Gdy remont starego domu okazuje się niezbędny, czasami warto pójść o krok dalej i dokonać jego przebudowy. To szansa na poprawienie wizerunku domu oraz jakości życia - w nowym - starym domu będzie ono wygodniejsze.
Własna działka nad jeziorem lub w lesie daje wiele możliwości. Można wybudować na niej domek letniskowy, mieć własną przestrzeń do odpoczynku, uprawiania sportów i grillowania. Jeździć tam na weekendy lub spędzać u siebie całe wakacje.
Remont mieszkania czy domu zawsze jest sporym obciążeniem, szczególnie finansowym. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, ponieważ ciągle jeszcze możemy skorzystać z wielu rządowych dopłat i dotacji.
Miniony rok, niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, należał do przełomowych - skierował uwagę wszystkich na zdrowie. Wiele aspektów naszej kondycji wiąże się z tym, jak mieszkamy.
Mieszkania z okresu PRL nadal stanowią większość lokali mieszkalnych w Polsce. Są też chętnie kupowane przez młodych głównie ze względu na niższą cenę i dogodną lokalizację. Jednak te zabudowane w technologii wielkiej płyty budzą wątpliwości. Czy słusznie?
Żeby odpowiedzialnie chronić swoje mienie, warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania. Polisa zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, a w razie jakichkolwiek strat - odszkodowanie. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na nieruchomość i mienie nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest ubezpieczenie mieszkania albo domu nabytego bądź wybudowanego za środki pochodzące z kredytu hipotecznego, kiedy to zwykle bank zobowiązuje kredytobiorcę do zakupu polisy...
Własna nieruchomość - mieszkanie w bloku czy wolno stojący dom - to inwestycja często najważniejsza i największa w życiu. Co czeka tych, którzy właśnie teraz - w dobie pandemii i zmieniających się przepisó budowlanych - wchodzą na drogę do własnego M?
Alerty ostrzegające przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi pojawiają się w Polsce wiele razy w roku - nasza strefa klimatyczna określana jako umiarkowana jest dzisiaj bardzo niestabilna. Skutki żywiołów to między innymi pozrywane dachy, podtopienia domów czy zrujnowane ogrody. Jak przygotować dom na te zagrożenia?
Otrzymanie w spadku mieszkania, domu lub działki to szczególnie dla młodych ludzi ogromna szansa na własne lokum bez długiego oszczędzania czy zaciągania kredytu. Dziedziczenie majątku niesie jednak ze sobą konsekwencje i to zarówno prawne jak i życiowe.
Dom o dużym metrażu w pewnym momencie może się okazać zbyt obszerny jak na nasze potrzeby. Zamiast czerpania radości z przestrzeni, zaczynamy ponosić niepotrzebne koszty związane przede wszystkim z jego ogrzewaniem. Stajemy przed wyborem - sprzedać budynek, wynająć czy zmienić jego przeznaczenie?
W związku z wyraźnym deficytem wody na świecie jej oszczędzanie to nie chwilowy trend, ale konieczność. Wbrew pozorom taka postawa wcale nie musi się wiązać z radykalną zmianą stylu życia. Proste zasady moźna wprowadzić do swojej codzienności.
Przyszedł wreszcie długo wyczekiwany moment odbioru kluczy od mieszkania! Jedną z formalności jest tzw. odbiór techniczny lokalu. Przygotujmy się do tego wydarzenia - jego celem jest sprawdzenie, czy stan mieszkania jest zgodny ze standardem zawartym w umowie.
Wygląda na to, że w tym roku, jeżeli w ogóle czekają nas jakiekolwiek wakacyjne wyjazdy, to będą to wyprawy jendak krajowe, a nie zagraniczne, a wśród nich raczej do miejsc kameralnych niż ludnych. Odżyją małe pensjonaty i agroturystyki."Przeprosimy" też zapomniane działki podmiejskie, siedliska po dziadkach i stare rodzinne letniska.
Lokale mieszkalne nabywane są nie tylko w celach mieszkaniowych. W dużych miastach i miejscowościach atrakcyjnych turystyczni kupowane są mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Jakie warunki powinna spełniać tego typu nieruchomość?
Kiedy przychodzi czas przeprowadzki do nowego mieszkania czy domu, nawet tego wymarzonego i długo oczekiwanego, wizja przenoszenia całego dobytku może nas przytłoczyć. Jednak jeśli się dobrze przygotujemy, pakowanie rzeczy pójdzie sprawnie.
Nikt nie lubi marnować jedzenia i rzeczy, a mimo to masa żywności niemal codziennie ląduje w koszu na śmieci, a ubrania i inne przedmioty również trafiają na śmietnik. Idea zero waste uczy nas, jak uniknąć marnotrawstwa.
Ozdoby bożonarodzeniowe nie muszą być kojarzone jedynie z tym czasem. Coraz częściej rolę dekoracji świątecznych pełnią uniwersalne girlandy świetlne, wianki ze sztucznych gałązek i liści, wiszące szklane kule, a nawet zwykłe przedmioty użytkowe.
Ceny za energię elektryczną nieustannie idą w górę, a co za tym idzie z roku na rok płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad własną elektrownią słoneczną. Czy warto inwestować w fotowoltanikę?
Zakup mieszkania to decyzja często na całe życie, szczególnie gdy jest ono finansowane długoletnim kredytem. Ten typ inwestycji wymaga dobrego przygotowania i to niezależnie, czy lokal będzie naszym miejscem do życia, czy jedynie lokatą kapitału.
Nawet jeśli temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze na tyle niska, by na stałe włączyć ogrzewanie, komfort termiczny wewnątrz możemy poprawić korzystając z innych źródeł ciepła.
Każdemu właścicielowi domu zależy na niskich kosztach jego utrzymania. Dzięki dofinansowaniu z obecnych programów rządowych można nie tylko zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej, ale też oddychać czystszym powietrzem.
Masz nieocieplony dom, stare okna i przestarzały kocioł zatruwający atmosferę? Skorzystaj z programu rządowego "CZYSTE POWIETRZE"! Podpowiadamy, jak pozyskać środki z tej dotacji.
Pierwsze własne mieszkanie budzi w nowych właścicielach entuzjazm, ale jednocześnie lęk przed sporymi wydatkami związanymi z wykończeniem i wyposażeniem. Zwykle chcąc "uwić" nowoczesne i piękne gniazdko, wpadamy w pułapkę przedsięwzięć na wyrost. Jak tego uniknąć?
Dla planujących budowę domu wiosna to wzmożony okres poszukiwań działek budowlanych. Na co warto zwrócić uwagę, by wybór miejsca pod budowę domu okazał się korzystny dla naszej rodziny?