W zdecydowanej większości domów i mieszkań system ogrzewania opiera się na grzejnikach. To właśnie dzięki nim ciepło jest rozprowadzane we wnętrzach. Dlatego też wybór grzejników jest bardzo ważny. Obecnie na rynku prym wiodą grzejniki aluminiowe i stalowe.
Który grzejnik lepszy – stalowy czy aluminiowy? Takie pytanie stawia sobie wielu inwestorów, ponieważ od tego wyboru zależy w dużej mierze efektywność ogrzewania pomieszczeń. Każdy z grzejników ma różne parametry, więc przeznaczone są do pracy w nieco innych warunkach. Jakie grzejniki do bloku aluminiowe czy stalowe? A jakie do domu jednorodzinnego? Odpowiadamy.
Grzejnik stalowy czy aluminiowy – krótka charakterystyka
Podstawową różnicą – oczywistą – między grzejnikami aluminiowymi a stalowymi jest materiał, z jakiego zostały wykonane. To z kolei wpływa na indywidualne cechy i parametry grzejników. Dlatego też decyzja, czy kupujemy kaloryfery stalowe, czy aluminiowe musi dobrze przemyślana.
Grzejniki stalowe
dostępne są w różnych kształtach, kolorach, mają różne konstrukcje, a także możliwości cieplne. Co ważne mogą mieć dużą moc przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Pracują efektywnie przy małej ilości wody. Ponadto dość rzadko się zapowietrzają. Grzejniki stalowe dostępne są jako płytowe (panelowe) i członowe. Pierwsze kaloryfery występują jako jedno-, dwu- i trzypłytowe. Najlepiej wybierać takie, które dodatkowo są wyposażone w tzw. żebra konwekcyjne – ich zadaniem jest zwiększenie mocy grzejnika. To sprawdzone rozwiązanie, gdy powierzchnia montażowa jest niezbyt duża – mały grzejnik efektywnie ogrzeje pomieszczenie. Natomiast grzejniki członowe – jak wskazuje nazwa – zbudowane są z kilku członów (każde żebro ma takie same parametry). Takie grzejniki wytwarzają ciepło za pomocą specjalnych kanałów cyrkulacyjnych. Niestety – niezależnie od rodzaju – grzejniki stalowe mają skłonność do korodowania, szczególnie gdy do instalacji przedostanie się tlen i słabej jakości woda. Nie zaleca się ich montować w łazienkach i instalacjach otwartych.
Grzejniki aluminiowe
wykonane są ze stopów aluminium, miedzi oraz krzemu. Dodatkowo są wzmacniane przy pomocy anaforezy, która działa antykorozyjnie. To sprawia, że grzejniki aluminiowe będą dobrze wyglądały przez bardzo długi czas. Dzięki temu, że są odporne na korozję, można je montować w instalacjach otwartych, oczywiście także w zamkniętych oraz pomieszczeniach wilgotnych tj. łazienki. Niezaprzeczalną zaletą grzejników aluminiowych jest ich niewielka waga – ułatwiony jest montaż oraz transport. Jednak trzeba uważać, ponieważ modele aluminiowe są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy także, aby nie łączyć ich z elementami miedzianymi, gdyż może dojść do tzw. korozji elektromechanicznej.
Grzejniki aluminiowe czy stalowe – wady i zalety w telegraficznym skrócie
Zalety grzejników stalowych:
- duża różnorodność modeli sprawia, że bez problemu dopasujemy grzejniki do kubatury pomieszczenia, a także aranżacji;
- są odporne na uszkodzenia mechaniczne (dużo bardziej niż grzejniki aluminiowe);
- nawet niewielkie grzejniki stalowe mogą efektywnie ogrzać duże pomieszczenia;
- rzadko się zapowietrzają;
- występują w wielu rozmiarach;
- dostępne są modele ozdobne.
Wady grzejników stalowych:
- są podatne na korozję,
- są droższe od grzejników aluminiowych,
- są cięższe niż grzejniki aluminiowe,
- a także są trudniejsze w montażu niż grzejniki aluminiowe.
Zalety grzejników aluminiowych:
- szybko się nagrzewają i oddają ciepło;
- są lekkie;
- są odporne na korozję i ścieranie;
- są tańsze od grzejników stalowych;
- odznaczają się długa żywotnością – producenci udzielają na nie nawet 20 lat gwarancji;
- dostępne są w rożnych kształtach, także ozdobnych;
- można je rozbudowywać o kolejne człony;
- łatwiejsze w montażu niż grzejniki stalowe.
Wady grzejników aluminiowych:
- mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż grzejniki stalowe;
- w kontakcie z elementami miedzianymi mogą ulec korozji elektrochemicznej;
- uszkodzenie powierzchni może doprowadzić do utraty szczelności;
- ilość modeli grzejników aluminiowych jest uboga w porównaniu z mnogością modeli grzejników stalowych.
Jakie grzejniki stalowe czy aluminiowe wybrać?
To, czy zdecydujemy się na kaloryfer aluminiowy, czy stalowy zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jak widać, jedne i drugie grzejniki mają swoje zalety oraz wady. Przed zakupem zapoznajmy się ze wszystkimi parametrami i możliwościami danego grzejnika, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy montujemy grzejnik stalowy, czy aluminiowy, zawsze musi mieć on odpowiednią moc grzewczą dostosowaną do zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Ponadto ważna jest pojemność wodna, odporność na korozję oraz wytrzymałość na ciśnienie. Nie mniej istotne są kwestie estetyczne tj. kształt, forma i kolor. Warto również pod uwagę wziąć długość gwarancji.