Jak uzyskać w kuchni wrażenie dekoracyjnej schludności, szczególnie kiedy tu właśnie toczy się często życie rodzinne i towarzyskie? Przeszklone witrynki dodadzą kuchni czystej elegancji.
Witryna kojarzy nam się ze sklepową oszkloną wystawą albo oświetloną gablotą w muzeum czy galerii. Termin ten bowiem określa miejsce/mebel służące wyeksponowaniu towarów, przedmiotów czy dzieł sztuki. Taką właśnie rolę przyjęły witrynki meblowe oferowane przez producentów do aranżacji wnętrz w celu prezentowania ładnych, dekoracyjnych przedmiotów użytkowych.
W warunkach domowych witryny były i są samodzielnymi meblami salonowymi przeznaczonymi do eksponowania cennej porcelany czy sreber. W tradycyjnych kuchniach były nieodłącznymi częściami (tzw. nadstawkami) kuchennych kredensów, które pozwalały na ekspozycje efektowniejszych elementów zastawy. Witryny kuchenne przerodziły się szybko w zestawy przeszklonych modułów zabudowy kuchennej. Oferowane są obecnie w szerokiej gamie szafek o różnych rozmiarach, z różnorodnym sposobem wykończenia oraz rodzajem szkła, i wreszcie z rozmaitym wyposażeniem wnętrza. Witrynki to obowiązkowy element kuchni o charakterze rustykalnym – szczególnie stylowe kuchnie prowansalskie, angielskie czy skandynawskie nie mogą się obejść bez dekoracyjnych szafek z przeszkleniami. Niejednokrotnie mają one przy tym bogatą ornamentykę, zakończone są sztukateryjnymi gzymsami, a szkło podzielone jest geometrycznymi szprosami.
Przeszklone szafki najczęściej stanowią propozycję składową górnej zabudowy. Tu bowiem wrażenie przestronności, ażurowości i lekkości jest istotne. Witryny dają możliwość zastosowania dekoracyjnego oświetlenia w kuchni – wewnątrz mebla montuje się oświetlenie LED punktowe lub liniowe. Poza przeszkleniami drzwiczek często wyposażone są także w delikatne szklane półki, co estetycznie rozprasza światło – podkreślając całą zawartość szafki, a jednocześnie dodatkowo doświetla pomieszczenie. Witrynki dają także duże pole do stylowej aranżacji. Możliwość prezentacji efektownej zastawy, dekoracyjnych serwisów kawowych i herbacianych, wartościowej porcelany oraz szkła, a także atrakcyjnych przedmiotów sprawia, że kuchnia staje się pomieszczeniem ekskluzywnym. Producenci witryn oferują w tym celu praktyczne wyposażenie i akcesoria ułatwiające prezentację naczyń w witrynie. W niektórych systemach szafek znajdziemy stojaki na talerze, leżaki na wino czy uchwyty na kieliszki. I chociaż meble te wywodzą się z kuchni tradycyjnych, to bardzo dużą popularnością cieszą się również w stylizacjach nowoczesnych, minimalistycznych, w których szkło odgrywa ważną, jeśli nie przodującą, rolę. Witryny są szczególnie pożądane w otwartych kuchniach, gdzie stała ekspozycja tego pomieszczenia wymaga wyższej rangą estetyki. Modne trendy z wykorzystaniem witrynek to szklane, nadblatowe szafki ścienne – długie „jamniki”, stanowiące monolityczną, ale jednocześnie lekką zabudowę kuchni. Nowoczesne przeszklone szafki często wyposażone są w niestandardowe systemy otwierania, a szklane tafle drzwi pozbawione są niemal zupełnie widocznej ramy. W otwartych wnętrzach, gdzie kuchnia stanowi aneks, stosuje się zazwyczaj witryny w formie słupków lub komód, które mają dodatkowo za zadanie wyznaczenie podziałów na strefy.
Jeżeli nie mamy chęci eksponowania zawartości szafki lub mamy obawy co do estetyki przechowywanych w niej przedmiotów, możemy pokusić się o wybór do zabudowy kuchennej witrynek z przeszkleniami ze szkła nie w pełni transparentnego. Producenci oferują szeroką gamę rozwiązań szafek przeszklonych z wykorzystaniem materiału matowanego zarówno do zabudowy w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Najpopularniejszym rodzajem jest szkło piaskowane. W zależności od stopnia matowienia może być szorstkie (w kolorze białym), zwykle (w odcieniu odpowiadającym barwie szkła) albo połyskliwe (tzw. satynowe). Dostępne są również modele z wykorzystaniem szkła barwionego (np. grafitowe, czarne, szare). Ciekawy walor prezentują witrynki ze szkłem ornamentowym, którego faktura sprawia, że wnętrze szafki jawi się jako nieostre – rozmyte.