Ma przede wszystkim zaznaczyć granice oraz chronić posesję przed intruzami. Wpływa również znacząco na estetykę domu, dlatego projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany.
Ogrodzenie ma nie tylko skutecznie chronić naszą prywatność i mienie. To również – o czym często zapominamy – ważny element dekoracyjny. Dlatego najważniejszą zasadą przy wyborze projektu ogrodzenia jest to, by korespondowało ono ze stylem domu. Należy zwrócić również uwagę na otoczenie i architekturę zabudowań w jego sąsiedztwie. Zadanie to nie jest łatwe, jednak stosując się do kilku sprawdzonych wskazówek, na pewno sobie z nim poradzimy. Do wyboru mamy różne rozwiązania: szeroką paletę materiałów ogrodzeniowych oraz systemów ich łączenia i technologii montażu. Odpowiednio dobrane oraz dopasowane komponenty pozwolą stworzyć harmonijną całość zgodną z naszym gustem i jednocześnie estetycznie wkomponowaną w okolicę. Warto też pamiętać o detalach funkcjonalnych takich jak bramy i furtki, które stają się także wizytówką posesji.
Wybrana przez nas forma ogrodzenia musi współgrać z architekturą domu. Pozwoli nam to znacznie ograniczyć poszukiwania w szerokim asortymencie ofert marketów budowlanych. Jeśli stawiamy na minimalizm, symetryczne formy czy stonowane barwy, dobrym wyborem będą nowoczesne rozwiązania, np. proste panele aluminiowe w modnych szarościach, ogrodzenia panelowe z drutu zgrzewanego, blachy pełnej lub perforowanej. Dobrze sprawdzą się również gabiony. Natomiast w przypadku domów w stylu klasycznym ogrodzenie może łączyć elementy murowane, wykonane z klinkieru czy kamienia z przęsłami z drewna lub kompozytu. Takie zestawienia będą jak najbardziej na miejscu. Świetnie sprawdzą się również przęsła żeliwne i metalowe kute z ozdobnymi elementami. Niektórzy twierdzą, że najlepszy płot to taki, którego nie widać. Stawiają więc na ażurową konstrukcję, malują ją na neutralny kolor, maskują roślinami lub zamiast ogrodzenia sadzą gęsty żywopłot. To rozwiązanie szczególnie polecane w tzw. zielonych dzielnicach i w sąsiedztwie parków oraz lasów. Jeśli nie mamy wyraźnego przekonania, jaki styl ogrodzenia ładnie skomponuje się z naszym domem, poprośmy o pomoc architekta krajobrazu.
Wybierając system ogrodzeniowy, zastanówmy się przede wszystkim, jakie detale wykończeniowe charakteryzują nasz dom. Jeśli podczas realizacji projektu budynku zastosowaliśmy motyw przewodni, to warto go powtórzyć w ogrodzeniu. Takie podwójne podbicie jest jak najbardziej spójne i bezpieczne. Na przykład z domem wykończonym kamieniem będzie współgrało ogrodzenie gabionowe, wypełnione takim samym materiałem. Z kolei do budynku częściowo wykończonego cegłą, dobrym wyborem mogą okazać się przęsła aluminiowe połączone z klinkierem. Natomiast klasyczne domy często zawierają ozdobne elementy, np. łuki czy wzorzyste balustrady. Warto do nich nawiązać w ogrodzeniu. Pamiętajmy jednak, że zdobienia nie powinny przejąć dominującej roli. Ich ograniczenie pozwoli o wiele lepiej podkreślić nietuzinkowy charakter domu.
Wiele osób zastanawia się, jak dobrać kolor ogrodzenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dopasowanie go do domu. Możemy: wybrać dokładnie taki sam odcień jak elewacji, zdecydować się na jaśniejszy lub ciemniejszy w stosunku do ścian lub postawić na silny kontrast. Na przykład, jeśli elewacja jest jasnoszara, to świetnie się z nią skomponuje ogrodzenie grafitowe, antracytowe lub czarne. Z beżową elewacją będzie bardzo dobrze współgrało m.in. ogrodzenie metalowe w różnych odcieniach brązu, np. w modnym mocca brązie, ale również w ponadczasowej czerni, zwłaszcza w głębokim odcieniu i o matowej strukturze. Natomiast gdy ściany domu pokryte są deską elewacyjną w naturalnym kolorze drewna, to ta barwa będzie również pożądana w wykończeniu ogrodzenia. Uwaga! Aby ogrodzenie się wyróżniało, wcale nie musi być jaskrawe. Białe czy niebieskie też będzie przyciągało wzrok.
Inaczej grodzi się duży teren na wsi, a inaczej niewielki w mieście. Wybór właściwej opcji zależy przede wszystkim od tego, czy potrzebna jest szczelna zapora od hałasu, kurzu z ulicy i wścibskich spojrzeń przechodniów, czy wręcz przeciwnie – jak najmniej widoczna, niezasłaniająca ładnego widoku. Miejskie posesje najczęściej okalają ogrodzenia metalowe z solidną podmurówką, czasem w pełni murowane w części frontowej. Natomiast w małych miejscowościach najpopularniejsze są niskie płoty, symbolicznie wyznaczające granice posesji.
Oprócz stylistyki ogrodzenia ważną kwestią jest również jego wysokość. Właściciele niewielkich posesji powinny zrezygnować z przytłaczających płotów. W tych przypadkach najlepiej będą prezentowały się ogrodzenia do 1,8 m wykonane np. z ażurowych paneli. Pamiętajmy, że zamiar budowy ogrodzenia powyżej 2,2 m musimy zgłosić w odpowiednim urzędzie minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót.
Do ogrodzenia musimy dobrać bramę – najbezpieczniej jest postawić na takie same materiały i formy. Wysokość bramy także najczęściej jest taka sama jak przęseł, uzyskamy wtedy harmonijną całość. Wybierając furtkę, stosujemy rozwiązania analogiczne do bram. Wybór ułatwiają nam producenci – oferują zestawy bramy i furtki z tej samej linii.
Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia metalowe. Ogrom wariantów umożliwia dopasowanie ich do naszych oczekiwań estetycznych, a także budżetu.
Stalowe przęsła z kształtowników, prętów albo rur. Mogą mieć nowoczesny charakter i elementy ułożone poziomo oraz pionowo lub tradycyjny wygląd niczym kute w zakładach kowalstwa artystycznego. Większość ogrodzeń metalowych oferowanych jest w komplecie ze słupkami – możemy kupić cały system z niezbędnymi akcesoriami do montażu.
Panele z siatki, czyli z cienkich drutów zgrzewanych punktowo i tworzących prostokątne oczka. Takie przęsła mogą być płaskie albo z wyprofilowanymi prętami. Ogrodzenie jest łatwe w montażu, możemy go przeprowadzić samodzielnie.
Siatka w rolce. Najtańsza, ale najmniej reprezentacyjna. Dostępne są wyroby różnej wysokości, z drutu plecionego albo zgrzewanego.