Figury geometryczne to nie tylko bohaterowie matematycznych zadań, ale też desenie, które przeszły do klasyki designu, sprawdzają się w aranżacjach zgodnych z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.
Szeroko pojęte motywy geometryczne są zazwyczaj bardzo wyraziste, dlatego też potrafią nadać wnętrzom charakteru. Ich różnorodność wzornicza i materiałowa sprawia, że doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji. Zdołają ubarwić i ożywić nawet najnudniejszą stylizację. Detale i elementy wyposażenia z deseniem w linie zestawione w paski lub kratkę czy zygzaki przez swoją wyrazistość są zawsze dostrzegane – zauważamy je nawet, gdy są delikatne, zaznaczone jedynie fakturą materiału. Czerpmy więc radość z wzorów inspirowanych geometrią!
Z HISTORIĄ W TLE
Do niedawna stosowano je z umiarem, dzisiaj kolorowy geometryczny mix to trend obecny nie tylko w modzie odzieżowej – mieszanki rombów, kół, elips czy linii prostych w postaci pasków są mile widziane w modnych stylizacjach. Przywodzą skojarzenia ze starożytnymi Rzymem i Grecją czy art déco i op-artem. Są także bliskie rustykowi – w zbudowanym z różnych elementów miszmaszu możemy bowiem poczuć się jak w Portugalii czy Maroku, gdzie ich zestawienia na płytkach ceramicznych lub cementowych są znane od wieków. Koła, romby, trójkąty czy kwadraty budują rytmiczny, a zarazem usystematyzowany wzór ceniony w stylizacjach industrialnych, minimalistycznych czy bliskich art déco.
Stylowa krata
Wpływ na szybkie oswojenie kratki w designie wnętrzarskim miało jej głębokie osadzenie we wzornictwie tkanin ubraniowych. Szkockie kitle we wzorze tartanu tworzą powtarzalną kratkę pod kątem prostym. Każdy klan ma własny zestaw kolorów i wymiary elementów. Z Wysp Brytyjskich pochodzi też pepitka – drobna nieco złamana kratka z przesunięciem. Tradycyjna ma biało-czarne pola, ale występuje też w innych wariantach kolorystycznych. Z Brytanii pochodzi też Burberry. To elegancka kratka utworzona na beżowym tle z czerwonobiało-czarnych pasów. Inne popularne wzory to dwukolorowa kratka windowpane oraz bezpretensjonalna Vichy utworzona z kolorowych pasków na białym tle.
LINIE W PIONIE LUB POZIOMIE
Paski to wzór klasyczny znany ze stylów historycznych. Ten deseń często stosujemy, gdy chcemy poprawić proporcje jakiegoś pomieszczenia czy też aneksu. Chętnie po niego sięgamy na ścianie, by podwyższyć lub obniżyć wnętrze. Zastosowane w pionie zawsze je podwyższą, co warto wykorzystać w niewysokim mieszkaniu. Użyte w poziomie doskonale poszerzą wąską kuchnię, łazienkę czy korytarz. By osiągnąć efekt zmian optycznych, wystarczy je zastosować na jednej ścianie, tej która będzie najbardziej przyciągała wzrok i będzie dobrze widoczna tuż po wejściu do pomieszczenia. Decydując się na poszerzenie w ten sposób wnętrza, paski poziome stosujemy na krótszej ścianie. Uzyskanie na ścianie tego efektu jest możliwe za pomocą wielu materiałów. Najłatwiej będzie zastosować tapety, które mogą zastąpić naklejki, jednak wzorem polskiego malarza Leona Tarasewicza można też pokusić się o wykreowanie pasków na ścianie za pomocą farb – zebra, łowickie? Inspiracji możemy szukać nie tylko w naturze czy folklorze. Do dyspozycji mamy także płytki ceramiczne z wzorem pasków. Można też stworzyć swoją pasiastą ścianę z różnokolorowych płytek ceramicznych czy kamiennych lub klinkierowych. Jeśli zdecydujemy się na podłogę w paski, najłatwiej wybrać dywan z tym motywem. Szczególnie na czasie są te o wyrazistych wzorach, na przykład inspirowane motywami ludowymi. Producenci oferują również wykładziny podłogowe naśladujące to wzornictwo. Trwały efekt pasków oddziałujących na poprawę proporcji wnętrza daje ułożenie dyli podłogowych lub parkietu czy paneli z wzorem deski pokładowej.
