Łazienkowe drzwi zwykle kupuje się w komplecie z innymi drzwiami wewnętrznymi. Łączy je ten sam design, wyróżniają tylko otwory wentylacyjne. Tymczasem łazienkowe wejście może wyglądać zupełnie inaczej. Poeksperymentujmy tu z kolorem, materiałem, stylem i dekoracją!
Drzwi łazienkowe są niezbędne – oprócz przegrody wizualnej izolują od dźwięków i zapachów, które mogłyby przenikać do innych pomieszczeń, często zapobiegają także ucieczce ciepła. Muszą też odprowadzić nadmiar wilgoci, która gromadzi się podczas używania wody – stąd niezbędne są otwory wentylacyjne, tuleje lub podcięcia w dole skrzydła. Łazienka zwykle nie jest dużym pomieszczeniem, dlatego ważne jest, aby otwarte drzwi nie zabierały miejsca i nie utrudniały aranżacji. Określenie, czy mają się one otwierać do zewnątrz, czy do środka jest uwarunkowane przepisami. Ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe zawsze mają się otwierać na zewnątrz! Przepis ten wynika przede wszystkim z zapewnienia możliwości wyważenia skrzydła, gdyby w łazience zasłabła przebywająca w niej osoba. Coraz częściej dużą rolę przypisujemy także estetyce tego elementu wnętrza. Z perspektywy korytarza czy holu drzwi mogą być nie tylko efektowną ozdobą, ale też intrygować i przykuwać uwagę. Zajmujące sporą płaszczyznę ściany skrzydło nie jest też obojętnym detalem wnętrza samej łazienki. Popatrzmy na nie w powiązaniu z okładziną ścian, podłóg czy łazienkowych mebli.
Najłatwiejszym sposobem na podkreślenie drzwi łazienkowych jest wybór innego koloru niż pozostałe drzwi w domu czy mieszkaniu. Przykuwająca uwagę barwa może być dużym atutem w przypadku, gdy łazienka jest odwiedzana także przez gości. Informacja, że prowadzą do niej drzwi szare, niebieskie, żółte czy czerwone skraca czas poszukiwania tego wnętrza i chroni przed pomyłkami. Pamiętajmy też o dobraniu koloru drzwi do aranżacji samej łazienki. Oferta rynkowa standardowych drzwi ułatwia nam decyzję – są dostępne kolekcje skrzydeł drzwi wewnętrznych w tym samym wzorze i materiale, ale odróżniające się kolorem. Wszystkie drzwi mogą być np. białe, jedynie łazienkowe szare czy grafitowe. Modna od kilku lat szarość jest odcieniem uniwersalnym, który bardzo często sprawdza się przy aranżacji niemal wszystkich okładzin ściennych stosowanych w łazience. Coraz bardziej na topie są też skrzydła w mocnych kolorach: niebieskim, żółtym, czerwonym. Gotowe drzwi kolorowe to zazwyczaj produkty wykonane z MDF-u i lakierowane. Można jednak też kupić drzwi np. z surowej sosny i pomalować je na dowolny kolor – rynek oferuje bogatą paletę farb do drewna i innych materiałów, z których najczęściej wykonuje się skrzydła drzwiowe. Przy okazji remontu można także pomalować stare łazienkowe drzwi na dowolny kolor, pod warunkiem oczywiście, że są w dobrym stanie technicznym. Drzwi do łazienki mogą być też okleinowane – może to być wykończenie drewnopodobne, ale też imitujące metal, tynk, beton czy inne materiały.
Klamka do drzwi łazienkowych jest narażona na niekorzystny wpływ wilgoci, szczególnie jeśli pomieszczenie nie ma okna. Wybierzmy więc produkt wykonany z nierdzewnego, odpornego na korozję metalu lub tworzywa sztucznego. Postawmy na ergonomię – drzwi do WC i łazienki są często używane, więc klamka powinna wygodnie układać się w dłoni. W drzwiach do łazienki lub toalety można zastosować drzwi z wkładką zamykane na klucz. Jednak ze względów bezpieczeństwa zazwyczaj montuje się typowy zamek łazienkowy z rozetą, który pozwala się zamknąć tylko od środka. W razie jakichkolwiek problemów można go łatwo rozkręcić od zewnątrz śrubokrętem, a nawet monetą.
