Rola światła i to zarówno naturalnego, jak i sztucznego należy do pierwszoplanowych w każdej kuchni – to dzięki niemu mamy komfort przyrządzania posiłków czy prowadzenia prac porządkowych. Równie istotny jest jednak udział oświetlenia w budowaniu stylu i charakteru tego wnętrza. Jakie oświetlenie w kuchni spełni wszystkie te role?
Przygotowanie posiłków jest pracą często wymagającą skupienia i precyzji, zarówno składniki potraw jak i blat roboczy, na którym kroimy produkty ostrymi nożami powinny być dobrze widoczne. Odpowiednie oświetlenie jest więc kluczowym warunkiem funkcjonalności kuchni. Ale kuchnia we współczesnym domu czy mieszkaniu służy już nie tylko gotowaniu. Otwarta zazwyczaj na salon ma być również miejscem o wysokich walorach estetycznych, a nierzadko bardziej niż pozostała część strefy dziennej służy podkreśleniu dobrego smaku estetycznego, a nawet prestiżu mieszkańców. Efektowne meble i nowoczesny sprzęt AGD lepiej zaprezentują się, gdy będą właściwie oświetlone. Do kuchni należy wybierać źródła światła o ciepłej barwie – światło ciepłe ma temperaturę barwową 2800-3000 K) oraz Ra powyżej 80 – im bliżej 100 tym światło jest cieplejsze i bardziej zbliżone do światła dziennego. W takim świetle potrawy wyglądają najbardziej apetycznie.

Jakie światło ogólne do kuchni
W każdej kuchni, nawet niewielkiej nie powinno zabraknąć światła centralnego, czyli tzw. oświetlenia ogólnego. Lampa sufitowa powinna dawać jasne, neutralne dla oczu światło. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór oprawy kierującej światło w dół, ale nie powinna być ona wówczas zawieszona zbyt nisko, bo nie będzie oświetlała całej kuchni. Dobrze, jeśli oprawa z kilkoma źródłami światła pozwala, w zależności od potrzeb, zapalić tylko jedną lub wszystkie żarówki. Lampy wiszące są dobrze widoczne, warto oprawę zgrać ze stylem aranżacji kuchni. Bardziej neutralne stylowo reflektory sufitowe, które dają możliwość obrotu lampy w różnych kierunkach i podświetlenia wybranej przez nas przestrzeni. Taki rodzaj opraw sprawdzi się zwłaszcza w długich i wąskich kuchniach. Rzucając snop światła na dłuższe ściany optycznie poszerzamy przestrzeń. Dyskretny efekt zapewni plafoniera lub oprawa sufitowa wpuszczana. Dla wizualnego oddzielenia salonu od kuchni dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie taśmy LED, które można zamontować w płytach gipsowo-kartonowych na przykład w suficie podwieszanym na granicy kuchni i pokoju. Zwróćmy uwagę na barwę światła ogólnego w kuchni: jasne oświetlenie sprawi, że kuchnia wyda się bardziej przestronna. Należy rozmieścić je w kilku punktach, wtedy efekt będzie bardziej spektakularny.

Jakie oświetlenie w kuchni – strefy robocze
Na miejsca, w których pracujemy w kuchni: zlewozmywak, blat, stół powinno być skierowane tzw. światło kierunkowe o równomiernym strumieniu, które sprawi, że nasz wzrok nie będzie się męczył podczas przygotowywania posiłków. Ponieważ często przy blacie roboczym spędzamy dużo czasu, źródło światła nie może nagrzewać się. Do oświetlenia blatu zazwyczaj wykorzystuje się oświetlenie meblowe. Blat roboczy należy oświetlić równomiernie – jeśli wykorzystujemy pojedyncze oprawy wbudowane w dół szafek, odległość pomiędzy źródłami światła powinna być jednakowa i wynosić od 40 do 60 cm. Można też wykorzystać pojedynczy lub podwójny profil LED meblowy w formie montowanego pod linią szafek paska LED. Na rynku są dostępne rozwiązania, którą łączą dwie funkcje: profil na taśmy LED i uchwyt szafki. Również płyta kuchenna powinna być dobrze oświetlona. Proces przyrządzania potraw można kontrolować, oświetlając płytę kuchenną światłem punktowym montowanym w okapie. Oświetlenie przestrzeni roboczej na kuchennej wyspie zależy od jej funkcji. Jeśli umieszcza się na niej płytę kuchenną, doświetli ją oświetlenie zamontowane w okapie. Gdy wyspa służy wyłącznie do przyrządzania potraw, sprawdzi się światło zamontowane w suficie podwieszanym lub wiszące lampy. Funkcjonalnym rozwiązaniem są też spoty oraz plafoniery. Równie istotne jest dopasowanie oświetlenia do wielkości wyspy. Jeśli wyspa jest mała, wystarczy zamontować nad nią jedną oprawę. Gdy powierzchnia blatu jest większa, konieczny będzie montaż dwóch, a nawet trzech opraw. Światło nad wyspą, a także nad stołem powinno być dosyć jasne, ale nie oślepiające, dlatego najlepszym wyborem będą klasyczne oprawy wyposażone w klosze. Możliwość regulacji wysokości tego rodzaju lamp sprawia, że możemy dzięki nim stworzyć przytulne miejsce spotkań całej rodziny.

Jakie oświetlenie do małej kuchni
W małej lub wąskiej kuchni poza użytkową funkcją światło może też być istotnym elementem powiększającym optycznie wnętrze. Warto zainstalować oświetlenie na kilku niezależnych obwodach. To sprawi, że nie tylko będzie je można włączać odpowiednio do naszych potrzeb, ale umożliwi również budowanie głębi we wnętrzu. Optyczne przesunięcie ścian dadzą także źródła światła zamontowane za ekranami, których funkcję może spełnić zabudowa pasa ściennego między szafkami dolnymi a górnymi oraz nad szafkami górnymi czy też nad sufitem
Dobrym sposobem na poprawienie proporcji wąskiej i małej kuchni będzie także użycie odpowiednich opraw oświetleniowych. Warto wykorzystać spoty, czyli minimalistyczne oprawy punktowe. To lampy, które pozwalają wyeksponować pożądany element wnętrza, a także jego określony obszar. W kuchni sprawdzą się modele z funkcją regulowania kierunku padania światła. Oszczędna forma tego typu lamp pozwala na zbudowanie rytmicznych kompozycji na suficie nawiązujących do uchwytów szafek lub kształtu zabudowy kuchennej.

