Sezon na parasol ogrodowy w pełni! Nic dziwnego - to przecież najtańszy i najłatwiejszy sposób na ochronę przed słońcem. Będzie niezawodny, jeśli dobierzemy odpowiedni di naszych potrzeb. Jakimi kryteriamy kierować się, wybierając tego rodzaju osłonę przeciwsłoneczną?
Parasole ogrodowe mogą nam dawać dzisiaj naprawdę duży komfort wypoczynku. Bez problemu znajdziemy produkty wysokiej jakości łączące w sobie wiele funkcji. Skutecznie chronią przed słońcem, upałem, wiatrem, a niektóre także deszczem. Ich atutem jest też niebanalny design – to prawdziwe ozdoby ogrodu.
Zdj. 1. Parasole ogrodowe mogą nam dawać dzisiaj naprawdę duży komfort wypoczynku.
Na to, jak parasol będzie spełniał swoją podstawową funkcję, czyli chronił nas przed słońcem, decydujący wpływ ma jego czasza. Jest to element wykonany najczęściej z trwałych materiałów tekstylnych takich jak poliester lub wzmocniona bawełna. Są to tkaniny z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym, blokującym co najmniej 95% promieniowania ultrafioletowego. Jest to szczególnie istotne, gdy planujemy zakup parasola na taras czy balkon usytuowane od południa lub zachodu. W takich miejscach sprawdzą się modele wyposażone w otwór wentylacyjny, który zagwarantuje odpowiednią wymianę powietrza pod parasolem, jest również bardziej odporny na podmuchy wiatru. Kupując parasol, sprawdźmy także, czy materiał, z którego wykonana jest część tekstylna, stanowi też barierę dla deszczu – niektóre tkaniny poliestrowe są pokryte warstwą poliuretanu lub winylu, stanowiących zabezpieczenie przed wilgocią. Dobrym wyborem będzie czasza, której stalowa lub drewniana konstrukcja została wzmocniona kilkoma dodatkowymi elementami, co sprawi, że nie będzie się samoistnie składała podczas silnych podmuchów wiatru. Komfort wypoczynku podniesie też możliwość regulowania kąta nachylenia czaszy, dzięki czemu dopasujemy go do stopnia nasłonecznienia miejsca wypoczynku bez konieczności przestawiania parasola lub siedziska. Bardzo istotne są także wymiary czaszy. Pamiętajmy, że nie zawsze większy parasol oznacza dla nas lepszy wybór. Wielkość czaszy powinna być przystosowana do tego, jaki obszar ma znajdować się pod ochroną parasola. Dzisiaj bez problemu dobierzemy odpowiedni zarówno na niewielki balkon, jak i duży taras. W sklepach można nabyć parasole o średnicy lub szerokości wynoszącej najczęściej od 1,8 do nawet 5,6 m. Pod tymi największymi modelami można z powodzeniem zaaranżować całkiem sporą jadalnię ze stołem i krzesłami, a nawet znajdzie się tam miejsce na leżaki.
Zdj. 2. Na to, jak parasol będzie spełniał swoją podstawową funkcję, czyli chronił nas przed słońcem, decydujący wpływ ma jego czasza.
Równie ważna jest konstrukcja parasola, powinna być ona przede wszystkim stabilna i bezpieczna, a także odporna na podmuchy wiatru. Wykonuje się ją zazwyczaj z aluminium, stali, tworzyw sztucznych lub drewna, często egzotycznego. Najbardziej stylowe są drewniane, które budzą skojarzenia z aranżacjami kolonialnymi czy rustykalnymi. Natomiast konstrukcje z wysokogatunkowego metalu są wyjątkowo odporne na wilgoć czy promieniowanie UV – nie korodują i nie blakną pod wpływem ich działania. Istotnym elementem konstrukcji jest noga. Może mieć położenie centralne lub boczne. Noga zamocowana pośrodku czaszy jest typowa dla modeli o tradycyjnym designie. Takie jej ustawienie może ograniczać aranżację przestrzeni pod parasolem – choćby ustawienie stołu. W takim przypadku centralnie w stosunku do parasola można jedynie usytuować stół z otworem na nogę parasola. Model z bocznie zamocowaną nogą nie ma tych ograniczeń. Dobrym zakupem będzie parasol z funkcją tzw. łamania, dzięki niej łatwiej będzie dostosować zakres zasięgu osłony do pożądanej opcji. Dostępne są modele, w których czaszę można obracać o 360o i pochylać w dowolnym kierunku. Pamiętajmy również, że im prostsza konstrukcja, tym łatwiejsza obsługa parasola – jego składanie i rozkładanie.
Zdj. 3. Dobrym zakupem będzie parasol z funkcją tzw. łamania, dzięki niej łatwiej będzie dostosować zakres zasięgu osłony do pożądanej opcji.
Wpływ na jakość wypoczynku, a także aranżację przestrzeni ogrodowej i tarasowej ma również wzornictwo części materiałowej – kształt czaszy oraz wzór i kolorystyka.
Zdj. 4. Wpływ na jakość wypoczynku, a także aranżację przestrzeni ogrodowej i tarasowej ma również wzornictwo części materiałowej – kształt czaszy oraz wzór i kolorystyka.
Zadaniem podstawy jest zapewnienie całej konstrukcji stabilności. Podstawa może być wykonana z betonu wykończonego lakierem akrylowym lub z kamienia albo solidnych tworzyw sztucznych. Często trzeba ją dokupić oddzielnie. Podstawy betonowe czy kamienne są bardzo ciężkie, dlatego dla wyposażonego w nie parasola lepiej znaleźć stałe miejsce – jego przenoszenie może być bowiem kłopotliwe. Nowością są podstawy z tych materiałów wyposażone w kółka, co sprawia, że parasol z ciężką bazą staje się mobilny. Cięższej podstawy wymagają parasole z boczną nogą, a szczególnie te montowane na wysięgniku. Takie rozwiązania są jednak bardzo kosztowne, dlatego najczęściej, jeśli parasol ma być używany w różnych miejscach, warto zastanowić się nad zakupem lekkiej podstawy z solidnego plastiku. Wypełnia się ją np. wodą lub piaskiem, które obciążają i stabilizują konstrukcję.
Zdj. 5. Podstawy betonowe czy kamienne są bardzo ciężkie, dlatego dla wyposażonego w nie parasola lepiej znaleźć stałe miejsce – jego przenoszenie może być bowiem kłopotliwe.
Wpływ na to, jak parasol będzie nam służył, ma trwałość materiału czaszy. Na lata będą te, których czasza powstała z gęsto tkanego materiału, który łatwiej się czyści. Takie właściwości ma tkanina zaimpregnowana poliuretanem, co ogranicza osadzanie się zabrudzeń i ułatwia czyszczenie. Istotna jest też liczba szwów – im jest ich mniej, tym lepiej – duża liczba łączeń osłabia konstrukcję. Znaczenie ma również staranność obszyć. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tkaniny, można wykorzystać zestaw naprawczy do parasola. Tworzą go najczęściej taśmy wytrzymałe i elastyczne, wodoszczelne oraz odporne na przebarwienia.
Zdj. 6. Wpływ na to, jak parasol będzie nam służył, ma trwałość materiału czaszy.