Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim ciepłe, ciche, Trwałe i szczelne. Muszą również stawić opór włamywaczowi. Jednak podczas wyboru liczą się nie tylko wymagania techniczne. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Rynek drzwi zewnętrznych jest ogromny, a co się z tym wiąże, przedział cenowy jest bardzo duży. Najtańsze modele możemy kupić nawet za 1000 zł, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zależy nam, aby drzwi spełniały swoje funkcje i służyły w idealnym stanie przez długie lata, zdecydujmy się na wykonane z wysokiej jakości materiałów, których konstrukcja jest odporna na uszkodzenia. Oczywiście wybór uzależniony jest od zasobności naszego portfela. Pamiętajmy jednak, że zakup niskiej jakości drzwi to tylko pozorna oszczędność, ponieważ w niedługim czasie prawdopodobnie będziemy musieli je wymienić. Ponadto, drzwi zewnętrzne muszą stanowić uzupełnienie architektury domu. Ważny jest więc m.in. kolor, przeszklenia czy elementy ozdobne.
Nowoczesne drzwi mają budową wielowarstwową. Wewnątrz skrzydła, czasami też ościeżnicy, ramy czy nawet progu, umieszczany jest materiał termoizolacyjny – pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła U drzwi nie może być większy niż 1,3 W/(m2·K). Natomiast klasa wodoszczelności wynosi przynajmniej 3-4. Grube drzwi wypełnione dokładnie materiałem izolacyjnym będą również skuteczną barierą przed hałasami z zewnątrz. Zazwyczaj wskaźnik izolacyjności akustycznej RA nie przekracza 30 dB. Drzwi zewnętrzne powinny mieć minimum dwie uszczelki na całym obwodzie. Podczas zakupu zwróćmy również uwagę na klasę trwałości mechanicznej – minimum to 5 klasa, co oznacza, że wytrzymają 100 tys. cykli otwierania/zamykania.
Najlepiej wybierać drzwi pełne o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości. Oznacza to, że stawią opór włamywaczowi wyposażonemu w profesjonalne narzędzia minimum przez 20 minut. Jest to wystarczająco dużo czasu na interwencję ochrony. Co ważne, takie drzwi powinny mieć certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Drzwi antywłamaniowe mają stalowe ramy i konstrukcję wzmocnioną stalowym ożebrowaniem. Skrzydło jest pokryte lub wzmocnione dwoma arkuszami blachy, a na jego obwodzie znajdują się bolce antywyważeniowe. Drzwi należy wyposażyć w dwa zamki: centralny (klasy C) rygluje drzwi co najmniej w trzech punktach po obwodzie oraz
Najpopularniejsze są drzwi stalowe i drewniane. Modele drewniane są efektowne i mają dobre parametry izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Jednak nie są tak odporne na wilgoć jak stalowe, dlatego należy je regularnie konserwować. Mogą być wykonane z drewna sosnowego, dębowego, mahoniowego, a także gatunków egzotycznych. Najważniejszą zaletą drzwi stalowych jest wytrzymałość. Są też trwałe i odporne na małe uszkodzenia. Nie szkodzi im również deszcz czy chłód. Drzwi stalowe mogą być pokryte okleiną imitującą drewno – zachowują trwałość stali oraz elegancki wygląd tradycyjnego skrzydła. Często są również lakierowane farbami.
Wybór drzwi zewnętrznych to nie tylko kwestia gustu i funkcjonalności, w dużej mierze podyktowany jest on modą. W 2021 r. nadal dużą popularnością cieszą się drzwi w kolorze antracytu, słabnie nieco za to zainteresowanie Winchesterem. Można także zauważyć, że coraz częściej nowoczesne budownictwo wybiera czarne drzwi (Jet Black Matt) oraz do złudzenia przypominające naturalny dąb (Woodec Oak) – to propozycja dla zwolenników biofilicznych wnętrz. Zazwyczaj – aby osiągnąć efekty spójności – kolor drzwi dopasowuje się do stolarki okiennej. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste, ponieważ wielu Polakom kojarzy się to z nudą. Bardziej zauważalny jest trend w kierunku drzwi i okien w różnych barwach, często z innym odcieniem bramy garażowej. Aktualnie stawiamy na rozjaśnienie wnętrza przedsionka światłem naturalnym. Dlatego ostatnie lata to również zdecydowany zwrot ku drzwiom zewnętrznym z przeszkleniem – bocznym lub górnym naświetlem. Naświetla z obu stron (wtedy nierzadko również z góry) stosowane są najczęściej w rezydencjach lub domach w stylu dworkowym.
Klamka powinna być trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych, mechanicznych oraz chronić przed włamywaczami. Nie może mieć kantów czy zdobień, które mogą być odczuwalne w codziennym użytkowaniu. Klasyczne drzwi będą dobrze komponowały się z klamkami o długich szyldach. Natomiast skrzydła w nowoczesnym stylu dobrze będą wyglądać z modelami o surowym, kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym kształcie. Ważny jest również materiał. Klamki ze stali czy aluminium zarezerwowane są dla drzwi nowoczesnych. Drzwi nawiązujące do stylów z poprzednich epok dobrze wyglądają z klamkami mosiężnymi lub je przypominającymi. Sprawdzą się też elementy stylizowane na złote klamki. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wybór pada na drzwi z pochwytem.
Drzwi nie mogą być za małe, ponieważ wnosimy przez nie meble w trakcie urządzania domu. Codzienne wchodzimy także z siatkami z zakupami, wprowadzamy dzieci lub psa. Dlatego drzwi wejściowe powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu. Popularne są asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. Zazwyczaj mają one szerokość 90 i 40 cm. Skrzydło boczne jest najczęściej otwierane, co pozwala stworzyć szerokie wejście do domu, przez które bez trudu można wnieść duże przedmioty. W domach jednorodzinnych drzwi wejściowe mogą otwierać się zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. W tej kwestii warto zaufać architektom, którzy dobierają sposób do możliwości projektowanego budynku. I tak, jeżeli w domu przewidziany jest spory przedsionek, drzwi mogą otwierać się do wewnątrz. W przypadku mniejszej powierzchni możemy mieć trudności z aranżacją przedpokoju i wychodzeniem z domu. Jeżeli chcemy, aby drzwi wejściowe otwierały się na zewnątrz, musimy zadbać o właściwy podest.