Tarasy i balkony traktujemy jako pełnoprawną część naszych domów. I podobnie jak w pokoju czy kuchni chcemy się czuć w tej strefie swobodnie. Intymność zagwarantują nam różnorodne rodzaje osłon.
Po przekroczeniu progu domu czy mieszkania wchodzimy w przestrzeń, w której możemy zachowywać się bez skrępowania. Nie zawsze bywa to jednak realne na naszych tarasach i balkonach. Bliskość sąsiadów i przypadkowych przechodniów jest kłopotliwa. A przecież strefa pośrednia pełni dzisiaj zarówno funkcję salonu, jadalni, jak i miniogrodu, a więc miejsc, w których spędzamy wiosną oraz latem dużo czasu. To tu chcemy się zrelaksować, a czasami zdrzemnąć, poczytać czy porozmawiać. Szczególnie trudne bywa odizolowanie się od świata zewnętrznego w gęstej zabudowie. Jak więc osłonić balkon od sąsiadów? Prywatność mogą nam zapewnić pełne balustrady betonowe, murowane czy też z wypełnieniem ze szkła mrożonego. Taki sam efekt dadzą osadzone w niewielkiej odległości drewniane albo metalowe tralki lub przęsła. Jeśli jednak nasz balkon lub taras mają balustradę ażurową, przez którą ich całe wnętrze jest widoczne dla otoczenia, warto zasłonić się od sąsiadów.
Balkonowe maty lub taśmy są przeznaczone do użytku zewnętrznego, są więc odporne na warunki atmosferyczne. Poza ochroną naszej prywatności tworzą bariery przed nadmiernym nasłonecznieniem, co szczególnie docenimy na balkonach położonych od południa lub zachodu. Maty ochronne warto zamontować także w miejscach wypoczynku, które nie są osłonięte przed wiatrem – skutecznie chronią przed jego silnymi podmuchami. Maty to też sprzymierzeńcy czystości – zatrzymują kurz przed przedostaniem się na balkon. Osłony balkonowe pomogą odgrodzić balkon od sąsiada. Z łatwością dopasujemy zarówno do naszych możliwości finansowych, jak i założeń aranżacyjnych. Ich montaż jest łatwy – można je przymocować do balustrady za pomocą giętkiego drutu lub opasek samozaciskowych. Elementy mocujące są zazwyczaj przeznaczone do określonego rodzaju maty – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów.
Jeśli zależy nam na płynnym połączeniu balkonu lub tarasu z wnętrzem i otoczeniem domu, a jednocześnie chcemy zasłonić się od sąsiadów na balkonie, zastosujmy osłony bambusowe, wiklinowe lub trzcinowe. Do ich zalet wziętych wprost z przyrody należy kolorystyka w odcieniach żółtego, brązu i kremowego, a także charakterystyczna faktura. Neutralne ciepłe barwy bambusa, wikliny oraz słomy i trzciny sprawią, że osłony tworzą dobre tło dla roślin balkonowych i ogrodowych, donic oraz mebli wypoczynkowych. Szczególnie warto rozważyć ich wybór, jeżeli planujemy zaaranżowanie przestrzeni wypoczynkowej w stylu rustykalnym lub ekologicznym. Maty tego rodzaju można kupić w różnych wymiarach, łatwo więc dopasować odpowiednie do naszych oczekiwań oraz wielkości balustrad, do których chcemy je zamontować. Im osłona jest grubsza, tym zazwyczaj zapewnia większy stopień zacienienia. Niestety większość z nich jest nietrwała. Za najbardziej wytrzymałe wśród naturalnych osłon uchodzą maty bambusowe, które posłużą nam wiele sezonów. Poszczególne listewki są połączone ocynkowanym stalowym drutem, co także wpływa na trwałość osłon. Jeśli zależy nam na bardzo szczelnej przegrodzie bambusowej, zwróćmy uwagę na szerokość prześwitu pomiędzy listewkami. Może ona wynosić od 2 do nawet 5 mm. Osłony zazwyczaj mają 300 albo 500 cm długości oraz 100, 150, 180 lub 200 cm wysokości. Ich grubość zależy od tego, czy zostały wykonane z cienkich listewek, czy też pędów i najczęściej waha się od 3 do 20 mm. Maty trzcinowe i słomiane są dobrym wyborem, gdy chcemy mieć naturalną i niedrogą osłonę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tego typu balkonowy „żywopłot” już po roku zmieni barwę ze słomkowej na szarą. Maty trzcinowe mają wysokość 100, 120, 150, 200 cm, długość 600 cm, ich grubość wynosi 8-10 mm. Maty słomiane występują w wymiarach 100 cm (wysokość), 150 cm (długość) oraz 3 mm (szerokość). Zapewniają zacienienie w stopniu 60, 70, 80%. Modele wiklinowe wykonuje się z niekorowanych pędów wierzby – to surowiec bardzo elastyczny i sprężysty. Odpowiednio ich długość, wysokość oraz grubość wynosi: 300 cm; 90, 120, 150, 180 cm; 5 mm.
