Samochód powinien prezentować się olśniewająco zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Nie tylko przyjemnie prowadzi się takie auto, czyste wnętrze świadczy dobrze również o właścicielu.
Niektórzy twierdzą, że po stanie foteli, dywaników czy innych elementów wyposażenia można poznać człowieka – jeśli dba o swoją własność, to prawdopodobnie będzie również szanował rzeczy innych ludzi. Niestety, właściciele samochodów bardzo często zaniedbują ich wnętrza, a przecież one się nie tylko brudzą, ale też w wyniku braku systematycznego sprzątania szybciej niszczeją. Dlatego, jeśli chcemy w samochodzie czuć się dobrze, bez zażenowania podwieźć kolegę syna czy za atrakcyjną cenę sprzedać auto, to dbajmy regularnie o tapicerkę. Bez odkurzania i czyszczenia się nie obejdzie!
PO PIERWSZE – OSTROŻNIE
Pamiętajmy, że podczas prania foteli nie należy zbyt mocno ich moczyć. Dotyczy to szczególnie nowszych samochodów, które wyposażone są w zaawansowaną elektronikę – w fotelu kierowcy oraz pasażera znajdują się specjalne maty, które współpracują z systemami bezpieczeństwa. Ponadto pod siedzeniami umieszczone są różnego rodzaju przewody czy ogrzewanie. Zalanie tapicerki dużą ilością wody może spowodować, że nie odparuje ona całkowicie i wilgoć, a nawet stęchliznę będziemy wyczuwali już po otwarciu samochodu – jazda w takich warunkach jest nie tylko niekomfortowa, ale też szkodliwa dla zdrowia. Nadmiar wilgoci może prowadzić także do uporczywego parowania szyb oraz jest częstą przyczyną korozji wewnętrznych metalowych elementów.
TAPICERKA Z MATERIAŁU I…
Mówiąc o tapicerce samochodowej, większość osób ma na myśli obicia foteli. Pod tą nazwą „ukrywają się” także obicia drzwi, a także wykładzina na podłodze oraz w bagażniku. Należy wszystkie te elementy systematycznie odkurzać, najlepiej raz na 2 tygodnie. Wykorzystajmy w tym celu mocny domowy odkurzacz z wąską ssawką, dzięki której dostaniemy się pod fotele oraz inne trudno dostępne miejsca – małe odkurzacze samochodowe wciągają jedynie drobne okruszki. Jeśli tapicerka jest zaplamiona, to musimy zanieczyszczenie potraktować odpowiednimi preparatami. Na sklepowych półkach znajdziemy np. środki w sprayu, którymi spryskuje się zabrudzone miejsca, doczyszcza szczotką i pozostawia do wyschnięcia. Także preparaty w piance aplikuje się na plamę, wyciera ściereczką, a na koniec okurza odplamione miejsce. Punktowe czyszczenie sprawdzi się w przypadku nowych obić, jednak gdy samochód jest wiekowy, lepiej preparat nałożyć na całą tapicerkę. Unikniemy w ten sposób zacieków. Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta, aby nie narobić większych szkód. Dobrą praktyką jest wypróbowanie środka czyszczącego na mało widocznym fragmencie tapicerki – jeśli nie zauważymy niepokojących zmian, możemy zastosować go na większej powierzchni.
…ZE SKÓRY
Aby skórzana tapicerka zachowała swoje właściwości oraz efektowny wygląd, powinniśmy ją czyścić i konserwować minimum 2 razy w roku. Zabierając się za czyszczenie, musimy zaopatrzyć się w rękawice ochronne, szczotkę ze średnio twardym włosiem (by nie uszkodzić skóry przy doczyszczaniu), chłonną ściereczkę z mikrofibry i – oczywiście – preparat czyszczący o neutralnym pH. Gdy zabrudzenia są mocne, możemy zastosować środki o odczynie zasadowym, jednak mogą one uszkodzić obicie. Mycie skórzanej tapicerki przebiega podobnie jak w przypadku materiałowej. Zaczynamy więc od odkurzenia wnętrza, następnie stosujemy preparat myjący, który rozprowadzamy ściereczką – działanie środka czyszczącego wypróbujmy na niewielkim i niewidocznym fragmencie. Po wyczyszczeniu tapicerki musimy odczekać 2-3 godziny, aż skóra wyschnie. Dopiero po tym czasie aplikujemy preparat konserwujący.
DOMOWE SPOSOBY
Soda oczyszczona to sposób na mnóstwo zanieczyszczeń. W wielu przypadkach wystarczające jest już samo rozsypanie białego proszku na plamę, pozostawienie na kilka godzin, a następnie okurzenie powierzchni. Efekt możemy wzmocnić, spryskując fotele wodą z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dodatkowo zdezynfekujemy materiał oraz pozbędziemy się bakterii i roztoczy. Tapicerkę możemy wyczyścić także kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie z domieszką płynu do naczyń czy prania. Roztwór rozprowadzamy na obiciu i czyścimy gąbką. Niestety taka mikstura może odbarwić ciemną tapicerkę – sprawdźmy jej działanie w niewidocznym miejscu. Po wypraniu tapicerki warto pozostawić auto z otwartymi oknami, aby woda mogła wyparować, a siedziska wyschnąć. Skutecznym sposobem na pozbycie się brudu z wnętrza samochodu, jest zastosowanie roztworu wody i płynu do prania tkanin lub mycia naczyń. Do miski wlewamy tyle preparatu, aby wytworzyła się piana, którą następnie nabieramy na szczotkę z miękkim włosiem i pierzemy ręcznie tapicerkę. Na koniec delikatnie przecieramy obicie wilgotną szmatką z bawełny, aby usunąć nadmiar piany i płynu. Natomiast w przypadku prania skórzanej tapicerki sprawdzi się roztwór wody z octem – mieszamy pół szklanki octu z litrem wody. Płyn nanosimy na bawełnianą szmatkę i przecieramy fotele oraz inne skórzane elementy. Kiedy tapicerka wyschnie, możemy dodatkowo zastosować olejek eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego – nanosimy go tak, jak roztwór z octem.
ZWIERZAK W SAMOCHODZIE
Niestety, sierść naszego pupila czasami – gdy wbije się pomiędzy włókna tapicerki – jest dość trudna do usunięcia, domowy odkurzacz nie da rady. Pomocne w tym przypadku będą szczotki silikonowe, szczotki do sierści oraz zwykłe rolki samoprzylepne do czyszczenia ubrań. Warto pokusić się też o zakup specjalnych mat na siedzenia dla podróżujących czworonogów.
NA KŁOPOTY – SPECJALISTA
Nie zawsze domowe sposoby dadzą sobie radę z uciążliwymi plamami. Ślady po produktach mlecznych są praktycznie nieusuwalne, a po pewnym czasie zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Samodzielne czyszczenie nie usunie także zapachu papierosów. Problematyczne są również ślady po kawie, herbacie, krwi, lakierze do paznokci i wielu innych substancjach. W takich przypadkach lepiej się nie męczyć i nie marnować czasu, tylko oddać samochód w ręce profesjonalistów od car detailingu, którzy przywrócą tapicerce pierwotny blask.