Niektóre prace wykończeniowe czy remontowe z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Jedną z nich jest zabudowa WC, czyli stelaża podtynkowego, powszechnie nazywanego geberitem. Nie jest to trudne, szczególnie jeśli do tego celu wykorzystamy płyty budowlane.
Stelaż podtynkowy swoją popularną nazwę geberit zawdzięcza znanemu producentowi, który specjalizuje się w produkcji tego typu konstrukcji. Rozwiązanie to jest obecnie najczęściej stosowane w nowoczesnych łazienkach, zastępując WC kompakty. Nic dziwnego, ponieważ podwieszana miska wisząca optycznie powiększa łazienkę i zajmuje mniej miejsca, można ją zamontować nawet w niewielkiej łazience, ponadto pomieszczenie łatwo utrzymać w czystości. Najczęściej zabudowa WC wykonywana jest z płyt gipsowo-kartonowych i płytek. Możemy ją wykonać samodzielnie, szczególnie że niepotrzebne są profesjonalne narzędzia. Pamiętajmy jednak, że zabudowa stelaża WC wykonywana jest raz na kilkanaście lat i chociaż każdy błąd popełniony podczas montażu można później naprawić, jednak wiąże się to z kosztami, jest także czasochłonne i uciążliwe dla domowników. Jak zabudować geberit – instrukcja znajduje się poniżej.
Zabudowa toalety – prace przygotowawcze
Pracę zaczynamy od dokładnych pomiarów, ponieważ aby zabudowa geberitu była funkcjonalna, musimy zapewnić na stelaż podtynkowy do WC 40-50 cm szerokości, 15-20 cm głębokości i 120 cm wysokości. Oczywiście niezbędne jest również miejsce na zawieszenie miski ustępowej (standardowe wymiary miski podwieszanej to ok. 40 cm szerokości i ok. 60 cm długości) oraz wolna przestrzeń wokół niej: minimum 20 cm po obu bokach i 60 cm długości oraz 80 cm z przodu sedesu. Ponadto obudowa stelaża WC wymaga sprawdzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej – późniejsze naprawy są utrudnione. Warto tak zaplanować wymiary zabudowy toalety podwieszanej, aby nie docinać płytek – ułatwimy sobie i przyspieszymy wykończenie łazienki, takie rozwiązanie jest również estetyczne.
Zabudowa podtynkowa WC odpowiednie płyty
Aby zabudowa WC podwieszanego była trwała, należy stosować materiały odporne na wilgoć i wodę. Zabudowa ubikacji musi być również odpowiednio sztywna i mieć grubość minimum 20 mm. Najczęściej wybór pada na wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe typu H2, zazwyczaj mają kolor zielony i grubość 12,5 mm – montujemy 2 warstwy płyt. Równie popularnym rozwiązaniem jest zabudowa stelaża płytą OSB – jako pierwszą montuje się płytę OSB o grubości 12 mm, warstwę wierzchnią stanowi płyta g-k. Możemy także zastosować jedną płytę budowlaną, np. z XPS o grubości 20 mm. Zabudowa geberitu płytą g-k oraz płytami budowlanymi daje nam możliwość stworzenia dowolnego kształtu zabudowy sedesu – możemy zakryć wszystkie nieestetyczne elementy przyłączeniowe. Na rynku dostępne są również gotowe osłony stelaży – oferowane są przez producentów ceramiki łazienkowej i pasują do konkretnych modeli.
Zabudowa geberitu płytkami i nie tylko
Wybierając płytki na zabudowę WC, przede wszystkim postawmy na jakość, oczywiście wygląd jest również ważny, dlatego najlepiej jest mieć już koncepcję aranżacji łazienki – skuwanie niedopasowanych płytek jest uciążliwe. Zabudowę geberitu możemy również wykończyć naturalnym kamieniem, drewnem, szkłem, np. z nadrukowaną grafiką. Na ścianie za sedesem sprawdzi się również farba ceramiczna, tynk dekoracyjny czy tapeta.
Wszystko zależy od naszego gustu i zasobności portfela.
Jak obudować geberit płytą g-k i płytkami
Gdy stelaż podtynkowy jest zamontowany – w miejscu, które zaplanowaliśmy podczas prac przygotowawczych – możemy przystąpić do obudowy geberitu (ze wszystkich stron). Do stelaża przykręcamy płyty g-k, najlepiej specjalnymi wkrętami do blach – dzięki drobnemu gwintowi dobrze trzymają się blaszanej powierzchni. Przednia płyta musi mieć wycięte otwory na przycisk spłuczki, pręty montażowe czy podłączenie wodno-kanalizacyjne – zazwyczaj w zestawie ze stelażem podtynkowym znajduje się wzornik do wycięcia otworów w odpowiednich miejscach. Oczywiście otwory wycinamy przed montażem płyt. Konstrukcję wykańczamy płytkami (jeśli zastosowaliśmy płytę gipsowo-kartonową, to podłoże należy wcześniej zagruntować) i fugujemy. Pamiętajmy, że newralgiczne miejsca zabudowy WC takie jak łączenie narożniki należy zabezpieczyć zaprawą uszczelniającą oraz silikonem sanitarnym.
Ostatnią czynnością jest umieszczenie w odpowiednim miejscu miski podwieszanej.