Wyraziste wzory geometryczne mogą niekiedy okazać się zbyt męczące, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie ich powiązanie z monokolorystycznymi, gładkimi elementami bazowymi lub uzupełniającymi.
DETAL W PASKI
To przede wszystkim tapicerowane meble. Obite zarówno subtelnymi pasiastymi tkaninami, jak i w bardziej zdecydowanej kolorystyce. Chętnie sięgamy po fotele, krzesła, kanapy wykończone biało-zielonymi, białoniebieskimi czy biało-beżowymi materiałami. To klasyka wyposażenia wnętrz, która doskonale pasuje jako obicie tradycyjnych, stylowych mebli, jak i tych nowoczesnych. Fotel czy kanapa w paski doda charakteru każdemu wnętrzu. Coraz częściej można też spotkać komody, szafki, biurka lub konsole w paski. Nic też nie stoi na przeszkodzie, byśmy sami wykreowali tak wykończone meble. Dodadzą oryginalności pokojowi nastolatka, strefie wejścia czy sypialni. Paski to także design przynależny tkaninom zasłonowym, obrusom, pledom, narzutom, bieliźnie pościelowej i dekoracyjnym poszwom na poduszki. To dodatki, które są przypisane stylizacjom marynistycznym, klasycznym czy choćby eklektycznym. Każdą stylizację ożywią oraz unowocześnią porcelana i ceramika w paski: wazony, wazy, pojemniki kuchenne, kubeczki, a nawet cała zastawa stołowa. Dynamikę wzoru wyciszą bazowe, wtedy już monokolorystyczne elementy wnętrza. Paski doskonale wyglądają także w towarzystwie wzorów roślinnych: kwiatowych, liściastych, a też w zestawieniu z zygzakami, grochami i kratką.
KRATKA BEZ OGRANICZEŃ
Wzór kratki to nic innego jak krzyżujące się pod kątem – najczęściej prostym – linie lub różne formy prostokątów, a więc także kwadratów oraz rombów („kopnięty” prostokąt). W przeciwieństwie do pasów kratka w aranżacji wnętrz nie może poszczycić się zbyt długą tradycją, bo sięga ona jedynie do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to materiały i elementy wyposażenia z tym dekorem weszły na dobre do pomieszczeń. Występują one w bardzo licznych wariantach stylistycznych. Powraca moda na rozwiązania bliskie op-artowi, to design występujący w postaci tapet, paneli lub płytek z wytłoczonym wzorem kraty. Dekor kratki to także uniwersalna od stuleci szachownica złożona z białych i czarnych pól – często elementów kamiennych ułożonych na podłogach. Dzisiaj różnokolorowy kraciasty deseń zdobi również liczne dywany inspirowane wizualizmem, tartanem, windowpane lub pepitką. Kratka ma także bardziej lekki wyraz w postaci wzorów tekstyliów. Chętnie sięgają po nią projektanci tkanin zasłonowych oraz obiciowych. Do dyspozycji mamy też wiele obrusów, pledów, koców, bielizny pościelowej i ściereczek. Motyw kratki ociepla, jak żaden inny, nadając wnętrzom domowy, przytulny charakter. Z tych względów kratka jest wykorzystywana we wzornictwie opraw oświetleniowych oraz zastawy stołowej i naczyń kuchennych. Naturalnym „środowiskiem” kratki są stylizacje rustykalne. To dlatego, że także wiele kraciastych wzorów ma swoje korzenie na prowincji – takie pochodzenie ma choćby szkocki tartan czy wzór Vichy, który również doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym oraz kuchni. Eleganckie dekory Burberry, windowpane lub pepitka ożywią i dodadzą charakteru wnętrzom minimalistycznym, industrialnym czy klasycznym.
