W łazience od wielu lat królują płytki ceramiczne, które najlepiej sprawdzają się w warunkach podwyższonej wilgotności. O ile jednak płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane do spoinowania połączeń, nie są w 100 % wodoszczelne. Aby skutecznie zabezpieczyć podłogi i ściany w łazience przed zawilgoceniem, przed ułożeniem glazury należy zastosować folię w płynie Knauf Hydro Flex oraz komplet specjalnych akcesoriów - taśmę, narożniki i mankiety, które uszczelnią wszystkie miejsca narażone na kontakt z wodą.
Hydroizolacja - wybór czy konieczność?
Folia w płynie Knauf Hydro Flex to specjalna masa, która po nałożeniu na podłoże zastyga i tworzy rodzaj powłoki uszczelniającej, która nie przepuszcza wilgoci do podłoża. Wykonując hydroizolację pod płytkami eliminujemy ryzyko powstawania wykwitów, pleśni i grzybów, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także są szkodliwe dla naszego zdrowia i niszczą podłoże. Zawilgocone ściany i podłogi, stają się niestabilnym podłożem dla okładziny z płytek, która z czasem może zacząć pękać lub odpadać. Położenie hydroizolacji w łazience zabezpiecza podłoże w razie awarii instalacji, np. pęknięcia wężyka czy wylania się wody z pralki.
Hydroizolacja nie jest więc wymysłem producentów chemii budowlanej, ale krokiem, od którego powinniśmy zaczynać przygotowanie podłoża przed ułożeniem płytek. Kiedyś do ochrony przez wilgocią podłogi w łazienkach stosowano papy. Teraz mamy do dyspozycji nowoczesny preparat o znacznie lepszych właściwościach, jakim jest folia w płynie.
Zdj.1. Materiały prasowe KNAUF
Folia w płynie - hydroizolacja w strefach wilgotnych i mokrych
Miejsca w łazience narażone na oddziaływanie wilgoci oraz wody to tzw. strefy wilgotne i mokre, czyli podłoga, a także ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny oraz umywalki. Przyjmuje się, że strefa mokra obejmuje powierzchnię podłogi i ściany przy podłodze na wysokość min. 10 cm. Uszczelnienie z folii w płynie powinno sięgać nieco powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej, ale w praktyce często wykonuje się je wyżej, aż do sufitu.
Folią w płynie powinniśmy obowiązkowo zabezpieczyć:
- ściany przy brodziku - od podłogi do sufitu oraz min. po 50 cm po bokach,
- ściany za wanną - od podłogi do sufitu oraz min. po 50 cm po bokach,
- ścianę za umywalką - od podłogi do wysokości około 50 cm ponad jej górną krawędź oraz min. po 50 cm po bokach.
Zdj.2. Strefy wilgotne w łazience. Żródło: materiały prasowe KNAUF
Folia w płynie - jak ją stosować?
Knauf Hydro Flex to produkt zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które samodzielnie chcą wykonać remont łazienki. To płynna masa, gotowa do użycia, którą nakłada się bezpośrednio z opakowania na podłoże. Wystarczy ją tylko przemieszać po otwarciu, aby wyrównać konsystencję produktu. Folię w płynie Knauf Hydro Flex nakładamy przy użyciu pędzla, wałka lub szczotki. Ma intensywny niebieski kolor, dzięki temu od razu widzimy, czy dokładnie i równomiernie pokrywamy całe podłoże.
Ważne, aby prawidłowo przygotować podłoże, na którym będzie nakładana folia w płynie - usunąć niestabilne części, odtłuścić powierzchnię i zagruntować. Standardowe podłoża budowlane gruntujemy bezpośrednio przy użyciu folii w płynie Knauf Hydro Flex, rozcieńczonej w stosunku 1:4 z wodą (jedna część folii w płynie i cztery części wody). Folia w płynie Knauf, w przeciwieństwie do innych tego typu produktów dostępnych na rynku, nie wymaga stosowania dodatkowego środka gruntującego na standardowych powierzchniach. Preparat gruntujący stosujemy tylko na podłożach bardzo wymagających - porowatych tj. beton komórkowy (grunt szczepny), pylących i słabo związanych (wymagany środek głęboko gruntujący, np. Knauf Spezialhaftgrund lub Knauf Tiefengrund).
Folia dostępna jest zarówno w małych opakowaniach o pojemności 2 kg i 5 kg, jak również w dużych wiaderkach 15 kg oraz 25 kg. Dzięki temu kupujesz dokładnie tyle produktu, ile potrzebujesz. Folia jest gotowa do użycia od razu po otwarciu, wystarczy dokładnie wymieszać zawartość opakowania.
Folię nakładamy dwuwarstwowo. Przy połączeniach ścian i ścian z podłogą stosujemy dodatkowo taśmę uszczelniającą Knauf. Do zabezpieczenia narożników wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystujemy specjalne narożniki uszczelniające. Przejścia przyłączy sanitarnych, czyli przepusty rurowe w ścianach i odpływy kanalizacyjne w podłodze izolujemy mankietami uszczelniającymi ściennymi i podłogowymi.
Hydroizolacja krok po kroku
Krok 1 - Nanieś pierwszą warstwę folii malując uszczelnianą powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub szczotki. Folia w płynie Knauf Hydro Flex ma niebieski kolor, dzięki temu od razu widać, czy dokładnie i równomiernie pokrywamy nią całe podłoże. Folię nakładamy równomiernie i obficie, ale nie za grubo.
Krok 2 - Połączenia ścian z podłogą i dylatacje zabezpiecz taśmą uszczelniającą Knauf. Naroża pomieszczeń uszczelnij narożnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Przejścia rur wodnych oraz kanalizacyjnych zaizoluj mankietami ściennymi i podłogowymi. Zatop taśmę, narożniki i mankiety w świeżo nałożonej warstwie folii i dociśnij równomiernie do podłoża. Po wyschnięciu tworzą one szorstką powłokę o niewielkiej grubości oraz doskonałej przyczepności dla okładzin ceramicznych.
Krok 3 - Po wyschnięciu pierwszej warstwy folii (ok. 3 godziny), nałóż drugą warstwę. Druga warstwa folii w płynie powinna zostać naniesiona ruchami prostopadłymi do warstwy poprzedniej. Po upływie ok. 12 godzin od naniesienia ostatniej warstwy folii Knauf Hydro Flex możesz przyklejać płytki. Pamiętaj, aby nie uszkodzić powłoki hydroizolacyjnej!