Łatwość aplikacji i skuteczność kotew chemicznych sprawia, że po ten rodzaj mocowania sięgają już nie tylko profesjonalni wykonawcy. Wklejane łączniki przydają się zwłaszcza przy montażach cięższych przedmiotów w domu i wokół niego.
Kotwy chemiczne bardzo dobrze funkcjonują w większości popularnych podłoży – w betonie, cegle dziurawce, murach czy pustakach. Dzięki szerokiej dostępności zakupu oraz wysokiej wytrzymałości produktu na obciążenia możemy bezpiecznie wykorzystać je do mocowania cięższych przedmiotów zarówno w środku, jak i na zewnątrz nowych i remontowanych domów.
Bezpieczeństwo montażu mimo mrozu i deszczu
Największą zaletą kotew wklejanych jest bezrozporowy montaż w podłożu. W przeciwieństwie do kołków rozporowych kotwa chemiczna nie wywiera nacisku na ścianki otworu, a zatem można kotwić stosunkowo blisko krawędzi podłoża. Kotwienie chemiczne polega na łączeniu masy żywicznej ze stalowym elementem i podłożem. Zaprawa iniekcyjna, którą wprowadza się do wywierconego otworu, po upływie wyznaczonego czasu zastyga, tworząc stabilne mocowanie. Jest to szczególnie przydatne w starym budownictwie, gdzie często mamy do czynienia ze zniszczonymi tynkami, kruszącym się podłożem czy uszkodzonym mocowaniem. W domu możemy wykorzystać kotwy chemiczne do mocowania umywalek, schodów, bojlerów, a także do naprawy uszkodzonych mocowań.
Kotwy chemiczne osiągają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe nawet w słabych podłożach, dlatego poleca się je przy mocowaniu ciężkich przedmiotów, narażonych na obciążenia dynamiczne – silny wiatr lub drgania – ale także wilgoć i wodę. Będą to np. markizy, zadaszenia, anteny satelitarne, barierki balkonowe, przęsła ogrodowe czy kraty w oknach piwnicznych. Nowoczesne żywice pozwalają montować elementy zewnętrzne w trudnych warunkach atmosferycznych, a nawet w otworach zalanych wodą. Przykładem takiej zaprawy jest FIS VL – nowa wersja popularnego produktu fischer, posiadająca aprobatę do wklejania wkrętów zbrojeniowych oraz odporność ogniową w betonie i w murach. 2-komponentowa zaprawa FIS VL powstała na bazie żywicy winyloestrowej i może być aplikowana w każdych warunkach atmosferycznych.
Kotwienie chemiczne – zaprawa albo ampułka
Podstawą mocowań chemicznych są zaprawy iniekcyjne składające się z dwóch składników – żywicy i utwardzacza. Obie substancje pozostają niezmieszane do momentu samej aplikacji. Łącząc się w otworze, umożliwiają łatwe wklejenie konkretnego łącznika – pręta, haka, śruby czy wkrętu. Zastygając stopniowo, pozwalają na korektę położenia pręta i jego odpowiednie wypoziomowanie. Zaprawy iniekcyjne są wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z kilkunastoma otworami wymagającymi wypełnienia. Na rynku poza zaprawami dostępnymi w kartuszach i wiadrach spotkamy jeszcze niewielkie ampułki z zawartością żywicy (jak np. nowa ampułka RM II fischer). Takie naboje klejowe są przydatne zwłaszcza przy pojedynczych punktach mocowań. Montaż kotew chemicznych nie powinien sprawić nam kłopotu – do wywierconego otworu wystarczy wprowadzić za pomocą pistoletu iniekcyjnego zaprawę (lub włożyć ampułkę), a następnie osadzić i wkleić pręt albo inny element. W pustakach ceramicznych możemy dodatkowo posłużyć się tuleją siatkową, która zapobiegnie niekontrolowanemu wypłynięciu zaprawy do całego pustaka.
Zaprawa iniekcyjna FIS VL 410 fischer
Co jeszcze warto wiedzieć, montując kotwę?
Podczas montażu trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu otworu (zwłaszcza w przypadku zaprawy iniekcyjnej) i przestrzeganiu warunków kotwienia określonych przez producenta – czasu utwardzania oraz odpowiedniej temperatury kartusza bezpośrednio przed wyciskaniem. W sklepach dostępne są różnorodne opakowania o kilku pojemnościach – łatwo więc dopasować je do naszych potrzeb. Na półkach marketowych znajdziemy również szeroki wybór akcesoriów – wyciskaczy do kartuszy lub pistoletów, łączników, szczotek i pompki do przedmuchiwania otworów.
Wysokiej jakości szybkowiążące zaprawy na bazie żywic winyloestrowych charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem i nadają się do większości materiałów budowlanych. Jeśli przeprowadzimy montaż z zaleceniami producenta, możemy mieć pewność, że stworzone w ten sposób zamocowanie będzie pewne i trwałe.