Kuchnia to pomieszczenie, które najłatwiej się brudzi – szczególnie, gdy dużo gotujemy. Jednak zachowanie jej w czystości nigdy nie było tak łatwe, jak dzisiaj!
Utrzymaniu porządku i czystości w kuchni sprzyja dzisiaj moda. Projektuje się je tak aby sprzyjały pracom, które mają powodować jak najmniej bałaganu. Przyjazne są także materiały wykończeniowe stosowane na podłogi i ściany, których czystość łatwo zachować. Również elementy wyposażenia – poczynając od rozwiązań szafek kuchennych, a kończąc na uzupełniających drobiazgach, choćby takich jak relingi, wygodne pojemniki czy segregatory będą nam pomocne. Naszym sprzymierzeńcem na rzecz ładu są także nowoczesne sprzęty AGD. Można do nich zaliczyć wydajny okap, funkcjonalny zlewozmywak, młynek do rozdrabniania odpadów czy zmywarkę.
Niezależnie od wielkości kuchnia służy gotowaniu i nie można o tym zapominać. Utrzymaniu ładu w tym pomieszczeniu, a także wygodzie prac kuchennych sprzyja podział na strefy: zmywania, przechowywania i gotowania. Zlewozmywak, lodówka i płyta kuchenna z piekarnikiem tworzą wierzchołki trójkąta roboczego. Aby nie przemierzać niepotrzebnych odległości nie powinny być od siebie zbytnio oddalone. Ich uporządkowanie sprawia, że wszystko jest na swoim miejscu i nie generuje bałaganu. Równie ważne dla utrzymania porządku jest zaplanowanie odpowiedniej wielkości blatów roboczych. Między płytą kuchenną a zlewozmywakiem powinien znaleźć się główny o długości co najmniej 80 cm. Pomocniczy podobnej długości warto zaplanować między lodówką a zlewozmywakiem. Pozostałe odcinki blatów roboczych mogą być krótsze.
W nowoczesnej kuchni króluje minimalizm, większość rzeczy chowamy w szafkach i szufladach zamkniętych frontami. Na blatach stoją jedynie sprzęty używane na co dzień, takie jak ekspres do kawy czy czajnik elektryczny. Taki trend również sprzyja czystości – nie musimy bowiem myć i odkurzać licznych ustawionych na blacie naczyń czy podręcznego AGD. Szuflady czy szafki są projektowane z myślą o konkretnych elementach wyposażenia. Dzięki specjalnym segregatorom czy wyprofilowanym wkładom znajdzie się w nich miejsce na talerze, garnki, a nawet sprzęty AGD. Z pomocą koszy cargo pochowamy także produkty spożywcze. Wnętrza szafek są często zbudowane z materiałów łatwych do czyszczenia, tworzą je np. ażurowe konstrukcje. W utrzymaniu czystości i porządku równie ważny jest łatwy dostęp do półek – dzisiaj często można je wysunąć. Nie musimy „zanurzać się” w nich, by je wytrzeć. Także moda na gładkie fronty sprawia, że meble lśnią w mig – zanieczyszczeń nie musimy usuwać ze szczelin utworzonych przez frezy.
W kuchni zawsze najtrudniej utrzymać w czystości strefę gotowania – jeśli nawet nigdy nie wykipiała nam zupa lub mleko, to problem zatłuszczonej płyty kuchennej dotyczy większości. Dużym ułatwieniem będzie płyta indukcyjna, ponieważ ciepło wytwarza się w ustawionym na niej naczyniu, a nie na jej powierzchni, pozostaje chłodna i nie powstają na niej zaschnięte, wymagające wysiłku podczas usuwania plamy. W tym przypadku nie musimy dbać nie tylko o czystość palników, ale też pokręteł. Znacznie wiecej problemów przysparza płyta gazowa. Gromadzi się na niej tłuszcz, a ponadto do wyczyszczenia mamy wiele elementów. Równie wiele zachodu wymaga higiena piekarnika. Jeśli chcemy, by zawsze lśnił, zdecydujmy się na model wyposażony w panele katalityczne lub pyrolizę. Zapewnią one jego samoczyszczenie. Alternatywą może być parowe czyszczenie piekarnika, jest ono jednak tylko częściowo skuteczne i konieczne jest samodzielne usunięcie niektórych zanieczyszczeń.
Utrzymanie porządku i czystości w lodówce to konieczność także ze względów zdrowotnych. Na bieżąco należy sprawdzać świeżość przechowywanych w niej produktów – łatwiej to zrobić, gdy lodówka ma większą pojemność. Zbyt duża ilość produktów zaburza cyrkulację powietrza, co przyspiesza psucie się żywności. Pojemność chłodziarko- -zamrażarek wynosi od 200 do 450 l, a lodówek side by side dochodzi do 700 l. Co kilka miesięcy trzeba lodówkę dokładnie wymyć. Wówczas konieczne jest solidne wyczyszczenie półek. Najłatwiej utrzymać w czystości wykonane ze szkła hartowanego, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Półki z tworzywa sztucznego są od szklanych znacznie bardziej podatne na zaplamienia, zarysowania i trudniejsze do czyszczenia. Przydatną funkcją jest także system No Frost, dzięki niemu wewnętrzne ściany są suche. Lodówki No Frost nie wymagają tak częstego rozmrażania jak inne.
O tym, jaki nieporządek mogą zrobić produkty sypkie przekonało się wiele osób, które przechowują w torbach mąkę, kasze czy sól. Papierowe lub foliowe opakowania łatwo rozerwać przy okazji rozsypać ich zawartość. Sposobem na ujarzmienie „sypkich” są pojemniki. Doskonale sprawdzą się te z przezroczystego szkła – ich zawartość jest zawsze widoczna, dzięki czemu szybko sięgniemy po pożądany produkt. Warto wybrać naczynia, które tworzą komplet. Mogą mieć różną pojemność – niektóre nawet powyżej 1000 ml.