Osoby szczególnie dbające o swoją prywatność powinny zdecydować się na bardziej szczelną osłonę balustrady balkonowej lub tarasowej. Jak skutecznie osłonić balkon od sąsiada? Mata z tworzyw sztucznych takich jak polietylen czy PVC będzie dobrym wyborem. Do bardzo trwałych oraz budujących nowoczesny wizerunek stref pośrednich należą przesłony z pleksi i szkła akrylowego. Współczesne technologie produkcji sprawiają, że chronią zarówno przed wścibskim okiem, jak i słońcem czy wiatrem bardziej skutecznie niż wyroby naturalnego pochodzenia. Maty tego rodzaju mogą zapewniać nawet 85-100% zacienienie. Nowoczesne produkty nie są wrażliwe na promieniowanie słoneczne i nie zmieniają pod jego wpływem koloru. Gwarancję na działanie promieni słonecznych określają niektórzy producenci – może ona wynosić nawet 6 lat. Zalicza się je też do odpornych na wilgoć, są również łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego nie trzeba ich na zimę zdejmować. Przed sezonem możemy je odświeżyć wodą z dodatkiem detergentu. Przeważnie ich długość wynosi 200, 300 lub 500 cm, wysokość – 90, 100 cm, a grubość 1-10 mm. Są łatwe do zainstalowania. Szczególnie problemów nie przysporzą modele, w których zastosowano metalowe oczka. Maty z tworzyw sztucznych występują w bardzo zróżnicowanym wzornictwie i pozwolą odgrodzić się od sąsiadów na balkonie.
Na rynku są też dostępne maty z tworzyw sztucznych naśladujące produkty naturalne, np. rafię, bambus czy rattan. Czym oddzielić balkon od sąsiadów? Maty są bardzo praktyczne, znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż ich naturalne pierwowzory i mniej brudzące się, a jednocześnie przepuszczające powietrze. Dobrym tłem dla nowoczesnej aranżacji balkonu czy tarasu mogą być osłony technorattanowe. Tego rodzaju maty mogą być wycinane na wymiar pożądany przez klienta. Bardzo dekoracyjnym rozwiązaniem są modele z nadrukowanym wzorem, np. odtwarzającym kwiatową łąkę. Mogą być też trójwymiarowe na podkładzie wiklinowym i np. imitować liście bluszczu. Liściaste osłony 3D produkuje się również z polietylenu oraz tkaniny syntetycznej. Maty jednolite kolorystycznie występują w barwach bliskim naturalnym, dzięki czemu tworzą spójną kompozycję z roślinami balkonowymi. Mogą być zielone, brązowe czy w odcieniach żółci.
Do bardzo praktycznych i niedrogich materiałów umożliwiających szczelne odgrodzenie tarasu lub balkonu od otoczenia należą tekstylne taśmy osłonowe. Są one znacznie węższe od mat tekstylnych – najczęściej mają wysokość od 4,75 do 19 cm. To sprawia, że można z nich wyplatać kompozycje osłonowe do pożądanej wysokości, a także tylko na tych fragmentach balustrady, które chcemy zakryć. Występują w naturalnej kolorystyce zieleni, brązu, grafitu, szarości, co ułatwia ich wtopienie się w otoczenie.
Funkcję osłony mogą pełnić także rośliny. Pozwolą one odgrodzić się od sąsiada na balkonie. W tej roli doskonale sprawdzą się jednoroczne rośliny kaskadowe, które budują kolorowe zasłony na balustradach naszych stref pośrednich. Dobrym wyborem będą surfinie, fuksja zwisająca, lobelia przylądkowa czy pelargonia bluszczolistna. Warto też wybrać gatunki pnące, np. bluszcz czy chmiel japoński. Można również posadzić nasturcję pnącą, groszek pachnący czy wilca lub fasolę wielokwiatową. Można je sadzić w pojemnikach zawieszonych na balustradzie, a także w wysokich smukłych donicach ustawianych przy krawędzi tarasów lub balustrad balkonów. Miejsce powinno być jednak dość zaciszne, by gwałtowny podmuch wiatru czy deszcz nie przyczyniły się do dewastacji kwiatostanów i pędów. Czym więc oddzielić balkon od sąsiadów? Wybieraj rośliny preferujące stanowisko słoneczne, ewentualnie można je uprawiać w półcieniu. Kwitnące latem rośliny kaskadowe lubią pełne słońce, w półcieniu będą kwitły nieco słabiej. Wybierzmy dla nich podłoże średnio żyzne, próchnicze i stale wilgotne, a także przepuszczalne. Na dno pojemnika nasypmy drobny żwirek lub piasek i pamiętajmy o drenażu. W czasie upałów podlewajmy je rano i wieczorem. Gdy zaczną kwitnąć, zasilajmy je nawozem do roślin kwitnących – wówczas odwdzięczą się feerią barw i obfitością kwiatostanów.