Oprawy ścienne to sprawdzeni od lat, niezawodni kreatorzy nastroju. Ich ugruntowana w świecie lamp pozycja w dużym stopniu jest uzależniona od miejsca montażu i narzuconej tą lokalizacją stylistyki.
Oprawy dające światło sączące się ze ściany stosujemy, by we wnętrzu uzyskać klimat wypoczynku. W jego dyskretnej, nie męczącej oczu poświacie będziemy mogli naprawdę dobrze się odprężyć. Ale to nie koniec zalet kinkietów – sprzyjają one bowiem nie tylko tworzeniu atmosfery relaksu – tego rodzaju oprawy to również niezrównani kreatorzy przestrzeni. Odpowiednio dobrane do wnętrza potrafią także poprawić jego proporcje. W blasku kinkietów zyskuje ono głębię i nieco intrygującej tajemniczości. Producenci oferują często oprawy ścienne w komplecie z sufitowymi i stołowymi – to dobra propozycja dla osób, które poszukują bezpiecznego sposobu na harmonijne skomponowanie elementów wystroju wnętrza. Bardziej odważni użytkownicy mogą pokusić się o tworzenie własnych zestawów. Oświetlenie boczne może być włączane jednocześnie z ogólnym lub używane zamiennie.
Warto pokusić się o montaż kinkietów na wysięgniku z regulowaną wysokością i kierunkiem padania światła
Dyskretni pomocnicy
Kinkiety najczęściej wykorzystuje się jako oprawy, których zadaniem jest „wspieranie” innych rodzajów oświetlenia. W dużych, przestrzennych pomieszczeniach, gdzie są zainstalowane żyrandole lub inne rodzaje opraw dających światło ogólne, oprawy ścienne umieszcza się, by zbudować nastrój relaksu aneksów wypoczynkowych. Wówczas montuje się je obok kanap i foteli. Oprawy ścienne wieszamy także nad innymi niskimi meblami, takimi jak komody czy konsole. Podobne przeznaczenie mają także kinkiety montowane na ścianie, do której dostawiony został stół jadalniany – wówczas ich zadaniem jest wspomaganie lampy nad stołem lub jej zastąpienie. Coraz częściej również w sypialni kinkiety przejmują funkcję lampek nocnych. Montujemy je na ścianie, o którą będzie się opierać wezgłowie łóżka. Użytkową rolę odgrywają także oprawy osadzone nad lustrem w łazience, przedpokoju czy salonie. Dadzą one nie tylko dobre światło osobom czytającym przed zaśnięciem, ale też oszczędzą miejsce na nocnych szafkach. By skutecznie oświetlały książkę lub gazetę, zamontujmy je na wysokości około 75 cm nad materacem łóżka czy kanapą.
Kinkiety o uproszczonych formach są dobrym punktem wyjścia do tworzenia kompozycji wieloelementowych
W roli lidera
Jednak w niektórych pomieszczeniach kinkiety przejmują rolę pierwszoplanową. Chętnie stosujemy je jako jedyne źródło światła w miejscach, w których brakuje przestrzeni na duże oprawy lub tam, gdzie ich wykorzystanie nie byłołoby funkcjonalne. Bardziej dyskretne światło ścienne sprawdzi się choćby w niewielkim wiatrołapie czy przedpokoju. Równie często montuje się tego typu oprawy w korytarzach strefy nocnej. Kinkiety bywają także jedynymi oprawami świetlnymi na klatce schodowej. W ciągach komunikacyjnych pozbawionych dostępu do światła naturalnego dużą wagę przywiązuje się też do ilości światła, jaką dają kinkiety. Zadbajmy o odpowiednią moc źródeł światła w tych miejscach.
