Nowe Warunki Techniczne obowiązujące od 1 stycznia br., sprawiają, że budynki będą lepiej kumulować ciepło i staną się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Trzeba tylko sprostać wymaganiom w zakresie współczynnika przenikania ciepła U, czyli zastosować średnio o 2 cm grubszy materiał izolacyjny dla budynków nowych i odnawianych. Jednak zmiany te nie wpłyną na metody wykonawcze. W dalszym ciągu jedną z najpopularniejszych sposobów izolacji ścian zewnętrznych pozostanie tzw. metoda lekka mokra, do której rekomendowane są zestawy wyrobów ISOVER-WEBER, wchodzące w skład rozwiązania ociepleń weber.therm WM.
Metoda ETICS – jakie są zalety?
Z całą pewnością metoda lekka mokra to najbardziej dostępny, biorąc pod uwagę doświadczenie ekip wykonawczych, sposób montażu oraz możliwych do użycia komponentów. Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku rozwiązań ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę. Uzyskany dzięki zastosowaniu tego rozwiązania efekt – komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrze – będzie miał długofalowe przełożenie na jakość życia mieszkańców i budżet domowy.
Rozwiązanie ocieplenia ETICS – tylko w zestawie
W pobliżu ścian zewnętrznych i okien powstają bardzo duże straty energii. Niestety często inwestorzy nie są świadomi lub bagatelizują fakt, że bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie produktów do siebie. Wszystkie elementy rozwiązania ETICS – od kleju przez materiał izolacyjny po tynk – powinny ze sobą współgrać. Taką gwarancję uzyskamy, dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów wyrobów oraz współpracy z doświadczonym fachowcem. Przykładem polecanego zestawu jest rozwiązanie ISOVER i WEBER, gdzie wełna w płytach Fasoterm 35 doskonale łączy się z całą gamą produktów Weber wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów zarówno użytkowanych, jak i nowych.
Rekomendowany zestaw do ocieplenia ETICS
Elewacja lekka mokra z rozwiązaniem ISOVER ETICS
Co istotne, w płycie z wełny mineralnej Fasoterm 35 połączono bardzo dobrą, niską lambdę (λ= 0,035 W/mK) z doskonałymi wskaźnikami mechanicznymi. Najlepsze dostępne parametry cieplne pomagają ograniczyć wymaganą grubość izolacji. W zależności od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana zewnętrzna, już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 posiada dokładność wymiarową T5, dzięki czemu instalowane płyty wełny mineralnej bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu ociepleń ETICS.
Zastosowanie płyt ISOVER w metodzie ETICS
Oferowane zestawy produktów do ociepleń metodą lekką mokrą:
- Wełna: ISOVER Fasoterm 35;
- Klej do mocowania wełny i do siatki weberbase UNI W;
- Siatka weber PH913;
- Grunt weber.prim compact.
Do wyboru:
- Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance;
- Tynk silikonowy weber.pas premium;
- Tynk mineralny weber TM314 malowany farbą silikonową weber FZ391.
Lub:
- Wełna: ISOVER Fasoterm 35;
- Klej do mocowania wełny i do siatki weberbase UNI W;
- Siatka weber PH913;
- Grunt weber PG221;
- Tynk silikonowy weber TD341.
Lub:
- Wełna: ISOVER Fasoterm 35;
- klej do mocowania wełny weberbase UNI W;
- klej do siatki weber KS123;
- siatka weber PH913,
- grunt weber.prim compact;
- silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C (imitacja betonu architektonicznego, imitacja muru z cegły, wykończenie na gładko).
Zestawy do wykonania elewacji ETICS różnią się płynem gruntującym i tynkami. Tylko zastosowanie dopasowanych do siebie produktów pozwala uzyskać przedstawione wyżej parametry.
ISOVER system ociepleń ETICS