To często właśnie on decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie wpływa na ocenę wnętrza, do którego właśnie zawitamy. Chociaż bodźce wzrokowe są równie ważne, to nawet w urokliwym, ale nieładnie pachnącym pomieszczeniu nie będziemy czuć się przyjaźnie. Łazienka to miejsce szczgólnie wymagające, jeśli chodzi właśnie o zapach.
Zimą, a szczególnie w okresie świątecznym, lubimy dbać ciepłą, nastrojową atmosferę we wnętrzach. Jednym ze sposobów, jaki wykorzystujemy w tym celu, jest rozpalanie wokół wonnych świec i zapachowych podgrzewaczy. To bardzo dobry zabieg, aby apetycznym, świeżym albo właśnie przywodzącym na myśl świąteczne skojarzenia zapachem (piernika, sosnowych igieł, wanilii, jabłek, cynamonu) wypełnić przestrzeń łazienki. Wszelkie seanse relaksacyjne oraz gorące odprężające kąpiele wzbogaci towarzystwo aromatycznych świec oraz fantastyczny zapachowy klimat wzmacniający poczucie naszego komfortu z użytkowania tego pomieszczenia. Świece jednak mogą palić się w łazience z gwarancją bezpieczeństwa tylko w naszym towarzystwie, a przecież przyjemny zapach przydałby się w tym pomieszczeniu na dłużej.
Zdj. 1. Jednym ze sposobów, jaki wykorzystujemy w tym celu, jest rozpalanie wokół wonnych świec i zapachowych podgrzewaczy.
NATURALNE OLEJKI, MYDEŁKA I ZIOŁA
Jeśli cenimy sobie naturalne i ekologiczne rozwiązania, o zapach w łazience możemy zadbać, rozkładając dekoracyjne i intensywnie pachnące mydełka w kamieniu. Naturalne mydełka zapachowe zawierają silnie aromatyczne olejki roślinne i delikatnie dezodorują atmosferę wokół. Są jednocześnie zdrowe do codziennego użytku – mycia i kąpieli. Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym także subtelną ozdobę, są mieszanki kwiatowo-ziołowe, zwane potpourri. Ciekawe kompozycje zapachowe zakupimy w sklepach, jak i bez trudu skomponujemy sami (lawenda, płatki róży, szałwia, bazylia, tymianek, rozmaryn, skórka pomarańczy, limonki itp.), wzmacniając efekt zapachowy kilkoma kroplami koncentratu olejków eterycznych, dostępnych w sklepach zielarskich (olejek pomarańczowy, eukaliptusowy, lawendowy itp.). Olejki wonne to również bogata paleta odświeżaczy określanych mianem „patyczków zapachowych”. Eleganckie, często bardzo dekoracyjne karafki wypełniamy aromatycznym płynnym koncentratem, a następnie umieszczamy w nich naturalne rattanowe patyczki, które nasiąkają perfumowanym płynem i emitują zapach wokół. To bardzo estetyczne rozwiązanie – delikatna odświeżająca nuta w łazience utrzymywać się będzie nawet przez 4 tygodnie.
DO ŁAZIENKI WARTO WYBIERAĆ RÓŻNE MODELE ODŚWIEŻACZY. ZADBAJMY JEDNAK O ICH PODOBNĄ NUTĘ ZAPACHOWĄ, NAJLEPIEJ Z TEJ SAMEJ GAMY LUB JEDNEJ KOLEKCJI. SPRAWDZĄ SIĘ AROMATY LEKKIE, CYTRUSOWE, NIEDOMINUJĄCE.
Zdj. 2. Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym także subtelną ozdobę, są mieszanki kwiatowo-ziołowe, zwane potpourri.
DYFUZORY MECHANICZNE I SPRAYE
Rozpylanie zapachu to najbardziej skuteczna forma szybkiego i intensywnego odświeżenia powietrza w łazience. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań pozwalających nam na skuteczne perfumowanie przestrzeni. Najprostsze to tradycyjne aerozole w ręcznych atomizerach. Każdorazowo, kiedy chcemy odświeżyć atmosferę łazienki, dozujemy niewielką ilość zapachowej mgiełki, przyciskając rozpylacz. Bardziej wyrafinowane formy to te, w których wkład jest wymienny, zwykle w wersji mini. Warto zwrócić uwagę na te bardzo estetycznej formie – delikatne modele mini w ładnych, kolorowych i wzorzystych obudowach, w których cyklicznie wymieniamy tylko nabój z koncentratem zapachowym. Ozdobna forma takiego odświeżacza nie zaburza nam estetyki przestrzeni łazienkowej. Możemy postawić niewielki mini spray w pobliżu toalety, wanny czy umywalki i za każdym razem podczas wizyty w łazience wzbogacać jej przestrzeń o świeży kwiatowy czy owocowy zapach. Modele przyklejane do płaszczyzny ściany będą wygodne w użyciu i zawsze pod ręką.
