Drewno jest wciąż popularnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów jednorodzinnych. Także miłośnicy palenia w kominku muszą zaopatrzyć się w ten materiał opałowy. Tylko jak i gdzie przechowywać zimowy zapas?
Jesienne wypady do domku letniskowego lub na podmiejską działkę to zupełnie coś innego niż podróż do pensjonatu lub agroturystyki. Na własnej działce czekają nas o tej porze roku zarówno przyjemności, jak i wiele obowiązków.
Przychodzi taki czas, kiedy w naszym ogrodzie musimy uporać się ze ściętymi gałęziami. Do tego celu idealnie sprawdzi się rozdrabniacz, który błyskawicznie wykona za nas tę jesienną, mozolną pracę.
Jesienny ogród potrafi zachwycać paletą intensywnych kolorów nie tylko przebarwiających się liści. O tej porze roku wiele nieco zapomnianych krzewów i drzew jest obsypanych niezwykle dekoracyjnymi, a przy tym pysznymi owocami To często odmiany, z których przygotujemy wyśmienite i zdrowe przetwory.
Sezon na parasol ogrodowy w pełni! Nic dziwnego - to przecież najtańszy i najłatwiejszy sposób na ochronę przed słońcem. Będzie niezawodny, jeśli dobierzemy odpowiedni di naszych potrzeb. Jakimi kryteriamy kierować się, wybierając tego rodzaju osłonę przeciwsłoneczną?
Woda stała się dobrem deficytowym, dlatego warto pomyśleć, by w naszym ogrodzie zużywać jej jak najmniej. Jednym ze sposobów będzie posadzenie roślin dobrze radzących sobie w warunkach niskich opadów.
Ten model siedziska należy do najbardziej zakorzenionych w przestrzeni naszych ogrodów. Nieważne czy drewniana, czy metalowa, ale zasze z charakterem, a przy tym pełna uroku i funkcjolna. Czego chcieć więcej?
Beton, stal. drewno, kamień, ceramika i tworzywo sztuczne to materiały, które coraz odważniej wkraczają do naszych ogrodów. W geometryczny, surowy sposób wyznaczają granice, jednocześnie budują ład i rytm, ujarzmiając często dzikie, ekspansywne gatunki i odmiany roślin.
Oświetlenie ogrodowe ma wyznaczonych wiele zadań - nie tylko ułatwia nam ono przebywanie oraz poruszanie się w tej przestrzeni po zmroku, ale także buduje nastrojową atmosferę. W tych rolach doskonale sprawdzą się lampy stojące. Trudno wyobrazić sobie dobrze zaaranżowany ogród bez oświetlenia sztucznego.
Wydawać by się mogło, że zakup węża ogrodowego nie jest trudny. Jednak służy on nie tylko do podlewania ogrodu, a to znacznie komplikuje wybór. Jaki więc będzie najlepszy?
Niezależnie od tego, czy ogrodzenie jest wykonane z drewna, czy metalu wymaga co jakiś czas odświeżenia. Naprawić trzeba również słupki oraz podmurówkę, najważniejsze aby w porę zapobiec zniszczeniom.
Kąpiel na świeżym powietrzu daje wszystkim wiele radości. Najlepiej, gdy możemy z niej skorzystać „na żądanie”. Spełnienie tych potrzeb jest w naszym zasięgu. Wystarczy wybrać odpowiedni basen.
Lato to najlepsza pora, by zamienić nasz balkon w istny ogród botaniczny kipiący feerią barw i zapachów. Sprawią to zachwycające bogactwem form rośliny doniczkowe. Zadbane i wyeksponowane stworzą dekorację, której nikt się nie oprze!
Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, warto zaplanować porządki wokół domu i w ogrodzie. O czym należy pamiętać?
Markiza to świetna ochrona przed skwarem. W słoneczne dni spowoduje, że posiłki i przyjęcia na tarasie czy balkonie będą komfortowe, a relaks z książką na leżaku przyjemny. Dzięki niej także deszcz nie przeszkodzi nam w odpoczynku.
Wyglądają bardzo dekoracyjnie i dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. O roślinach piennych nie zapomnijmy także aranżując nasz taras czy balkon.
Ta część domu wymaga szczególnie dopracowanych rozwiązań. Korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu dnia, nie pominą jej także nasi goście. To powody, dla których znaczenie ma zarówno jej funkcjonalność, jak i strona estetyczna.
Masz dość nudy w swoim ogrodzie? Dodasz mu wyjątkowości, wprowadzając połączenia roślin, w których nowoczesność i surowość miesza się z sielskością i nawiązuje do nieskalanej, endemicznej natury.
Liczba osób, które dysponują własnym ogrodem jest niezbyt duża, jednak nawet i ci, którzy nie mają własnych grządek, mogą pokusić się o uprawę warzyw czy ziół, a nawet owoców na własnym balkonie. To nie takie trudne!
Nic tak nie regeneruje sił jak wypoczynek na świeżym powietrzu, dlatego w naszym najbliższym otoczeniu warto stworzyć miejsca, które będą sprzyjać relaksowi. Z pewnością należy do nich altana.
Domowa oranżeria zapewni światło, ciepło, ochronę przed deszczem i dodatkową przestrzeń. Docenimy jego urok szczególnie zimą, gdy aura nie zachęca do przebywania na dworze. a nam marzy się poranna kawa wypijana w otoczeniu zieleni.
Młode lub duże, kuliste lub podłużne, z dużymi kolcami albo zupełnie bez - kaktusy. Cieszą oko bogactwem odmian, a przez to różnorodnym wglądem. Są przy tym wdzięczne w uprawie i dlatego doskonale nadają się do roślinnej dekoracji naszych wnętrz.
Domowe rośliny doniczkowe zimą rzadko zapadają w stan uśpienia, chociaż ich procesy życiowe są spowolnione. Aby przetrwały ten trudny czas, wymagają troskliwej pielęgnacji.
Podjazd, ścieżki, schody czy taras zimą mogą zmienić się w lodowisko. Jeśli chcemy uniknąć tragicznych w skutkach wypadków, zadbajmy zawczasu, aby nawierzchnie wokół naszego domu były antypoślizgowe.