ZYGZAKI NA CZASIE
Wzór szewron (chevron) na dobre wszedł do kanonu urządzania modnych wnętrz. Tworzy go złamana najczęściej pod kątem 45° linia prosta. Charakterystyczne różnokolorowe zygzaki są już od lat znakiem rozpoznawczym odzieży firmy Missoni. We wnętrzach początek kariery szewronu przypada na lata 20-40 XX wieku, kiedy to królował modernizm. Jednak to w ciągu ostatniej dekady zygzak zaczął święcić prawdziwe triumfy. Podobnie jak inne wzory geometryczne nie jest przypisany jednemu stylowi – w zależności od zestawu kolorów i rodzaju użytych materiałów gości we wnętrzach loftowych, klasycznych czy skandynawskich. By być w zgodzie z trendami, wystarczy kilka poduszek, pled, zasłony czy ręczniki lub kubeczki z wzorem szewron. Może on jednak na trwałe zagościć we wnętrzach naszego domu, na przykład w postaci parkietu ułożonego we wzór jodełki francuskiej lub węgierskiej. Podłogę może też ożywić dywan z tym motywem. Jeśli chcemy mieć szewron na ścianie, wybierzmy tapetę z tym deseniem.
Zdj 4.Kolorowe dodatki z geometrycznymi wzorami jak np.poduszki czy dywany rozświetlają przestrzeń i przykuwają wzrok.
GEOMETRIA W INNYCH WARIANTACH
Na bazie trójkąta
Motyw trójkąta oraz brył geometrycznych na jego bazie należy do najbardziej wyrazistych wzorów geometrycznych, a jednocześnie można go zaliczyć do tych najmniej wyeksploatowanych, chociaż był on wykorzystywany już w okresie modernizmu, kiedy to inspiracją były piramidy (fascynacja choćby Egiptem) oraz architektura amerykańska. Wzór trójkąta jest nie tylko świeży, ale również bardzo dynamiczny, dzięki czemu doskonale służy ożywieniu aranżacji wnętrza. Warto po niego sięgać choćby w stylizacjach bliskich minimalizmowi. O trójkącie nie zapominajmy także, decydując się na styl art déco. Sprawdza się także we wnętrzach urządzanych w stylu skandynawskim. Po motyw trójkąta warto sięgnąć, gdy chcemy uczynić mniej oczywistymi stylizacje klasyczne oraz eklektyczne. Jednak ze względu na dużą wyrazistość tego wzoru, nie nadużywajmy go w pomieszczeniach. Najlepszym wyborem będą dodatki czy elementy wyposażenia w postaci mebli z dekorem trójkąta – najczęściej bowiem deseń ten jest wykorzystywany przez projektantów tekstyliów oraz mebli. W takich kompozycjach ważne jest zgranie kolorystyczne wszystkich elementów. Decydując się na trójkąty w wariancie ściennym, ograniczmy się do jednej ściany lub kilku fragmentów ozdobionych tym motywem.
Zdj 5.Wzór trójkąta jest nie tylko świeży, ale również bardzo dynamiczny, dzięki czemu doskonale służy ożywieniu aranżacji wnętrza.
Koło i elipsa
Chyba największe triumfy motywy bliskie kołu święciły w końcówce lat 50. i w 60. XX wieku, kiedy to królował op-art. Oczywiście korzenie designu inspirowanego kołem, kulą czy elipsą są głębsze. Można tu przywołać choćby twórczość bliską kubizmowi, a nawet surrealizmowi. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tego deseniu w aranżacji wnętrz, mamy możliwości bez liku! Szczególnie chętnie po elementy wyposażenia inspirowane figurami geometrycznymi powstałymi na bazie koła sięgamy aranżując wykończenie ścian. Duże pole do popisu daje użycie tapet. Przeniesiono na nie wzory charakterystyczne dla wizualizmu. Inspiracją są choćby biało-czarne prace Bridget Riley na czele ze słynnym „Kołem przyspieszenia”. Do dyspozycji mamy również trójwymiarowe panele z tworzyw sztucznych z modnym motywem elipsy. Można się także pokusić o stworzenie własnej, autorskiej kompozycji ściennej z kołem w roli głównej. Wystarczy zestawić kilka luster różnej wielkości, by powstała wielowymiarowa malarska aranżacja. Motyw koła jest także oczywisty w projektowaniu mebli, szczególnie niektóre modele stołów są bliskie pierwowzorom geometrycznym.