Zewnętrzna instalacja elektryczna potrzebna jest nie tylko do oświetlenia ogrodu. Gniazda elektryczne znajdą zastosowanie na tarasie, w altanie, a nawet na środku ogrodu. Będziemy mogli do nich podłączyć np. grill elektryczny, piłę, podkaszarkę czy nożyce do żywopłotu.
fot.Fotolia
Zanim przystąpimy do wykonywania zewnętrznej instalacji elektrycznej, powinniśmy zastanowić się, z jakich urządzeń zasilanych prądem korzystamy na posesji. Warto także zapobiegawczo w zewnętrznych ścianach domu zamontować puszki instalacyjne, z których łatwo w każdym momencie wyprowadzimy przewody do gruntu.
Gdzie umieścić gniazda?
Gniazda wtyczkowe (jedno- lub trójfazowe) możemy zamontować na zewnętrznych ścianach budynków (zarówno od strony ogrodu, jak i w części frontowej domu), altan, wiat czy specjalnych słupkach – w bezpiecznej odległości od miejsc nagrzewających się i urządzeń podlewających ogród, ponieważ nie powinny być narażone na zbyt częsty i długotrwały kontakt z wodą. Do przyłączania spawarek, sprężarek służą gniazda siłowe, które najlepiej umieścić wewnątrz garaży czy składzików. Muszą być trwale przymocowane do podłoża. Jednak znacznie częściej używamy gniazd jednofazowych. Służą do zasilania podkaszarek, kosiarek, wertykulatorów, odkurzaczy do liści, dmuchaw, glebogryzarek, myjek ciśnieniowych, nożyc do żywopłotów czy pił łańcuchowy. Aby ułatwić korzystanie z nich, w ogrodzie dobrze jest umieścić słupki zasilające lub zasilająco-oświetleniowe. Mogą być one zlokalizowane w dowolnej części ogrodu.
Jak doprowadzić instalację elektryczną
W zewnętrznych obwodach instalacji elektrycznych wykorzystujemy wyłącznie przewody przeznaczone do montażu w ziemi – mają oznaczenie YKY.W zależności od przewidywanego zastosowania należy stosować kable trójżyłowe (do odbiorników jednofazowych) i pięciożyłowe (do odbiorników trójfazowych). Układamy je w ziemi na głębokości 70-80 cm, najlepiej poniżej granicy zamarzania. Trasy układania przewodów powinny być prostoliniowe, np. równoległe do ścian budynku lub ogrodzenia. Około 30 cm nad przewodami należy ułożyć taśmę ochronną, która zabezpiecza przed ich uszkodzeniem.
Niezależnieod liczby obwodów wchodzących w skład zewnętrznej instalacji elektrycznej każdy z nich łączy się z bezpiecznikiem umieszczonym w budynku. Bezpiecznik ma formę wyłącznika nadmiarowo-prądowego jednobiegunowego (dla przewodów o mocy 230 V) oraz trójbiegunowego (dla przewodów o mocy 230-400 V). Zabezpieczenie chroni przed przepływem prądu o zbyt dużej mocy, która może trwale uszkodzić obwód oraz przed niebezpiecznym zwarciem. Możemy także zastosować wyłączniki różnicowo-prądowe, których zadaniem jest wykrycie najmniejszych nieprawidłowości w przepływie prądu i zabezpieczenie użytkowników przed porażeniem elektrycznym.
Bezpieczna instalacja
Zamontowany osprzęt
elektryczny powinien być bryzgoszczelny, o stopniu ochrony co najmniej IP 44.
Dla bezpieczeństwa wszystkie obwody elektryczne znajdujące się na zewnątrz domu
powinny być wyposażone w wyłączniki znajdujące się wewnątrz domu. Niewłaściwe
jest stałe utrzymywanie gniazd wtyczkowych pod napięciem, gdyż stanowią
zagrożenie dla bawiących się w ogrodzie dzieci, a potencjalnym złodziejom
ułatwiają włamanie. Gniazda nie powinny być używane, gdy są mokre lub gdy
ziemia wokół jest mokra. Osoby wkładające
wtyczki do gniazd muszą mieć suche ręce.