Zdj. 3. Rozpylanie zapachu to najbardziej skuteczna forma szybkiego i intensywnego odświeżenia powietrza w łazience.
ODŚWIEŻACZE ELEKTRYCZNE I AROMADYFUZORY
W dbaniu o przyjazną zapachową atmosferę w łazience przyjdą nam z pomocą urządzenia na baterie oraz podłączane do gniazdka. Będą emitowały zapach bez naszego udziału, zgodnie z zadaną przez nas intensywnością i częstotliwością działania. W zależności od modelu i oferowanego rozwiązania dyfuzory elektryczne albo same zawierają substancje zapachowe, albo wymagają regularnego uzupełniania, kiedy się on wyczerpie. Najprostsze rozwiązania to wymienne wkłady z olejkami zapachowymi umieszczane w specjalnie zaprojektowanej na ten cel wtyczce do gniazdka. Innym rodzajem są mini dyfuzory na baterie, samoczynnie uwalniające (rozpylające) zapach w określonej przez nas, zwykle 3stopniowej, częstotliwości. Nowoczesne modele bywają wyposażone w precyzyjny timer oraz czujnik ruchu. Niektóre urządzenia tego typu zawierają także kombinację 3 wkładów, z których jedne mają za zadanie neutralizować przykry zapach, a inne go perfumować. Bardzo efektowne i wielozadaniowe urządzenia, które wyjątkowo zadbają o zapach w łazience to aromadyfuzory automatyczne, mające na celu jednoczesne nawilżanie powietrza, co ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Na skutek ogrzewania wysusza nam się skóra, błony śluzowe, cierpimy często na infekcje górnych dróg oddechowych i alergie. Przy odpowiednim doborze olejków możemy zafundować sobie z takim dyfuzorem regenerujące domowe SPA w oparach wspaniałych kojących zapachów. Dyfuzor tego typu wykorzystuje najnowszą technologię ultradźwiękową do rozpraszania cząsteczek wody w mgiełkę o temperaturze pokojowej, łącząc ją z olejkami eterycznymi. Urządzenie napełniamy wodą z domieszką wybranych, najlepiej naturalnych olejków eterycznych i podłączamy do prądu lub korzystamy z ładowania USB, np. podłączając do tabletu. Rozpraszana „para” szybko nawilża pomieszczenie, jednocześnie wypełniając je przyjemną, relaksującą wonią.
Zdj. 4. W dbaniu o przyjazną zapachową atmosferę w łazience przyjdą nam z pomocą urządzenia na baterie oraz podłączane do gniazdka.
ŻELE ZAPACHOWE
Bardzo skuteczne i higieniczne odświeżacze powietrza w łazience to ładne, mniej lub bardziej pomysłowe w kształtach pojemniki z gęstym żelem lub żelowymi kulkami. Konsystencja sprawia, że zapach jest z nich uwalniany dość długo, parują i wysychają powoli, co gwarantuje przyjemną nutę zapachową na dłuższy czas 3-4 tygodni. W zależności od dekoracyjności opakowania możemy taki odświeżacz ustawić w miejscu reprezentacyjnym albo w wygodny sposób ukryć w tle toalety, za wanną bądź w głębi łazienkowej półki. Kolorowe kuleczki i estetyczne ażurowe opakowanie kojarzą się ze świeżością oraz wzmagają odczucie czystości w toalecie. Nieocenione będą oczywiście zawieszki i wklejki do w.c., które działają kompleksowo – mają na celu zarówno neutralizację bakterii, dezynfekcję powierzchni, zapobieganie gromadzeniu się osadów, jak również odświeżanie zapachowe tej newralgicznej przestrzeni. Zawieszki wykorzystują substancje czyszczące w postaci kamiennej kostki, żelu lub płynu. Producenci oferują estetyczne modele o ciekawych i ozdobnych kształtach, a także wielozadaniowym działaniu.