Typowy dla ceramicznego budulca format prostokątnej tabliczki robi zawrotną karierę nie tylko na elewacji budynków, ale też we wnętrzach. Twórczo przetwarzany motyw cegły wkroczył na salony, do kuchni, a nawet łazienek.
Typowy dla cegieł mały format pozwala na tworzenie różnorodnych kompozycji ściennych – także na fragmentach ścian. Sprzyja również zestawieniom z innymi materiałami
Skąd ta popularność? Cegła zawdzięcza ją między innymi pochodzeniu – wytwarzano ją pierwotnie wyłącznie z gliny, co dzisiaj może u wielu osób zaspokajać tęsknotę za naturą. Glina przetworzona na materiał okładzinowy zapewnia przyjazne oddziaływanie wykończonej nimi ściany na otoczenie – stwarza wrażenie zanurzenia wnętrza w naturze. Motyw cegły budzi również skojarzenia z solidnym, trwałym materiałem, który przetrwa nawet trudne warunki użytkowania. O jej atrakcyjności w aranżacji wnętrz przesądzają jednak walory dekoracyjne. To dzięki nim cegła – nie tylko w wariancie ceramicznym – jest chętnie stosowana. Podkreśli urodę wnętrz rustykalnych, industrialnych, minimalistycznych czy eklektycznych.
Inspirujący format, kolor i faktura
Ukształtowany historycznie format cegły to jeden z czynników decydujących o jej urodzie. Typowy dla tego materiału stał się na tyle uniwersalny, że sam w sobie niesie wielki potencjał dekoracyjny. Pozwala zbudować na ścianie spójną kompozycję o charakterystycznym rytmie, który zawdzięcza wypracowanym sposobom ułożenia cegieł, czyli wiązaniom. Małe wymiary dają również nieograniczone możliwości w tworzeniu skali kompozycji – dobrze wygląda zarówno na fragmentach ściany, jak i na dużych płaszczyznach. Na atrakcyjność tego rodzaju wzoru wpływ ma nie tylko jego format, równie ważna jest kolorystyka. Przede wszystkim tożsama z cegłą szeroka gama odcieni gliny, która jest znakiem rozpoznawczym materiału. Taka barwa budzi także skojarzenia z solidnością tego budulca. Potencjał kolorystyczny nie ogranicza się do czerwieni. W zależności od składu chemicznego gliny cegła może się wypalać na różne kolory, poczynając od bieli i żółci, przez czerwienie po szarości i czernie. Tę gamę barw „przejęły” również materiały naśladujące cegłę. Kolorystykę oryginalnych cegieł i płytek może wzbogacać również ich szkliwienie czy angobowanie, które najczęściej nadają produktom połysk. W budowaniu efektu estetycznego płaszczyzny wykończonej materiałami opartymi na efekcie cegły rolę równie ważną jak kolor i format odgrywa faktura. Gładka, z rowkami, żłobieniami, celowymi ubytkami może być pierwszoplanowym aktorem w tworzeniu indywidualnego charakteru wnętrza.
Stary ceglany mur odsłonięty na fragmencie ściany tworzy przyciągającą wzrok dekorację, dlatego inne elementy aranżacyjne powinny być spokojniejsze w odbiorze.
Faktura typowa dla postarzanej cegły jest doskonałym środkiem służącym podkreśleniu niezwykle silnych związków tego materiału z naturą.
Szlachetność natury
Jeśli chcemy być wierni tradycji i uzyskać efekt na lata, wybierzmy okładzinę z klinkieru. O tym, by wnętrze zdobiła cegła klinkierowa powinniśmy jednak pomyśleć już na etapie projektowania domu. Więcej możliwości dają nam płytki klinkierowe naśladujące format cegieł, które można zawsze ułożyć na ścianie. Ich długość i szerokość odwzorowują wymiary typowe dla cegieł, natomiast są znacznie cieńsze – grubość płytek wynosi zazwyczaj ok. 60- -65 mm, dzięki czemu można je przyklejać do ściany tak samo jak inne okładziny ceramiczne. Są też one znacznie tańsze od swojego pierwowzoru, a pozwalają uzyskać efekt wizualny taki sam, jak przy użyciu materiału murowego. Wyróżnia je także wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niska nasiąkliwość (do 6%), dlatego doskonale sprawdzają się nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w kuchni, łazience czy strefie wejścia. Podczas remontu starego domu czy mieszkania warto też pokusić się o odsłonięcie ceglanego muru. Wystarczy wówczas skuć stare, często pękające tynki, by ukazała się nam czerwona cegła nierzadko nosząca na sobie ślady upływu czasu. Efekt zużycia to również modny element wystroju wnętrza. Ceglaną ścianę warto więc oczyścić szczotką z twardego, sztywnego włosia i pozostawić nieotynkowaną. Można też zlecić piaskowanie cegieł. Sprawdzi się ono szczególnie wtedy, gdy chcemy usunąć zanieczyszczenia z muru o dużej powierzchni. Po oczyszczeniu cegieł, rozważmy ich impregnację. Bezbarwny produkt nie zmieni ich wyglądu, natomiast skutecznie ochroni je przed wilgocią oraz zabrudzeniami.
Motyw cegły zestawiony w dwóch wariantach tworzy nietypową i praktyczną stylizację – użyte w strefie zlewozmywaka płytki są łatwe w utrzymaniu czystości. Ich obecność uzasadnia również biel zlewozmywaka
Otwarta na metamorfozę
Dzisiaj także znacznie łatwiej zrealizować swoje marzenia o ścianie wykończonej cegłą. Nie musimy decydować się na jej wymurowanie, do dyspozycji mamy wiele materiałów, które pozwolą na szybkie wykonanie tego rodzaju okładziny. Do najbardziej popularnych należą tapety. By efekt był wiarygodny, warto użyć produktu z efektem 3D, czyli trójwymiarowym. Wszystkie bryty tapety należy przyklejać w tym samym kierunku, co zagwarantuje ich przestrzenny odbiór. To najczęściej grube tapety winylowe. Mają lekko wklęsłe fugi, co sprawia, że przypominają oryginał. Można je wielokrotnie zmywać. Do szybkich i mało kosztownych należą też „cegły” w formie naklejki-fototapety, której wielkość może być zgodna z naszym zamówieniem. Z łatwością można pokusić się także o samodzielne wykonanie cegiełek na ścianie. Wystarczą do tego dwa rodzaje tynków – podkładowy, który będzie tworzył fugi oraz w kolorze cegieł, który należy nanieść po dobie. Uprzednio konieczne będzie narysowanie i oklejenie taśmą malarską schematu przebiegu spoin. Miłośników solidniejszych rozwiązań powinny zainteresować produkty z gipsu lub betonu.