Umywalka jest nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia każdej łazienki, ale jest również najczęściej używanym elementem wyposażenie tego pomieszczenia. Należy więc zadbać nie tylko o jej dopasowanie do stylistyki wnętrza, ale również o prawidłowy montaż. Jak więc zamontować umywalkę?
Umywalki dostępne na naszym rynku różnią się nie tylko kształtem, rozmiarami czy materiałem (chociaż nadal dominuje biała ceramika), ale również sposobem montażu. Oczywiście decyzję o tym, jak i gdzie zamontujemy umywalkę, należy podjąć przed jej zakupem, ponieważ każdy sposób montażu wymaga innego rodzaju umywalki oraz różnego zagospodarowania przestrzeni pod nią. Pokazujemy, jak mocować umywalki w zależności od modelu. Prace nie są skomplikowane i bez problemu powinniśmy poradzić sobie z nimi samodzielnie, a dodatkowo ułatwiają je gotowe zestawy montażowe. Pamiętajmy jednak, że umieszczenie umywalki zależy od przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a te powinny być przygotowane już przez hydraulika.
Jak montować umywalki wiszące
Umywalki wiszące są zazwyczaj niewielkie, stosuje się je nie tylko w łazienkach, ale również w oddzielnych toaletach. Montuje się je do ściany za pomocą specjalnych kołków rozporowych lub śrub mocujących. Aby takie rozwiązanie wyglądało estetycznie, warto zastosować dekoracyjny syfon. Innym rozwiązaniem, które zamaskuje odpływ jest zainstalowanie pod umywalką postumentu lub półpostumentu – wybrany przez nas model musi być do tego przystosowany. Pamiętajmy, że postument nie jest elementem nośnym tylko kamuflującym, więc na nim umieszczona umywalka musi zostać zamocowana do ściany. Jak mocować umywalki do ściany? Zaczynamy od zaznaczenia miejsca, w którym zamocowane zostaną kołki rozporowe lub śruby – zależą one od umiejscowienia otworów montażowych w umywalce. Następnie w ścianie wiercimy otwory. Jeśli ściana wykończona jest płytkami, warto najpierw wybić punktakiem niewielkie otwory, dzięki czemu wiertło nie będzie ślizgać się po gładkiej powierzchni. Do wiercenia w glazurze najlepiej stosować wiertło widiowe lub do szkła. W gotowych otworach umieszczamy kołki rozporowe (muszą być umieszczone w ścianie, a nie w płytkach czy tynku), a następnie zakładamy umywalkę i dokręcamy wkręty. Mocowanie będzie wytrzymałe, jeśli wkręt przejdzie przez kołek i będzie wystawał z jego końcówki na 1 średnicę, a także kiedy cały kołek rozporowy rozeprze się w podłożu. Wybierając kołki zwróćmy uwagę, do jakiego podłoża są przeznaczone (np. cegła, beton). Dostępne są również kołki uniwersalne. Jeżeli umywalka jest ciężka lub ściana wykonana jest z cegły dziurawki bądź pustaków, mocowanie warto wzmocnić – dobrze jest zastosować zaprawę iniekcyjną. Montaż umywalki kończy nałożenie nylonowych nakrętek oraz ozdobnych zaślepek, a także wypełnienie szczeliny powstałej między umywalką a ścianą silikonem sanitarnym, zawierającym środki grzybobójcze.
Umywalka nablatowa
Najnowocześniejszą wersją umywalki wiszącej jest umywalka wisząca na stelażu. A jak mocować takie umywalki? Ich montaż nie różni się od montażu misek podwieszanych. Stelaż przykręcamy do ściany w wyznaczonym miejscu za pomoca śrub mocujących, następnie po usunięciu zabezpieczenia z odpływu kanalizacyjnego montujemy w nim przyciętą na odpowiednią długość rurę odpływową, którą łączymy z syfonem butelkowym. Do tak przygotowanej instalacji wodociągowej przykręcamy wężyki zasilające, montujemy podtynkowy element baterii umywalkowej, a następnie plastikowy uchwyt do połączenia odpływu umywalki z syfonem. Dzięki instalacji stelaża podtynkowego elementy odpływowe mogą zostać całkowicie ukryte w ścianie. Jedyną widoczną częścią syfonu będzie chromowana rurka. Stelaż obudowujemy płytkami ceramicznymi lub inną okładziną. Są dostępne też stelaże, które mają płyty maskujące np. ze szkła w zestawie.
