Wysokie rachunki za prąd mocno obciążają nasz budżet domowy. I chociaż nie mamy wpływu na obowiązujące ceny energii, to jednak możemy obniżyć rachunek za prąd i to nie zmniejszając komfortu codziennego funkcjonowania. Skutecznym sposobem jest kompensacja mocy biernej.
Niezależnie od ilości gniazdek elektrycznych zawsze jest ich za mało lub akurat nie są w tych miejscach, co potrzeba. Wyjściem z sytuacji jest zakup przedłużacza, który pozwoli nam podłączyć urządzenia zasilane prądem w dowolnym miejscu. Jaki przedłużacz wybrać, by spełnił wszystkie potrzeby i był przystosowane do warunków, w których będą zastosowane?
Instalacja elektryczne powinna dobrze rozplanowana i profesjonalnie wykonana. Tylko taka zapewni nam komfort korzystania ze wszystkich sprzętów, ponadto będzie bezpieczna. Jej poprowadzenie najlepiej powierzyć elektrykowi z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami. Jednak warto wiedzieć, jak zrobić elektrykę w domu i na co zwrócić uwagę podczas jej planowania.
Jesteśmy uzależnieni od elektryczności. Jej wyłączenie to duży problem, szczególnie że korzystamy z niej nieustannie i w domu, i w pracy. Jednak z różnych przyczyn zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Jak sobie radzić w tej sytuacji?
Przewody elektryczne zazwyczaj są ukryte, jednak czasami instalacja elektryczna poprowadzona jest po ścianach czy sufitach. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn decydujemy się na takie rozwiązanie, zawsze pamiętajmy, aby wszelkie prace były wykonane przez fachowca.
Głośnikami nazywany przetworniki, zamieniające prąd elektryczny w fale akustyczne, które odbieramy jako dźwięki. Korzystamy z nich podczas słuchania muzyki, oglądania filmów lub odtwarzania prezentacji. Niezależnie od tego, z czego skonstruowany jest zestaw nagłośnieniowy, ile ma kolumn i jakie dodatkowe elementy się w nim znajdują, będą w nim występowały przewody głośnikowe. Choć dla większości użytkowników wydają się nieistotnym elementem...
Podczas wykonywania wielu prac czy to budowlanych, czy remontowych zachodzi niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku. Bardzo często – zresztą niesłusznie – lekceważymy zabezpieczenie oczu, co może mieć nieodwracalne konsekwencje. A przecież wystarczy założyć okulary ochronne!
Telewizja naziemna oferuje dość sporo programów telewizyjnych. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Aby jednak spokojnie oglądać telewizję, potrzebna jest antena – możemy zdecydować się na model pokojowy.
Codziennie otwieramy i zamykamy okna, opuszczamy i podnosimy rolety. Wymaga to trochę zaangażowania i bywa uciążliwe, szczególnie gdy jest ich kilkanaście. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy nimi sterować, nie ruszając się z kanapy.
Wykańczając mieszkanie, bardzo często zapominamy o włącznikach światła, a to właśnie one odpowiednio dobrane mogą stanowić dekoracyjny i intrygujący detal dopełniający aranżację pomieszczenia. Ich wzornictwo, ilość oraz miejsce montażu warto więc dobrze przemyśleć.
Oświetlenie łazienki to jedna z ważniejszych kwestii przy jej aranżacji. Ma ona istotne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o względy praktyczne. Odpowiednio dobrane światło pomaga stworzyć magiczną atmosferę oraz podkreśla wystrój i dekorację pomieszczenia. Jakie żarówki wybrać, aby zwiększyć komfort i funkcjonalność łazienki?
Zgodnie z Prawem budowlanym, jeśli wysokość naszego domu nie przekracza 15 m, nie mamy obowiązku wykonywania instalacji odgromowej. Jednak nasze bezpieczeństwo jest bezcenne. Warto więc ponieść koszt wykonania instalacji odgromowej, szczególnie że stanowi on niewielki procent całej inwestycji.
Wśród opraw zewnętrznych do najpopularniejszych należą oprawy elewacyjne. Ich zadaniem jest nie tylko poprawienie bezpieczeństwa osób przebywających na zewnątrz domu. Równie istotna jest także ich funkcja dekoracyjna. Jakie oprawy elewacyjne warto wybrać?
Włączniki światła są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu i mieszkaniu. Ich wybór tylko z pozoru wydaje się łatwy. Jakie włączniki stosuje się standardowo w pomieszczeniach mieszkalnych?
Potrzeba zabezpieczenia mienia, zdrowia i życia samych domowników sprawia, że system alarmowy to we współczesnym domu już nie luksus, ale jego standardowe wyposażenie. Wielu inwestorów decyduje się na jego montaż już na etapie budowy domu, alarm można jednak zainstalować w dowolnym momencie.
Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej w budowanym domu może stać się bardzo użyteczny i pomocny na różnych etapach użytkowania budynku.
Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Jej wykonanie należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Najczęściej to także on wykonuje zakupy materiałów. Jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład naszej instalacji elektrycznej.
Nieodłącznymi i widocznymi elementami instalacji elektrycznej są łączniki światła i gniazda wtykowe. Abyśmy mogli z nich wygodnie oraz bezpiecznie korzystać, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Gdzie więc je zamontować?
Gniazdko elektryczne to jeden z częściej psujących się elementów w domu. Zazwyczaj usterki są trzy: albo gniazdko nie działa, albo się przegrzewa, albo wypada ze ściany. W wielu przypadkach gniazdko elektryczne można naprawić samemu, ale gdy jest uszkodzone, kwalifikuje się do bardzo pilnej wymiany.
Bezpieczeństwo podczas prac związanych z instalacją elektryczną zapewnią nam odpowiednie narzędzia i sprzęty. Co jest niezbędne w skrzynce instalatora?