Spiżarnia kojarzy się z czasami, kiedy to niezbędne było miejsce do przechowywania własnych zbiorów warzyw i owoców oraz przetworów domowej roboty. Dzisiaj w dobie powrotu do naturalnych sposobów żywienia pomieszczenie to wraca do łask.
Osobne miejsce do przechowywania warzyw na zimę, przetworów i innych zapasów to nie przeżytek. Przyda się nam szczególnie wtedy, gdy mamy własny ogród lub dostęp do plonów ze sprawdzonych upraw i robimy przetwory z owoców lub warzyw. Spiżarnia na słoiki z dżemem lub gąsiory, w których mogą swobodnie dojrzewać nalewki własnej produkcji, jest wówczas nieoceniona! Osobny schowek na zapasy przyda się również, jeśli robimy duże zakupy, które nie mieszczą się w kuchennych szafkach. Takie miejsce odciąży przestrzeń niedużej kuchni, bo możemy tutaj przechowywać również urządzenia AGD takie jak miksery, parowary, duże garnki czy gęsiarki. W czasach, gdy domowej roboty pikle czy dżemy mogą być naszą dumą, coraz większą wagę przywiązujemy do estetyki spiżarni – bez wstydu możemy zaprosić tam gościa, by wspólnie dokonać wyboru nalewki czy konfitur na podwieczorek.
Pomieszczenie, w którym możemy magazynować produkty żywnościowe, musi spełnić odpowiednie warunki. Najlepszym miejscem do przechowywania przetworów jest chłodna i ciemna piwnica. Spiżarnię możemy także urządzić w starym budynku gospodarczym czy popularnej niegdyś na wsiach letniej kuchni, gdzie latem będziemy przygotowywać drobne potrawy na ogrodowe przyjęcie. W aktualnie budowanych domach warto przeznaczyć na nią miejsce blisko kuchni – wygodnie będzie sięgać po produkty, kiedy będzie to niezbędne. Dla zachowania świeżości przechowywanych warzyw i owoców pomieszczenie to wymaga jednak niższej temperatury, czyli 10- 15°C – w takich warunkach doskonale będą czuły się również słoiki z dżemami i piklami, nalewki oraz wino. Spiżarnia powinna znaleźć się w tej części domu, której nie ogrzewamy w takim stopniu jak pomieszczeń mieszkalnych. Dobrze sprawdzą się miejsca blisko garażu lub schowka na sprzęt ogrodowy. Powinna ona przylegać do najzimniejszej ściany zewnętrznej budynku – optymalna lokalizacja spiżarni to strona północna domu.
Materiały użyte do wykończenia spiżarni powinny być trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie różnorodnych czynników – wilgoci, środków chemicznych, zmian temperatury. Ściany można pomalować farbą szorowalną i zmywalną np. ceramiczną. Posadzka musi umożliwiać sprawne mycie, nie przebarwiać się, być odporna na zarysowania. Dobrze jest wykończyć ją okładziną ceramiczną, kamienną lub gresem – materiały te dodatkowo będą kumulowały chłód sprzyjający przechowaniu żywności. W spiżarni należy też zadbać o wentylację oraz oświetlenie. Oprócz światła górnego warto zainstalować dodatkowe oprawy przy głębokich półkach. Nowoczesne taśmy LED to sprytne rozwiązanie, które możemy zamontować w każdej przestrzeni – przytwierdzone pod półką doświetlą przestrzeń poniżej, dzięki czemu bez trudu znajdziemy wybrane przetwory czy sprzęty, nawet przy gęstym ustawieniu.
Spiżarnia wyposażona w regały i półki doskonale spełni swoją funkcję. Na każdy rodzaj żywności oraz napojów znajdziemy specjalne, wytrzymałe sprzęty. Przydadzą się regały, szafki typu cargo, kosze na prowadnicach ułatwiające segregację i jednocześnie zapewniające dostęp powietrza, czy wieszaki na suszone rośliny oraz warzywa. Na wino warto kupić półki przeznaczone do leżakowania butelek. Istotnym elementem może okazać się instalacja gniazda elektrycznego. Oprócz światła możemy potrzebować zasilania elektrycznego. Nowoczesna spiżarnia to często miejsce, w którym przyda się dodatkowa lodówka lub zamrażarka. Nie wszystkie przetwory zamykamy w słoikach. Także miłośnicy win mogą zamarzyć sobie ustawienie tu winiarki utrzymującej trunki w idealnej temperaturze służącej odpowiedniemu leżakowaniu. Ponadto nowoczesna spiżarnia często wyposażana jest w stół na sprzęty elektryczne, z których korzystamy sporadycznie, takich jak krajalnice, sokowirówki, młynki czy mikrofalówki.