Umywalka wpuszczana
Jak montować umywalki nablatowe
Przeznaczone do umieszczenie na blacie łazienkowym umywalki zazwyczaj są duże i eleganckie. Cała misa znajduje się wówczas nad blatem, pod nim znajduje się jedynie syfon. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie – inwestorzy doceniają możliwość wykorzystania miejsca wokół umywalki, a także pod nią. Jak zamontować umywalki na blacie? Nie jest to trudne zadanie. Zaczynamy od wywiercenia jednego lub dwóch otworów w blacie – dwa otwory będą potrzebne, gdy umywalka nie ma otworu na baterię. Następnie montujemy odpływ i nakładamy silikon na uszczelkę. Umywalkę przytwierdzamy do blatu również za pomocą silikonu sanitarnego |(najlepiej sprawdzi się bezbarwny) – postawioną na blacie umywalkę mocno dociskamy przez kilka minut. Nadmiar silikonu zbieramy mokrą ściereczką lub ściągamy palcem. Kolejną czynnością jest uszczelnienie silikonem przestrzeni pomiędzy umywalką a blatem. Montaż kończymy zainstalowaniem baterii i syfonu. Aby uniknąć przesunięcia umywalki, możemy z niej korzystać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju.
Umywalka na szafce
Jak montować umywalki wpuszczane w blat
Montaż umywalki wpuszczanej w blat wymaga wycięcia otworu w blacie – nad blat wystaje tylko rant umywalki, a pozostała część misy znajduje się poniżej poziomu blatu. Jej montaż wygląda tak samo jak umywalki nablatowej. Najwięcej pracy zajmie nam wycinanie otworu w blacie – jakość i czas pracy zależy od materiału, z jakim mamy do czynienia. Aby ułatwić nam pracę, producenci umywalek blatowych często do kompletu dołączają wzorniki ułatwiające dopasowanie otworu do ceramiki – upewnijmy się więc, że postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak montować umywalki podblatowe
Od umywalek wpuszczanych w blat różnią się tym, że cała misa znajduje się pod blatem. Z tego powodu musimy zadbać o dokładne zabezpieczenie blatów oraz staranny montaż umywalki – umywalka musi przylegać do spodu blatu. Jak więc prawidłowo zamontować umywalki podblatowe? Zazwyczaj misę przykręca się od spodu blatu na specjalnych śrubach i dopiero później montuje ostatecznie blat, już razem z zamocowaną do niego umywalką.
Jak zamontować umywalkę na szafce łazienkowej?
Możemy również kupić umywalkę razem z szafką łazienkową. Montaż takiej umywalki nie wymaga dodatkowego mocowania śrubami do ściany – osadza się ją na szafce wyłącznie za pomocą silikonu sanitarnego. Silikon aplikujemy na krawędzie styczne szafki z umywalką oraz styk umywalki ze ścianą. Spoiny zapobiegną przemieszczeniu się umywalki oraz przedostawaniu się wody do wnętrza szafki.
Jak montować umywalki stojące
Umywalki stojące to modele zintegrowane z postumentem, sprawiające wrażenie jednej misy. Mogą być ustawiane przy ścianie – wtedy odpływ najczęściej wyprowadzany jest do ściany – lub jako wolno stojące, ustawione w dowolnym miejscu łazienki (wtedy konieczne jest wykonanie odpływu umywalki i przyłączy baterii w podłodze). Umywalki stojące montuje się za pomocą specjalnych mocowań (znajdują się w zestawie) do podłogi. Krawędzie pomiędzy umywalką a posadzką należy uszczelnić silikonem sanitarnym.