnacji już na etapie ich produkcji – wielu producentów stosuje ten zabieg. Nie musimy ich wtedy impregnować zaraz po ułożeniu, ale pamiętajmy jednak o tym, że warstwa impregnatu po pewnym czasie się wytrze i podłoga będzie wymagała ponownego zaimpregnowania. Impregnowanie gresu polerowanego będzie wtedy zabiegiem służącym konserwacji nawierzchni. Niektórzy producenci używają tymczasowego zabezpieczenia gresu w postaci wosku. Chroni on przed zabrudzeniami np. podczas układania płytek, ale przed użytkowaniem okładziny dobrze jest ją zaimpregnować profesjonalnym środkiem. Niektórzy zalecają usunięcie wosku jeszcze przed montażem płytek. Połyskująca i matowa jednocześnie powierzchnia modnego gresu lapato uzyskiwana za sprawą tarcia płytki przy pomocy elastycznie osadzonych tarcz, częściowo otwiera pory płytki. Podobnie jak gres polerowany, powinien on być zaimpregnowany.
Środki do konserwacji i impregnacji gresu niepolerowanego
Na rynku oferowane są dwa rodzaje środków do zabezpieczania gresu – impregnaty do gresów niepolerowanych i polerowanych. Pierwsza grupa to specyfiki, które po naniesieniu na płytkę tworzą niewidzialną barierę zabezpieczającą ją przed wnikaniem wilgoci, tłuszczy, osadów z kamienia oraz innych zabrudzeń. Jak stosować impregnaty do płytek niepolerowanych? Impregnowanie płytek gresowych jest w tym przypadku bardzo łatwe. Wystarczy powierzchnię np. posadzki dokładnie wyczyścić i wytrzeć do sucha. Nierozcieńczony preparat nanosi się przy pomocy wałka lub gąbki, najlepiej w jednym kierunku, nie wcierając środka w powierzchnię. Następnie czekamy na jego wyschnięcie – czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu. Czasami zaleca się powtórzenie czynności po 2 godzinach. Zabezpieczona powierzchnia może być użytkowana po 24 godzinach od impregnacji. Zaletą takich środków jest również to, że są one bezpieczne dla koloru płytek, ponadto uwydatniają strukturę i kolor gresu.
Impregnowanie gresu polerowanego
Impregnaty do płytek polerowanych i podłoży betonowych mogą z powodzeniem wniknąć w mikropory materiału, zabezpieczając je przed zgubnym działaniem zarówno wilgoci i brudu, jak i plam z oleju, wina, farb – działają one więc zarówno hydrofobowo, jak i oleofobowo. Specyfiki te są produkowane na bazie rozpuszczalników a nie wody, ponieważ gres jest materiałem twardym i wodne środki nie wnikają w jego głąb. Powierzchnia posadzki z gresu polerowanego powinna być zabezpieczona zaraz po ułożeniu, ale jeszcze przed fugowaniem. Impregnaty te służą jednak również do okresowej konserwacji gresu polerowanego. Pozwalają na szybkie i łatwe pozbywanie się zabrudzeń, świetnie radzą sobie z uciążliwymi plamami, również tymi z tłuszczu, dlatego idealnie nadają się do renowacji zaniedbanych i źle pielęgnowanych okładzin. Przed wyborem środka impregnującego, warto też zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć – są bowiem specyfiki pozwalające uzyskać tzw. efekt suchej płytki, jak i te, po zastosowaniu których płytki będą wyglądały jak mokre. Technik nanoszenia impregnatów jest kilka, instrukcję znajdziemy na opakowaniu. Zazwyczaj należy na uprzednio wyczyszczoną powierzchnię nałożyć obficie impregnat za pomocą czystej szmatki, rozetrzeć np. za pomocą mopa i pozostawić na około 20-30 minut. Następnie po tym czasie na powierzchni pojawi się delikatna poświata. Suchą szmatką lub froterką spolerować do uzyskania połysku. Na powierzchniach szorstkich nie ma potrzeby polerowania. Nie należy impregnować powierzchni wilgotnych i niechłonnych. Zabieg impregnacji przeprowadzać w temperaturze powierzchni 5-25 stopni Celsjusza.