Mączliki szklarniowe należą do szkodników trudnych do zwalczenia. Nawet jeśli uda nam się je wytępić, mogą przyfrunąć z ogrodu sąsiada czy z chwastów rosnących za ogrodzeniem. Jak zwalczyć mączlika szklarniowego?
Mączlik jest szkodnikiem znanymgłównie z upraw szklarniowych, ale atakuje również kwiaty doniczkowe i balkonowe, pojawia się też na rabatach ogrodowych. Można go łatwo zauważyć, ponieważ po nawet lekkim dotknięciu rośliny, mączliki wzbijają się w powietrze, tworząc biały rój. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem rozwoju. Gdy jest ciepło i sucho, może wykształcić aż 12 pokoleń w ciągu jednego sezonu. To sprawia, że jest w stanie bardzo szybko się rozprzestrzeniać, powodując poważne szkody w uprawach. Gdy więc rośliny zaatakuje mącznik szklarniowy, zwalczanie jego jest długim i żmudnym procesem. Aby zapobiec jego inwazji i zwalczyć insekta, należy regularnie sprawdzać stan roślin i reagować na pierwsze objawy ataku. Do dyspozycji mamy różne narzędzia, od domowych sposobów poczynając na chemicznych środkach ochrony roślin kończąc.

Mączliki – zwalczanie trudnego przeciwnika
Nazywany inaczej muchówką lub białą muszką owad mierzy zaledwie 1,5 do 3 mm. Często wybiera rośliny o jasnym odcieniu, zwłaszcza te w kolorze żółtym. Jest dość trudny do zauważenia gołym okiem, jednak jego obecność można łatwo rozpoznać po charakterystycznym białawym nalocie na ciele owada oraz po jasnych plamach pozostawionych na liściach i łodygach roślin. Samica składa jaja na spodzie liści, które początkowo są białe, jednak zmieniają kolor na szary w trakcie rozwoju. Mączlik to potężny wróg roślin. Wysysa sok z liści, prowadzi do uszkodzeń i może wpłynąć na ich wzrost i rozwój. Na początku na liściach pojawiają się drobne, żółte plamy. Następnie liście żółkną, tracą swoją formę, a w końcu zamierają. Mącznik szklarniowy zanieczyszcza także owoce, pokrywając je lepką spadzią, która przyczynia się do rozwoju czarnej pleśni niszczącej owoce i sprawiającej, że nie nadają się one do spożycia. Przyczynia się również do rozprzestrzeniania wirusów, w tym wirusa chlorozy pomidorów. Mączlik może przenieść wirusy z zakażonych roślin na zdrowe i zrujnować całą uprawę. Mączlik szklarniowy atakuje uprawy ogórków, pomidorów, papryki, oberżyny, sałaty, fasoli, szałwii, pelargonii, petunii, surfinii, fuksji, róż, paproci, poinsecji oraz gerber.

Mączlik szklarniowy – domowe sposoby na zwalczanie szkodnika
Skuteczną pułapką dla dorosłych owadów mogą być żółte lepy na owady. To bardzo prosty, tani i skuteczny sposób zwalczania mączlików. Tablice w kolorze żółtym pokryte są nieschnącym klejem. Kolor żółty zwabia dorosłe mączliki, które przylatują do tablicy, siadają na niej, przyklejają się i giną. W efekcie populacja mączlików zostaje bardzo ograniczona. Tablice dostępne są w dwóch rozmiarach, większe nadają się do ogrodu, szklarni, tunelu foliowego czy oranżerii, mniejsze na tarasy i balkony. W mieszkaniu można mączliki usuwać przy pomocy odkurzacza. Wystarczy lekko poruszyć liśćmi roślin, a gdy owady wzbiją się w powietrze, wyłapuje się je przy pomocy okrągłej szczotki odkurzacza. Aby zapobiec szkodom spowodowanym przez mączlika, warto regularnie spryskiwać rośliny naparem z tytoniu lub gnojówką z wrotyczu. Skuteczne jest też przecieranie liści delikatną szmatką nasączoną wodą z dodatkiem mydła potasowego oraz wyciągu z czosnku. Rośliny pokojowe powinno się regularnie zraszać, co zmniejsza ryzyko wystąpienia mączlika. Domowe sposoby można wykorzystać także w ogrodzie. Na rabatach ogrodowych wystarczy sadzić rośliny, które odstraszają mączlika szklarniowego, takie jak rumianek, aksamitki, nagietki czy bazylia.

Mączlik – zwalczanie insekta środkami bio
Gdy domowe zwalczanie mączlika nie wystarczy, a nie chcemy sięgać po środki chemiczne przeciwko insektom, warto spróbować naturalnych środków zwalczające mączlika szklarniowego. Zasada działania części z nich polega na rozpuszczaniu wydzieliny wytwarzanej przez insekty, dzięki temu rozpuszczają się i stają się łatwiejsze do usunięcia z roślin. Skuteczne są preparaty na bazie oleju rydzowego (naturalnej substancji pozyskiwanej z lnianki). Ciecz oblepia mączliki oraz inne szkodniki blokując ich funkcje życiowe, m.in. oddychanie oraz poruszanie. W efekcie owady giną. Mączliki można także zwalczać przy pomocy drapieżnych owadów, które kupuje się w postaci preparatów biologicznych. Jest to jednak środek mający zastosowanie w profesjonalnych szklarniach.

Mączlik szklarniowy – opryski i inne środki chemiczne
Spośród chemicznych środków ochrony roślin warto wybierać preparaty, które działają nie tylko kontaktowo, ale także układowo, dzięki czemu skutecznie zwalczą różne stadia rozwojowe owadów. Przykładami takich preparatów są takie, które dzięki swoim właściwościom są w stanie przeniknąć do soków rośliny i zniszczyć żerujące larwy oraz dorosłe mączliki. W trakcie opryskiwania warto skupić się na równomiernym pokryciu dolnej i górnej części liści.