Moda na kolorowe łatki, połączone ze sobą we wzorzyste geometryczne lub nieregularne kształty nie przemija. Patchwork nie kojarzy się już tylko z ozdobnymi narzutami, choć w tej formie jest najpopularniejszy, pojawia się również jako dekoracja mebli i przedmiotów użytkowych.
Technika łączenia różnych kawałków materiału i naszywania ich na kanwę (materiał wiodący) wzięła się z niedostatku i oszczędności. Przywędrowała z Anglii. W epoce wiktoriańskiej wykorzystywano fragmenty garderoby, które nie uległy zużyciu do naprawy odzieży już znoszonej. Naszywano łatki z ładnych i szlachetnych tkanin na stary materiał, uzyskując w ten sposób ciekawy estetycznie efekt. Z czasem patchwork stał się popularną techniką w przemyśle tekstylnym. Rozpowszechniły się szczególnie patchworkowe kapy oraz narzuty, które budowały i budują z powodzeniem po dziś dzień klimat sypialni. W stylu skandynawskim, prowansalskim, angielskim pastelowe patchworki w drobne kwiatki, kropeczki, subtelną kratkę to obowiązkowy element dekoracyjny wnętrz, w których wypoczywamy, nadający tym miejscom przytulności.
Wyjątkowo nowocześnie patchwork wygląda na meblach tapicerowanych. Coraz częściej spotykamy ten rodzaj wykończenia w miejscach, gdzie liczy się designerski efekt. Minimalistyczne, oschłe w wystroju wnętrze warto wyposażyć w przyciągający uwagę mebel wykończony techniką patchworkową. Zakup takiego wyposażenia może nie być łatwy i tani, ale jeśli mamy odrobinę drygu do szycia, możemy wykorzystać ścinki oraz kawałki niepotrzebnych materiałów i wykonać poduszki w tym stylu np. na siedziska zwykłych, prostych krzeseł. Takie rozwiązanie zapewni naszym meblom niepowtarzalny, indywidualny (bo nikt już takiego samego patchworka raczej nie powtórzy) efekt.
Patchworkowe poduszki i poduszeczki to urokliwy dodatek. Szczególnie ciepło i nastrojowo wyglądają w pokoju małych dzieci. To dekoracje bardzo popularne przy wyposażaniu łóżeczek niemowlęcych, szczególnie sprawdzają się jako ochraniacz między szczebelkami. Bardzo ciekawym pomysłem jest przygotowanie patchworkowych poszewek na poduszki w pokoju dziecięcym z niemowlęcych ubranek. Ciepłe, popularne dla tego okresu wzory wdzięcznie skomponowane w kolorowe, zabawne motywy będą przywoływać wspomnienia i staną się uroczą pamiątką zarówno dla mamy, jak i w przyszłości np. nastolatki.
Wzór patchworka jest na tyle ciekawy i dekoracyjny, że możemy spotkać go również w przedmiotach użytkowych, gadżetach i ozdobach. Warto pomyśleć o tym w perspektywie zbliżających się świąt. Ten estetyczny, kombinowany, kolorowy wzór może natchnąć nas pomysłem na sympatyczny prezent dla bliskich pod choinkę. Jeśli nie brakuje nam talentu i mamy zacięcie do rękodzieła, spróbujmy przygotować taki upominek sami. Patchworkowa maskotka czy uszyta z kolorowych szmatek torba na zakupy będzie z pewnością miłą niespodzianką (a co najważniejsze świadczącą o włożonej przez nas pracy).