Przyjemne ciepło wokół oraz podgrzany ręcznik to coś, co zdecydowanie wpływa na komfort korzystania z łazienki. Dobierzmy jednak grzejnik, który nie tylko będzie ogrzewał, ale także pięknie się prezentował!
Grzejnik łazienkowy, pomimo popularności ogrzewania podłogowego, wciąż należy do najbardziej niezbędnych sprzętów w łazience i to nie tylko z powodów swoich funkcji grzewczych. To również element funkcjonalny, a jednocześnie mocno wyraziste w wyglądzie. Producenci oprócz tradycyjnych drabinek oferują wiele ciekawych form, często wręcz zaskakujących, a projektanci wnętrz coraz częściej wykorzystują stylistykę grzejników, aby nadać łazience charakter.
KLASYCZNE DRABINKI
Standardowe grzejniki łazienkowe wyglądem przypominają drabinę, dlatego powszechnie nazywane są grzejnikami drabinkowymi. Zazwyczaj zbudowane są z dwóch kolektorów pionowych o przekroju okrągłym (owalnym) lub kwadratowym, połączonych szeregiem poziomych rurek (kolektorów). Najczęściej kolektory poziome są okrągłe (rurowe) lub mają postać płaskich paneli o różnej szerokości. Sposób ich ukształtowania decyduje o wyglądzie grzejnika, a także miejscu montażu. Znajdziemy zarówno modele pionowe, jak i poziome (czyli szersze niż wyższe).
NIEOGRANICZONE FORMY
W kategorii kształtów grzejników nie ma dzisiaj praktycznie żadnych ograniczeń. Oferta producentów jest bardzo szeroka – od wspomnianych już klasycznych drabinek, przez szeroką gamę zestawień symetrycznych i asymetrycznych, po grzejniki w kształcie łuku, zestawione pod kątem czy cięte pod ściany ze skosami. Projektanci potrafią wykorzystać konstrukcję grzejnika jako ściankę działową o delikatnym ażurowym przepierzeniu, a także ukryć za lustrem (np. srebrnym lub grafitowym) zwiększając jego funkcjonalność. Ciekawymi rozwiązaniami są modele z kolorowymi nadrukami (duża gama wzorów do wyboru daje możliwości indywidualizacji projektu) czy pokryte specjalną powłoką, na której można pisać. Grzejnik może także odzwierciedlać nasze pasje – nic nie stoi na przeszkodzie, by przypominał np. gitarę.
KOLOROWE MATERIAŁY
Do produkcji grzejników łazienkowych najczęściej wykorzystuje się stal (rzadziej aluminium czy miedź), którą następnie zabezpiecza się antykorozyjnie na przykład poprzez piaskowanie i fosforanowanie oraz/lub malowanie warstwą lakieru podkładowego metodą kataforezy – dodatkowe warstwy zwiększają odporność grzejnika na korozję i wydłużają jego żywotność. Całość pokrywa się warstwą lakieru, który tworzy na ich powierzchni idealnie gładką i przede wszystkim odporną na wilgoć powłokę. Także wszelkie połączenia poszczególnych elementów są wykonywane ze szczególną starannością. Najczęściej do łazienek wybierane są grzejniki chromowane, białe, czarne lub brązowe. Jednak to nie jedyne kolory. Wielu producentów – szczególnie ci, którzy oferują prestiżowe marki – proponuje swoje wyroby w dowolnym kolorze z palety RAL. Oznacza to, że możemy wybierać spośród 200 kolorów. Kupując grzejniki łazienkowe, zarówno standardowe, jak i dekoracyjne, powinniśmy zwrócić uwagę na okres gwarancji. Długi (8- -10 lat) świadczy między innymi o dobrym zabezpieczeniu przed korozją i daje pewność długoletniego bezawaryjnego użytkowania grzejnika.
