Aby samodzielne malowanie ścian przebiegało sprawnie i efekt był zadowalający należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria.
DEKOROWANIE PĘDZLAMI
Pędzle dobieramy do rodzaju farby. Pomoże nam w tym ich podział kolorystyczny. Pędzle do farb wodorozcieńczalnych są oznaczone kolorem niebieskim, a na bazie rozpuszczalnika - czerwonym. Wybierając pędzel zwróćmy uwagę, na ukształtowanie i wykonanie włosia. Przede wszystkim musi być solidnie osadzone na główce, aby "włoski" nie pozostawały na ścianie.
WAŁKI DO DUŻYCH POWIERZCHNI
Wybierając wałki zwróćmy uwagę na runo. Syntetyczne sprawdzi się w przypadku malowania farbami wodorozcieńczalnymi, moherowe czy wełniane przy nakładaniu farb rozpuszczalnikowych, natomiast gąbkowe - olejnych. Do gładkich powierzchni służy wałek z krótkim włosiem (6-10mm), a do szorstkich tynków strukturalnych wskazane jest skorzystanie z wałków z włosiem 13-15mm.
POMOCNE TAŚMY
Najlepiej zaopatrzyć się w wąskie i szerokie taśmy papierowe. Przykleimy nimi folię malarską do listwy przypodłogowej, okleimy ościeżnice okien i drzwi, kontakty oraz inne elementy, które przy malowaniu możemy niechcący pomalować farbą. Taśmy wykorzystuje się również do oddzielenia jednego odcienia od drugiego w przypadku malowania ścian na różne kolory.
WYGODNY WYSIĘGNIK TELESKOPOWY
Udoskonalenie to docenimy, malując sufit czy wyższe partie ścian - po rozsunięciu długość wysięgnika może wynieść nawet 2m. Dzięki niemu nie musimy korzystać z drabiny i ciągle jej przestawiać. Pamiętajmy jednak, że na teleskopie należy umieścić dobry jakościowo wałek, aby nie zachlapać wszystkiego wokół.
FUNKCJONALNA KUWETA
Służy do równomiernego nabierania farby na wałek, jest bardzo wygodna i praktyczna w użyciu. Żebrowane wytłoczenia prowadzące do rynienki z farbą umożliwiają odciśnięcie nadmiaru farby z wałka lub pędzla. Kuweta jest lepsza od kratki zakładanej na wiadro, ponieważ nie do każdego wiadra kratka i wałek się zmieszczą. Jeśli będziemy malować farbami w różnych kolorach, powinniśmy kupić nawet kilka kuwet - każdą do innego koloru.
FOLIA DO ZABEZPIECZEŃ
Folia malarska służy do przykrycia podłogi, mebli oraz innych przedmiotów, których nie można usunąć, aby ochronić je przed zabrudzeniem farbą. Koszt folii jest niewielki, a oszczędność czasu przy późniejszym sprzątaniu ogromna. Dobrym wyborem jest zakup folii malarskiej z taśmą. Pozwala ona komfortowo, pewnie i szczelnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, a przy tym wcale nie kosztuje bardzo dużo.
DOBRANE SZPACHELKI I SKROBAKI
Przyda się zarówno wąska, jak i szeroka szpachelka. Wykorzystamy je podczas nakładania szpachlówki w miejsca ubytków i pęknięć na ścianach. Wąskiej szpachelki możemy także użyć do usuwania łuszczącej się powłoki i przy sprzątaniu do zeskrobania zaschniętej farby. Warto również zaopatrzyć się w skrobak. Trójkątny i z wycięciem na wałek posłuży do usunięcia łuszczących się farb ze ścian oraz resztek farby z podłogi, parapetów i innych miejsc.
DRABINY DO RÓŻNYCH PRAC NA WYSOKOŚCI
Najczęściej do prac domowych wykorzystywana jest drabina aluminiowa (lekka i droższa) lub stalowa (cięższa i tańsza). Do malowania stosujemy drabinę rozstawną, wolno stojącą, przypominającą odwróconą literę V. W przypadku malowania mieszkania powinna nam wystarczyć zwykła drabina jedno- lub dwustronna, wyposażona w szeroki podest i antypoślizgowe stopnie. Przy jej wyborze zwróćmy uwagę na zasięg pracy wyrażony w metrach. Ponadto powinniśmy postawić na sprawdzonego producenta drabiny, który będzie gwarantem wieloletniej satysfakcji i bezawaryjności.