Styrodur i styropian to nazwy umowne, handlowe i bardzo często powszechnie stosowane są zamiennie. Jednak to dwa różne materiały termoizolacyjne, mimo że oba powstają z tego samego tworzywa sztucznego. Czym się różnią? Kiedy stosować styrodur, a kiedy styropian?
Styropian, czyli polistyren ekstrudowany EPS, jest powszechnie stosowany do ocieplenia ścian zewnętrznych. Zazwyczaj mocuje się go za pomocą odpowiedniego kleju. Jednak może się zdarzyć, że projektant budynku zaleca kołkowanie styropianu. Jest ono również niezbędne, jeżeli taki sposób mocowania przewidział producent systemu ocieplenia. Kiedy jeszcze trzeba kołkować styropian?
Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze w naszym kraju materiały wykorzystywane do ocieplenia domu. Oba mają niski, czyli korzystny współczynnik przenikania ciepła, więc doskonale spełniają swoją główną funkcję termoizolacyjną. Jednak tak naprawdę to jedyne podobieństwo. Na co więc się zdecydować – ocieplenie wełną czy styropianem?
Rury z tworzyw sztucznych są dzisiaj standardowo wykorzystywane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych czy centralnego ogrzewania. Jednak poszczególne elementy wymagają trwałego i szczelnego połączenia. Jednym ze sposobów jest zgrzewanie rur, a do tej pracy niezbędna jest zgrzewarka.
Poliuretan jest wykorzystywany w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Śmiało można stwierdzić, że spotykamy się z nim każdego dnia i to na każdym kroku. Tak wszechstronne zastosowanie materiał ten zawdzięcza przede wszystkim swoim właściwościom fizycznym i chemicznym. Poliuretan – co to jest, jakie ma właściwości i zastosowanie?
Rodzaje i klasy betonu mówią nam o właściwościach tego materiału, dlatego warto je poznać, zanim przystąpimy do prac remontowych czy budowlanych. Jakie mamy do wyboru?
Zastosowanie wapna gaszonego jest bardzo szerokie, głównie ze względu na jego właściwości wiążące, utwardzające i odkażające. Jest to produkt całkowicie naturalny, nie szkodzi środowisku i jest bezpieczny w stosowaniu. Ponadto, wapno hydratyzowane jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne w sklepach budowlanych.
Otrzymywanie wapna gaszonego na placu budowy nie jest dzisiaj czynnością niezbędną, by je wykorzystać do murowania czy tynkowania. Lasowanie wapna odbywa się raczej w warunkach przemysłowych, a efekt tej reakcji, wapno hydratyzowane, można kupić w postaci suchego proszku gotowego do użycia. Warto jednak wiedzieć, na czym polega reakcja gaszenie wapna palonego.