Beton, stal. drewno, kamień, ceramika i tworzywo sztuczne to materiały, które coraz odważniej wkraczają do naszych ogrodów. W geometryczny, surowy sposób wyznaczają granice, jednocześnie budują ład i rytm, ujarzmiając często dzikie, ekspansywne gatunki i odmiany roślin.
Nowoczesny sznyt proponowany dziś przez projektantów przestrzeni ogrodowych to swoista prowokacja. Z jednej strony wykorzystuje się wyraźne, często masywne i surowe elementy małej architektury, z drugiej łączy je z dziką, endemiczną roślinnością do złudzenia imitującą naturalne ekosystemy albo sielskie, tradycyjne wiejskie ogródki. Kompozycje modnych ogrodów bazują na subtelnych trikach, które gwarantują ich spójność i chronią przed przesytem. Króluje tu bowiem prostota i geometria – regularne kształty, wyraziste formy i kolory.
Zdj. 1. Kompozycje modnych ogrodów bazują na subtelnych trikach, które gwarantują ich spójność i chronią przed przesytem.
MATERIAŁY NA TOPIE
Industrialna estetyka, tak modna w ostatnich czasach w wystroju wnętrz, ma również silną reprezentację w nowoczesnych aranżacjach ogrodów. Styliści przestrzeni zielonych coraz odważniej wyznaczają miejsca na tak nietypowe dotąd elementy jak ściany, przesłony, monolity. Te, pozornie nie mając uzasadnienia funkcjonalnego, staję się jednak niezwykle ciekawym tłem-ekranem kontrastującym z posadzonymi w jego sąsiedztwie roślinami. Pojawiają się więc drewniane ażurowe parawany, panelowe trejaże z tworzywa czy gabionowe murki. Hitem stają się metalowe, skorodowane albo lustrzane ścianki. To prawdziwe designerskie nowum. Pokryte rdzą panele, słupy i ekrany stanowią niezwykle ciekawy barwny kontrast dla zieleni, ale również wspaniale grają z odmianami roślin o płomiennych rudych kwiatach, stanowiąc jednolity kolorystycznie klimat. Drugim top trendem staje się odważne umieszczenie w ramach ogrodu luster. Specjalnie produkowane na ten cel wykonywane są z trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne akrylu. Są to produkty lekkie i zdecydowanie wytrzymalsze niż lustra szklane. Dają niezwykle ciekawy efekt, powiększając optycznie przestrzeń naszego ogrodu, a jednocześnie stwarzając efekt trójwymiarowości. Lustra w ogrodzie odbijają dodatkowo światło tworząc świetlne refleksy, a także podkreślają grę barw kwiatów na rabatach.
Ogród ujęty w ramy architektury to przestrzeń ustabilizowana i okiełznana. Dlatego wielorakie zastosowanie będą tu miały wszelkie materiały brukowe, niezbędne do wykończenia ścieżek, traktów, podjazdów, naziemnych tarasów. Nawierzchnie z kostki betonowej, płyt betonowych, żwiru i kamienia pozwolą na wyraziste po-działy zarówno pod względem estetycznym, np. odseparowanie rabat o różnej kolorystyce, jak i pod względem funkcjonalnym, np. na czytelne wydzielenie stref wypoczynkowej, użytkowej czy ozdobnej. Wszelkiego rodzaju murki oporowe, palisady, podesty doskonale wpiszą się w styl, wyraziście separując przestrzeń, budując piętra ogrodu, tworząc nieoczywiste moduły tematyczne.
Zdj. 2. Ogród ujęty w ramy architektury to przestrzeń ustabilizowana i okiełznana.
DONICE, CIĘŻKIE MONOLITY
Bardzo pożądanym elementem architektury ogrodowej w nowoczesnym wydaniu będą duże, ciężkie monolityczne skrzynie i donice na rośliny. W zależności od gry formą w odniesieniu do całości kompozycji ogrodowej, zastosowanie będą miały elementy kubiczne zarówno te owalne, jak i prostopadłościenne. Sprawdzą duże donice z betonu, ceramiki, drewna, tworzywa i technorattanu. Kluczem jest kolor i kształt.
Zdj. 3. Bardzo pożądanym elementem architektury ogrodowej w nowoczesnym wydaniu będą duże, ciężkie monolityczne skrzynie i donice na rośliny.
RZEŹBA CZY SIEDZISKO
Ogród podległy surowym podziałom musi mieć także swój użyteczny charakter. Dlatego projektanci prześcigają się w propozycjach nietuzinkowych rozwiązań na rzecz spędzania czasu w zielonej przestrzeni. Gabionowe murki, kaskadowe drewniane podesty, betonowe kule czy prostopadłościany z tworzywa to często wygodne siedziska, ławy i barki, które wystarczy dopełnić krzesłami ogrodowymi, leżakami czy poduchami, żeby móc przyjemnie relaksować się w ogrodzie.
Zdj. 4. Ogród podległy surowym podziałom musi mieć także swój użyteczny charakter.
ROŚLINY W KOMPOZYCJI Z MAŁĄ ARCHITEKTURĄ
Kompozycja nowoczesnego ogrodu powinna być prosta, nawet ascetyczna. W powiązaniu z odważnymi rozwiązaniami architektonicznymi na rabatach trzeba zachować umiar. Dwa, trzy gatunki roślin na jednej rabacie wystarczą. Jeżeli decydujemy się na bogatą kompozycję, warto kierować się zasadą, by przedzielać odmiany o spektakularnych, wyrazistych kwiatach odmianami roślin niekwitnących lub kwitnących bardzo subtelnie. Doskonale w takiej roli jako rośliny dzielące – dopełniające, zagrają: trawy (niskie miskanty, kostrzewy, turzyce), rośliny o pięknych liściach: funkie, żurawki, kopytniki, barwinki, rumianki i wiele gatunków roślin zadarniających. Będą one wspaniałym tłem dla takich modnych i efektownie kwitnących odmian jak jeżówki, rudbekie, mieczyki, dalie, kosaćce, kanny, hortensje, lilie, trytomy. Pamiętajmy, że w nowoczesnych ogrodach, gdzie naczelną jest zasada ładu, należy zadbać również o grę kolorów, zapewniając delikatne przejścia tonalne i tworząc rabaty o jednej, dominującej kolorystyce, np. żółte, pomarańczowe, czerwone, białe czy błękitne. Modny ogród nadal powinien czerpać z natury – imitować na rabatach kompozycje roślin polnych, nadwodnych, leśnych – tych, które do złudzenia przypominają naturalne siedliska. Szukajmy na stoiskach ogrodniczych i w szkółkach odmian takich jak: ostróżka, budleja, celozja, szałwia ogrodowa, lawenda, kocimiętka, łubin, tawułka, nawłoć, floks, przetacznik, kłosowiec, dąbrówka, naparstnica, dzwonek ogrodowy, orlik, funkia, penstemon, lewkonia, werbena patagońska, pysznogłówka czy miodunka.
Zdj. 5. Pamiętajmy, że w nowoczesnych ogrodach, gdzie naczelną jest zasada ładu, należy zadbać również o grę kolorów.