Obecność kornika kojarzy się ze starymi domami, ale ich obecność zauważają również właściciele nowych domów. Co zrobić, kiedy do drewna wdał się kornik? Jak się pozbyć tego szkodliwego insekta? Zwalczanie korników zawsze warto rozpocząć od domowych metod. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków chemicznych.
Korniki to popularna nazwa wszystkich szkodników drewna, choć w rzeczywistości gatunek nazywany kornikiem żeruje jedynie w drzewach iglastych, zaś w elementach wykonanych z drewna spotykamy inne szkodniki, najczęściej jest to kołatek domowy, popularnie nazywany kornikiem. Drewno domowe mogą jednak zaatakować również takie szkodniki jak spuszczel pospolity, wyschlik grzebykorożny i miazgowiec parkietowiec. Żerowanie szkodników jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zniszczenia drewna.To, w jakim tempie odbywa się degradacja drewna jak szybko jest ono zjadane, zależy od liczby owadów, typu drewna, ocieplenia budynku i wilgotności domu, a także miejsca, w które wdał się kornik. Jak zwalczać tego groźnego szkodnika?

W jaki sposób korniki szkodzą drewnu
Kołatek domowy to niewielki ciemnobrunatny chrząszcz, jego długość wynosi zaledwie 5-6 mm. Żeruje w drewnie iglastym i liściastym, twardym i miękkim, świeżym i bardzo starym. Ponieważ zagnieżdża się w środku drewna, ciężko jest same owady zobaczyć gołym okiem, ale ślady ich obecności trudno przeoczyć. Zagrożenie niosą przede wszystkim jego larwy, które wykluwają się z jaj składanych w drewnie i drążą w nim korytarze – są one długie i koliste, o średnicy początkowo mierzącej 1/3 mm, z czasem coraz większej (wraz ze wzrostem larw), dochodzącej nawet do 2 mm. Korytarze te naruszają spoistość drewna i z czasem prowadzą do jego próchnienia. Bardzo charakterystycznym objawem ataku kołatka są więc dziury w drewnie i wysypująca się z niego mączka drzewna. Pozostawiają otwory wylotowe o średnicy 1-2 mm. Gdy kołatek zagnieździ się w meblu, schodach lub drewnianym suficie, mogą też nas dochodzić odgłosy chrobotania lub skrobania w drewnie, najczęściej w nocy. Czasem da się też dostrzec owady gołym okiem. Najbardziej narażone na szkodniki drewna są stare elementy drewniane, jednak owady te lubią również przebywać w świeżym drewnie. Mogą zaatakować zarówno elementy konstrukcyjne domu takie jak więźby dachowe, podbitki okapu czy drewniane schody, jak i meble. Mogą też żyć w meblach ogrodowych.Drugi z częstszych szkodników drewna, spuszczel pospolity jest łatwo zauważalny. Mierzy nawet 2,5 cm, a jego brunatno-czarne ciało jest wydłużone i dość płaskie, pokryte lekkimi włoskami. Również i w przypadku tego szkodnika największe zagrożenie niosą larwy spuszczela, gdyż to one są bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie korytarzy. Spuszczele atakują drewno iglaste (np. krokwie dachowe, elementy wyposażenia domów, okna, ramy obrazów, meble, drewniane ogrodzenia, a nawet sklejkę z elementami drewna iglastego, więc szkody przez niego wyrządzone są jeszcze większe.

Zauważyłeś korniki? Jak zwalczyć je domowym sposobem
Zanim sięgniemy po środki chemiczne zwalczające korniki, warto wypróbować domowych metod. Sprawdzony sposób to roztwór olejku z drzewa herbacianego –kilka kropel olejku rozcieńczamy w wodzie i spryskujemy nim meble. By jednak całkowicie wyeliminować szkodniki, środek ten trzeba stosować regularnie. W podobny sposób można zastosować ocet biały, który nie tylko odstrasza korniki, ale także dezynfekuje drewno – po rozcieńczeniu go wodą nanosimy na powierzchnię mebli za pomocą miękkiej szmatki. Korniki, jak wiele innych owadów, nie lubią tego zapachu lawendy, możemy więc spryskiwać meble olejkiem lawendowym lub włożyć do mebla saszetki z suszoną lawendą. Odstraszająco na korniki działa także intensywna woń czosnku – wystarczy rozgnieść czosnek, zalać go wodą i tak otrzymanym roztworem spryskać meble. Można też umieścić ząbki czosnku w szafkach lub przy meblach lub też natrzeć drewno cebulą. Jest jeszcze jeden rodzaj kuracji, którą można przeprowadzić na zagrożonych kornikiem meblach – wypełnienie wydrążonych korytarzy terpentyną lub naftą, których zapachu korniki również nie znoszą.

Zwalczanie korników chemią
Środki chemiczne działają na korniki znacznie bardziej agresywnie niż domowe sposoby. Wybór środków do zwalczania szkodników drewna jest ogromny, różnią się one substancjami czynnymi zawartymi w nich, sposobem aplikacji, siłą działania, zakresem zwalczanych gatunków. Na rynku znajdziemy wiele preparatów owadobójczych przeznaczonych do zwalczania różnych owadów (os, komarów, karaluchów), ale także korników, kołatków i spuszczeli. Są wśród nich preparaty biobójcze w sprayu, w formie gotowej do użycia. Oznacza to, że nie trzeba go rozrabiać, nie jest też potrzebny specjalistyczny sprzęt do jego użycia. Preparaty te nie przebarwiają drewna, nie mają też nieprzyjemnego zapachu, a ten, który jest, szybko ulatuje. Środki nowej generacji zwalczają już istniejące szkodniki drewna (kołatki, spuszczele, miazgowce, korniki i inne), ale również zapobiegają ponownemu pojawianiu się larw. Docierają w głąb drewna nawet na 50 cm, nie niszczą go przy tym, a dodatkowo chronią drewno przed bakteriami i grzybami. Są łatwe w użyciu, można je nanosić opryskiem, ale również pędzlem, a zaimpregnowane nim drewno bez problemu można malować.
Warto też skorzystać ze środków zabezpieczających przed osiedleniem korników, które ma postać wodnej emulsji do sporządzenia oprysków. Są one bezpieczne dla środowiska i innych organizmów, nie wywierają też negatywnego wpływu na powierzchnię, na którą się je nakłada. Można też zastosować preparat w formie żelu, który nie musi być wtryskiwany w drewno, a który dzięki dużym możliwościom penetracji, wnika głęboko w drewno i uśmierca żerujące w nim larwy spuszczeli, kołatków, miazgowców i innych szkodników.
Są też pułapki na szkodniki. Maja one właściwości wabiące, a działa na zasadzie wabienia światłem. Zasilane przez naturalne lub sztuczne oświetlenie zaczyna fosforyzować na zielono i wabi tym samym chrząszcze.