Siła dekoracyjna małych form
Kinkiety są ściśle związane z płaszczyzną ściany. Niektóre ich formy mogą być nawet jej integralnym elementem. Zawsze silnie oddziałują na jej powierzchnię. Dlatego światło, jakie dają oprawy tego typu, chętnie stosuje się do podkreślania kolorystyki i faktury, wzoru materiałów ściennych. Są one także niezrównanym środkiem wydobywającym urodę detali architektonicznych takich jak nisze i wnęki. Warto też nimi uwypuklić nietypową formę ścian łukowych. Są także niezrównane do ukazania niuansów dzieł sztuki – obrazów, rzeźb, a także zdjęć, szkła użytkowego, porcelany czy wyjątkowej urody mebli. W tego typu aranżacjach forma kinkietów odgrywa rolę drugoplanową, istotne jest światło, jakie dają oprawy, dlatego najlepiej, by były one dyskretne. Gdy kinkiety są jedynymi elementami występującymi na ścianach, mogą przyjąć formę bardziej dekoracyjną.
O tym, jaki będzie efekt świetlny decyduje stopień transparentności klosza, kierunek padania strumienia świetlnego, a także stopień i sposób otwarcia oprawy
Światło według życzeń
O tym, jaki będzie efekt świetlny decyduje stopień transparentności klosza, kierunek padania strumienia świetlnego, a także stopień i sposób otwarcia oprawy. Duży wpływ na charakter światła ma materiał, z jakiego wykonano klosz lampy. Im bardziej jest on transparentny, tym światło będzie bardziej rozproszone i silniej oddziałujące na otoczenie. Taki rodzaj światła uzyskamy wykorzystując m.in. klosze ze szkła. Te z materiałów nieprzezroczystych, takich jak np. metal czy gips, będą dawać silne światło kierunkowe. Jeśli zdecydujemy się na klosz otwarty od góry, światło będzie padało na ścianę i sufit. Oprawy skierowane otworem w dół dają światło padające na ścianę i podłogę. Najbardziej interesujący efekt uzyskamy, stosując oprawy jednocześnie otwarte do dołu i góry – budują one na ścianie dekoracje w postaci wyrazistych wiązek światła, a przy tym dobrze oświetlają pobliskie płaszczyzny, gdyż światło odbija się wówczas od ścian, sufitu i posadzki. Bardzo dyskretne światło dają kinkiety z oprawami zamkniętymi, które budzą skojarzenia z plafonierami. Niezależnie od stopnia przezroczystości opraw kinkietowych, warto je podłączyć do ściemniacza, co pozwoli nam regulować natężenie światła w miarę potrzeb.
Do pokoju dziecięcego
Oświetlenie kinkietem pokoju dziecięcego, np. łóżka i stolika służącego do zabawy, to bardzo praktyczne rozwiązanie. Mamy gwarancję, że dziecko obudzone w nocy lub podczas zabawy, nie zrzuci kinkietu ze stolika czy szafki nocnej, tak jak jest to możliwe przy lampce stołowej. Montując nad nimi dyskretne światło, budujemy poczucie bezpieczeństwa malucha. Kinkiety przeznaczone dla dzieci nawiązują do ulubionych przez nie motywów i kolorystyki.
Design dla każdego
Kinkiety mogą uzupełniać wzory opraw wiszących i stojących z tej samej linii stylistycznej. Ich wybór sprawdza się, gdy wzornictwo zastosowanych lamp jest bardzo wyraziste, przykuwające wzrok np. bogatą ornamentyką, kolorystyką lub można je uznać za charakterystyczne dla któregoś ze stylów historycznych. Ale wzornictwo kinkietów nie tylko podąża za rozwiązaniami typowymi dla lamp sufitowych czy stojących. Dobry efekt daje także uzupełnienie lamp o oprawy ścienne w neutralnej stylistyce, bazujące na prostych formach geometrycznych. Mogą one nawet stapiać się ze ścianą. Do uniwersalnych można też zaliczyć nowoczesne kinkiety, często inspirowane oświetleniem biurowym czy industrialnym. Liczną grupę tworzą różnego rodzaju reflektorki często montowane na stalowych prostych ramionach, które np. można wyginać i ustawiać pod dowolnym kątem. Inna grupa to modele o geometrycznych kształtach, np. szerokiego prostopadłościanu. Z kinkietów o uproszczonym designie tworzy się często kilkuelementowe zestawy, które budują rytmiczne kompozycje.