Drugi sposób na wyróżnienie drzwi łazienkowych to postawienie na zupełnie inny materiał niż pozostałe skrzydła. W łazience z elementami stylu rustykalnego sprawdzą się drewniane z wyeksponowanym rysunkiem słojów. Drewno użyte do wykonania drzwi łazienkowych musi być odpowiedniej jakości i dobrze zabezpieczone – najlepiej sprawdzi się klejone. Mogą być też wyposażone w przeszklenia w postaci jednej matowej tafli lub kilku mniejszych. W łazienkach osobistych położonych przy sypialniach można sobie pozwolić na całkowicie przezroczystą taflę szkła, ale gdy pomieszczenie użytkowane jest przez całą rodzinę i gości, pamiętajmy o zachowaniu prywatności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w wyborze designu drzwi jeszcze dalej poeksperymentować z materiałem. Odporne na zarysowania, uszkodzenia oraz wilgoć będą drzwi wykończone spiekiem kwarcowym. Materiał ten często przypomina okładziny z naturalnego kamienia czy polerowanego betonu, pozwala więc uzyskać jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny wygląd skrzydła. Cienka, około 10-milimetrowa warstwa okładziny nałożona na drzwi o konstrukcji płytowej będzie elementem mocno przykuwającym uwagę, drzwi robią też wrażenie solidnych, choć są zarazem lekkie. W ten sposób można wykończyć skrzydła nie tylko rozwieralne, ale też przesuwne czy składane.
W rozwiązaniu naściennym skrzydło drzwi przesuwane jest po ścianie. Nad otworem drzwiowym lub na suficie (stropie) umieszcza się szynę, po której na wózkach jezdnych przesuwa się skrzydło. Prowadnica może być przykryta listwą maskującą, ale modne są metalowe szyny z wyeksponowanymi mocowaniami – idealnie wpisują się we wnętrza w stylu industrialnym. Skrzydło możemy zgrać ze stolarką otworową lub przeciwnie, dobrać na zasadzie kontrastu. W systemie kasetowym konstrukcję systemu stanowi kaseta, zazwyczaj aluminiowa lub z ocynkowanej blachy, w którą chowa się skrzydło w trakcie otwierania. Kasetę można zamontować w otworze ściany murowanej, jednak dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych i wmontowanie w nią kasety. Takie drzwi najlepiej jednak zaplanować na etapie projektu łazienki.
Najpopularniejsze są drzwi rozwieralne, czyli takie, w których skrzydło jest zawieszone z jednej strony na zawiasach. Na zainstalowanie takich drzwi trzeba jednak mieć przestrzeń przed łazienką. Czasem w domach wydziela się strefę prywatną z sypialniami i łazienkami albo pomocniczą z łazienką, toaletą, pralnią czy pomieszczeniem gospodarczym. Często są one zgromadzone obok na wspólnym korytarzu, co może powodować konflikt skrzydeł podczas otwierania. Zgodnie z warunkami technicznymi w łazience, toalecie lub innych pomieszczeniach tego typu można zainstalować również drzwi przesuwne bądź składane. W drzwiach przesuwnych skrzydło porusza się na prowadnicy zamontowanej nad otworem, więc nie zajmuje dużo miejsca. Składane skrzydło dzieli się zwykle na pół i przesuwa na bok wewnątrz otworu. W pozycji otwartej wystaje w głąb łazienki i na korytarz. Wybierając taki model, warto wziąć szersze np. 90 cm, ponieważ w pozycji otwartej skrzydło zmniejsza światło przejścia.