Słupki oświetleniowe należą dzisiaj do najchętniej wykorzystywanych sposób oświetlenia ogrodu. Ich forma – zazwyczaj bardzo – prosta nie konkuruje z roślinami, a jedynie delikatnie podkreśla ich urodę. Warto się na nie zdecydować także z innych względów. Jakie słupki oświetleniowe mamy do wyboru?
Oświetlenie ogrodu jest dzisiaj ważnym elementem jego aranżacji. Do istotnych zadań lamp ogrodowych można zaliczyć budowanie nastrojowego klimatu ogrodu po zmroku. Równie ważne zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa nocą, montaż oświetlenia daje nam także możliwość korzystania z ogrodu, gdy zapada ciemność. Te wszystkie funkcje doskonale będą pełnić słupki oświetleniowe. Montowane w ziemi lub na jej poziomie budują poczucie bezpieczeństwa, a przy tym nie są agresywne – nie rażą w oczy. Uchronią nas przed potknięciem o zostawione „na chwilkę” na ścieżce szlauch czy zabawki naszych pociech. Dzięki nim będziemy mieć dobrze oświetlone ogrodowe trakty, a także taras czy podjazd, skalniak czy nawet ogrodową altanę. Przy tym subtelnie podkreślą kształty krzewów i kwiatów , które po zmroku najczęściej „znikają”.
Słupki oświetleniowe – jak wybierać?
Słupki oświetleniowe zewnętrzne powinny być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci, dlatego wykonuje się je z trwałych materiałów – najczęściej jest to stal szlachetna, miedź, mosiądz, aluminium czy też kamień. Te, których korpus wykonano z tworzyw sztucznych, np. żywicy warto wykorzystać w strefie nadmorskiej – nie straszna jest im bowiem sól morska. Są one odporne na działanie rdzy i korozję. Dominuje wzornictwo nowoczesne o prostych formach, chociaż są także słupki oświetleniowe rustykalne nawiązujące designem do tradycyjnych lamp gazowych. Lampy nowoczesne mają zazwyczaj proste klosze ze szkła w mlecznym kolorze, mogą być też wykonane z tworzywa. Decydując się na montaż tego rodzaju lamp ogrodowych, zwróćmy uwagę na ich IP, to wskaźnik mówiący o ich odporność na wilgoć i pyłoszczelność (działanie zabrudzeń, kurzu, pyłków itp.). Słupki oświetleniowe powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP44 . Bardzo istotna jest także ich wysokość – ma ona wpływ na wielkość powierzchni, jaką lampa oświeci – zazwyczaj wynosi od 45 do 150 cm. Ważny jest też sposób ich instalacji. Lampy można montować na fundamentach lub innych wytrzymałych podstawach. Jeśli lubimy częste zmiany aranżacji, warto wybrać modele przenośne z grotem ziemnym, które wbijamy tam, gdzie akurat chcemy, by było światło.
Źródło światła w słupkach oświetleniowych
Najbardziej popularne są słupki oświetleniowe z wymiennymi źródłami światła. Zazwyczaj wykorzystuje się energooszczędne lampy LED-owe. Oprawy oświetleniowe w formie słupka mają zazwyczaj źródła światła na tradycyjny duży gwint E 27, co pozwala wykorzystać lampy LED-owe w różnych ciekawych formach. Można też zainstalować słupki z trzonkami G23, GU10 oraz E14 i 2G11. Dostępne są także słupki, w których źródło światła jest zintegrowane z oprawą. Dużym powodzeniem cieszą się również solarne słupki ogrodowe wyposażone w akumulator, który zebraną w ciągu dnia energię słoneczną magazynuje w postaci elektrycznej. Na takie lampy warto się zdecydować tam, gdzie doprowadzenie instalacji elektrycznej będzie kłopotliwe.
Słupki oświetleniowe z czujkami
To rozwiązanie służące wygodzie i oszczędności energii elektrycznej – dzięki wmontowanym czujnikom ruchu oraz zmierzchu włączają się po zmroku, wtedy gdy to konieczne. Słupki oświetleniowe z czujnikiem ruchu należą do bardzo chętnie stosowanych, szczególnie w alejkach ogrodowych, na podjazdach oraz w strefie wejściowej. Najczęściej są to czujniki ruchu działające na podczerwień – wykrywają zmiany temperatury wokół czujnika, które przekazywane są do włącznika, po czym światło się włącza najczęściej na określony czas. Warto wybrać lampy, które nie będą się włączać, gdy w ogrodzie pojawią się drobne zwierzęta. Istotny jest też zakres działania czujnika ruchu. Zależy on m.in. od kąta detekcji – może wynosić 120 stopni, ale dostępne są również lampy z kątem wykrywania 360 stopni.
zdjęcia: AdobeStock