Design, efekt, i estetyka to priorytetowe elementy, które bierzemy pod uwagę wykańczając wnętrza. Zaraz za nimi podąża funkcjonalność - użytkowe zagospodarowanie przestrzeni. W tym kontekście wykorzystanie miejsca pod schodami to praktyczny, warty zastosowania zabieg.
Dla jednych zmora codziennego wspinania się między piętrami, dla innych poczucie niezależności, wygoda i element budujący estetykę wnętrza – schody. To detal konstrukcyjny niezbędny w budynkach o dwóch, trzech czy nawet więcej kondygnacjach. Schody w zależności od koncepcji architektonicznej mogą stanowić główny, centralny, przykuwający uwagę szczegół projektu domu, być skromnie sprowadzone do bocznej, mniej widocznej przestrzeni mieszkalnej czy wreszcie zostać zupełnie ukryte w klatce schodowej. Mogą stanowić ciężką monolityczną betonową konstrukcję, jak również tworzyć ażurową, lekką formę np. ze stali, szkła albo drewna. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju schody przewidzieliśmy w naszym domu, zawsze znajdzie się pod nimi przestrzeń, która stanowi nie lada wyzwanie i narzuca użytkowe pytanie – zagospodarować czy pozostawić pustą?
Miejsce pod schodami
MONOLITYCZNIE, ALE BARDZO PRAKTYCZNIE
Decyzję, czy warto wykorzystać strefę pod skosem schodów, z pewnością warunkować będzie ilość wolnego miejsca w domu na tzw. przechowywanie oraz wielkość rodziny i związane z tym bogactwo przedmiotów wymagających pomieszczeń gospodarczych. Jeśli cierpimy na ich niedobór, doskonałym rozwiązaniem będzie zabudowa miejsca pod schodami w formie praktycznych i estetycznych schowków. Pusta kaskadowa przestrzeń pod stopniami doskonale bowiem nadaje się do litej i pełnej zabudowy. Wszelkie rozwiązania w postaci zamykanych szafek, pojemnych szuflad czy szafek cargo to popularne propozycje do montażu właśnie w tej strefie. Schody często są dość szerokie, co sprawia, że przestrzeń pod takim skosem jest do wykorzystania nie tylko w górę, ale również na głębokość. Pomysłowe zorganizowanie wspomnianego miejsca może być wyzwaniem o niepowtarzalnym walorze dekoracyjnym. Zastosowanie do zabudowy płyt meblowych, okładzin i kolorów nawiązujących do innych mebli w pomieszczeniu może być ciekawym zabiegiem aranżacyjnym. Zamknięcie przestrzeni pod schodami monolityczną zabudową będzie z pewnością trafniejszym rozwiązaniem tam, gdzie schody są mniej widoczne – znajdują się w holu, korytarzu, wychodzą na przedpokój. Tu doskonale sprawdzą się praktyczne, łatwo dostępne, wysuwane pojemniki np. na buty, torebki, akcesoria sportowe, gadżety podróżne czy zabawki i artykuły dla zwierzaków. Pod schodami w ciągach komunikacyjnych schowamy bez trudu rzeczy mniej estetyczne, tak by nie rzucały się w oczy. W wysokich skosach mogą się zmieścić pionowe schowki w formie podręcznej szafy, które z powodzeniem pomieszczą garderobę wierzchnią. To również miejsce w sam raz na takie akcesoria gospodarcze jak odkurzacz czy deska do prasowania.
Monolitycznie, ale bardzo praktycznie
AŻUROWA LEKKA FORMA NA RZECZ ESTETYKI
Tam, gdzie schody są elementem wystroju wnętrza, mają ciekawy kształt i wokół nich skupia się koncepcja aranżacyjna, przestrzeń pod nimi musi być starannie zaplanowana, by nie zburzyć harmonii oraz nie przytłoczyć zabudową, a cieszyć i dopełniać mieszkanie estetyką. Dlatego w miejscach pod tego typu schodami sprawdzą się schowki ażurowe o lekkiej otwartej formie. W takich przestrzeniach świetnie będą wyglądać np. biblioteki, zestawy półek na bibeloty czy domowe oranżerie. Wyższe skosy, tam gdzie w domu zaprojektowano wysokie kondygnacje, będą doskonałym miejscem do organizacji niewielkich kącików biurowych. W dobie pracy zdalnej poszukiwanie dogodnych przestrzeni na aranżację minibiura stało się koniecznością. Wysokie skosy pod schodami to również miejsce, gdzie możemy zaproponować niewielkie siedziska i atrakcyjne akcesoria wypoczynkowe. Bez trudu stworzymy tu pomysłowe strefy hobby – np. kącik robótek ręcznych czy kącik zabaw dla maluchów
Ażurowa lekka forma na rzecz estetyki