ELEKTRYCZNY CZY WODNY
Grzejnik łazienkowy może być wodny (zasilany z c.o.), elektryczny lub wodny z grzałką elektryczną – produkty elektryczne przydadzą się na przykład do dogrzania łazienki lub suszenia ręczników poza sezonem grzewczym. Do wielu modeli wodnych już w trakcie ich użytkowania można dokupić i zamontować grzałki elektryczne. Każdy producent oferuje określoną grzałkę do konkretnego grzejnika – element grzejny musi zmieścić się w króćcu grzejnika. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzejnika łazienkowego. Stosowane są różne zasady jej doboru. Niektórzy zalecają, aby moc grzałki była co najmniej o 100-150 W mniejsza od mocy grzejnika, np. gdy grzejnik ma moc 500 W, to moc grzałki powinna wynosić 350 W. Inni proponują proporcjonalne zmniejszenie tej wartości – moc grzałki to 70-80% mocy grzejnika łazienkowego. Grzałka elektryczna może być wyposażona w programator z funkcją czasu i temperatury. Pozwala on dostosowywać temperaturę w łazience do potrzeb użytkowników, a jednocześnie oszczędnie zużywać energię elektryczną. Większość grzałek wyposażona jest w dwa termostaty: termostat pracy (około 75°C) oraz termostat bezpieczeństwa (około 95°C).
JEST MOC
Dobierając grzejnik do łazienki – oprócz wyglądu – pod uwagę powinniśmy wziąć również jego moc, czyli zdolność do oddawania ciepła. Wartość ta podawana jest w watach – informacja na ten temat powinna znaleźć się na etykiecie energetycznej dołączonej do każdego produktu. Moc grzejnika musi odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia lub je przewyższać. Dla łazienek jest to przedział od 100 do 150 W na każdy m2 . Wartość ta zależy od lokalizacji pomieszczenia, rodzaju ocieplenia ścian i ilości okien. Równie ważne jest umiejscowienie grzejnika i stopień jego zasłonięcia. Odpowiednie do obliczonej mocy modele grzejników dobieramy z katalogu producenta. Zwykle nie ma problemu z dopasowaniem wymiarów do planowanego miejsca montażu, ponieważ większość grzejników łazienkowych dostępnych jest w kilku rozmiarach. W katalogach producentów moc grzejników podawana jest dla określonej temperatury zasilania i powrotu instalacji c.o. oraz temperatury w pomieszczeniu. Jeśli parametry instalacji grzewczej, do której jest przeznaczony grzejnik są inne, należy zastosować podane w katalogu producenta współczynniki korekcyjne zwiększające (lub zmniejszające) obliczoną moc grzejnika. W przeciwnym razie ilość ciepła oddawanego przez grzejnik do pomieszczenia nie będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami.
FUNKCJONALNE DODATKI
Klasyczny wygląd grzejników sprawia, że można przy ich pomocy zrealizować ciekawe koncepcje wystroju wnętrza połączone z funkcjonalnością. Do wielu modeli możemy dokupić szereg akcesoriów (na przykład wieszaki, haczyki, relingi, uchwyty czy półki), zwiększając tym samym zakres wykorzystania grzejnika. Zazwyczaj elementy dodatkowe dostępne są w klasycznej bieli lub chromowane, dzięki czemu łatwo dobierzemy je praktycznie do każdego modelu. Już na etapie kupna grzejnika, warto zapytać sprzedawcę, jakie akcesoria dodatkowe oferuje producent.
W BEZPIECZNYM MIEJSCU
Grzejnik łazienkowy nie może zostać zamontowany zbyt blisko umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej. Modele zasilane wodą z c.o. umieszczamy minimum 20 cm od tych urządzeń. Natomiast w przypadku grzejników elektrycznych dystans ten wynosi 60 cm. Ponadto nie należy montować grzejnika pod kratką wentylacyjną. Odpowiada ona za wymianę powietrza i tym samym może pochłaniać ciepło. Pod uwagę powinniśmy wziąć także estetykę – miejsce montażu musimy dopasować do wnętrza, niektóre grzejniki warto wyeksponować.