Wyglądają bardzo dekoracyjnie i dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. O roślinach piennych nie zapomnijmy także aranżując nasz taras czy balkon.
Rośliny szczepione na pniu zagościły na stałe w aranżacjach ogrodowych. Szczególnie warto o nich pamiętać, projektując ogrodowy zakątek na tarasie lub balkonie. Dzięki nim można tworzyć efektowne kompozycje z udziałem takich krzewów czy drzew, które w innej formie nie mogłyby się pojawić w tych strefach. Doskonale sprawdzą się też wtedy, gdy będziemy chcieli stworzyć kaskadową kompozycję. Taka piętrowa stylizacja urozmaici często „płaskie” monotonne ogrodowe aranżacje, a także wzbogaci ich odbiór estetyczny. W formie piennej występuje wiele atrakcyjnych gatunków i odmian, które uczynią nawet niewielki balkon bardzo atrakcyjnym i umożliwią stworzenie w tej przestrzeni namiastki ogrodu.
SZCZEPIENIE NA PNIU
Wysoko wyniesiona ponad poziom podłoża korona piennych krzewów czy drzewek powstaje wskutek zaszczepienia jej na pniu rośliny tworzącej tzw. podkładkę. Jest nią zwykle forma botaniczna – tzn. gatunek wyjściowy. Roślina przeznaczona na podkładkę powinna być łatwa w uprawie oraz odporna zarówno na warunki atmosferyczne, jak i choroby. Miejscem szczepienia są górne partie pnia, co pozwala uzyskać formę przypominającą miniaturowe drzewko. W ten sposób rośliny można rozmnażać na różnych wysokościach – zazwyczaj od 50 do 200 cm. Rośliny przez cały okres swojego życia nie rosną, za to można zaobserwować rozrost ich korony, którą można przycinać do pożądanych wymiarów oraz formować jej kształt. Planując je, mamy też gwarancję, że nie będą zagłuszać i nadmiernie zacieniać innych roślin w ogrodzie czy też na tarasie. Takie właściwości dają nam pełną kontrolę nad wymiarami rośliny piennej i znacznie ułatwiają projektowanie ogrodów – szczególnie tych niewielkich, a także tworzenie aranżacji roślinnych na tarasach i balkonach. Ogrodnicy-amatorzy mogą pokusić się o samodzielne uzyskanie tego typu sadzonek, wykorzystując metodę przez zbliżenie zwaną też ablaktacją. Pożądaną sadzonkę uzyskujemy z posadzonych bardzo blisko siebie dwóch roślin.
ZAWSZE EFEKTOWNE
Rośliny szczepione na pniu tak jak inne wymagają nawożenia oraz podlewania zgodnego z zaleceniami dla danego gatunku czy odmiany. Na zimę tego rodzaju rośliny warto chronić w miejscach szczepienia, co zabezpiecza je przed przemarzaniem. W przypadku odmian piennych szczególnie istotne jest również odpowiednie, systematyczne przycinanie pędów. To zarówno korygowanie kształtu korony, jak i cięcie fitosanitarne. Skracanie pędów pobudza roślinę do zagęszczania korony oraz uzyskania jej efektownego pokroju. Należy też dbać o usuwanie pędów wyrastających z podkładki poniżej korony naszego minidrzewka. Jeśli nie będziemy ich wycinać, w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zaniku charakterystycznej piennej formy.
KWITNĄCE KRZEWY
To bardzo duża i chętnie wykorzystywana w kompozycjach ogrodowych grupa roślin szczepionych na pniu. Najczęściej sięgamy po azalie czy róże. Ich piękne duże kwiaty w bogatej kolorystyce wzniesione na tle zielonych liści na wysokich palikach prezentują się wyjątkowo efektownie. Zazwyczaj nadaje się im kształt kuli, ale równie często pozwala się rozrastać tak, aby kwiaty na gałązkach zwisały, przypominając swoją formą drzewa wierzby płaczącej. Różane drzewka powstają w wyniku szczepienia róży szlachetnej na dzikiej róży. Większe okazy dorastają do 140 cm, mniejsze do ok. 60 cm i są chętnie wykorzystywane jako kwiaty doniczkowe do ozdoby tarasu czy większego balkonu. Dobrym wyborem będzie także szczepiony na pniu głóg. Jego ozdobą są drobne zazwyczaj ciemnoróżowe kwiaty. Głóg nie należy do krzewów szczególnie wymagających. Jest też odporny na nasze warunki klimatyczne. Do bardzo atrakcyjnych należy także szczepiony na nóżce lilak. Miniaturowe drzewko osiąga zazwyczaj tylko 2 m wysokości. Jest ozdobą aranżacji ogrodowej w drugiej połowie maja.
KRZEWY IGLASTE
Ich formy pienne są szczególnie atrakcyjne, większość krzewów iglastych proponowanych w formie piennej to rośliny zimozielne, które są ozdobą kompozycji ogrodowych przez cały rok. Doskonale harmonizują także z kwiatami, które na zielonym tle ich koron wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Ich atutem jest też bogactwo gatunków. Do najpopularniejszych należą cyprysiki i jałowce, ale równie interesujące są tuje, modrzewie, jodły czy świerki. Cenimy je także za ciekawą formę – mają one lub są kształtowane jako kula, stożek albo kolumna. Do bardzo dekoracyjnych należą również krzewy iglaste o pokroju zwisającym, takie jak np. cyprysik groszkowy ’Sunset’ czy jałowiec pospolity ’Greenmantre’.