Ognik szkarłatny upiększa ogród przez cały rok. Od maja obsypany jest dużą ilością białych, drobnych kwiatów, a pod koniec lata pojawiają się jaskrawe owoce, które mogą utrzymywać się nawet przez całą zimę. Jak uprawiać ten ciernisty, zimozielony krzew?
Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń, w której możemy odpoczywać przez cały rok, niezależnie od pogody. Ponadto warunki, jakie w nim panują, pozwalają na uprawę roślin. Jednak nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie zimowym. Które to pewniaki?
Nie ma Bożego Narodzenia bez choinki. W bardzo wielu domach jest to żywe drzewko. Co zrobić, aby choinka zdobiła dom przez długi okres, a nie tylko święta? Jak zapobiec gubieniu igieł? Oto skuteczne sposoby.
Gwiazda betlejemska pojawia się w naszych domach zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia. Jest bardzo efektowna, ponieważ właśnie wtedy kwitnie. Niestety często zdarza się, że po przyniesieniu do domu gubi liście i jej walory dekoracyjne zanikają. Jak za temu zapobiec? Co jest przyczyną, że gwiazda betlejemska traci liście?
Hebe to zimozielona roślina, która nazwę zawdzięcza greckiej bogini młodości. Może być uprawiana w doniczkach, ale istnieją również odmiany wręcz idealne do ogrodu. Jakimi warto się zainteresować? Jak uprawiać i pielęgnować hebe?
Hortensje – ogrodowe, piłkowane, dębolistne czy kosmate – zawiązują pąki już latem, ale kwitną w następnym roku. Co zrobić, aby pąki nie przemarzły, a kwiaty zachwycały w następnym sezonie?
Mięta, bazylia czy tymianek... smakują najlepiej z własnej uprawy. Będą dobrze rosły, jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko i nawadnianie. A czy należy zioła nawozić? Tak. Wybierzmy do tego naturalny nawóz, taki jak biohumus. Dlaczego właśnie ten?
Kasztanowiec pospolity to duże, rozłożyste drzewo. Jest nie tylko ozdobą ogrodu – wiosną urzeka białymi kwiatami, a jesienią kolczastymi torebkami i lśniącymi, brązowymi nasionami – ale znajduje również zastosowanie w medycynie czy kosmetyce.
Właściciele ogrodów doceniają byliny, ponieważ nie tylko pięknie wyglądają, ale są mało wymagające i wieloletnie. Rosną ponadto w jednym miejscu przez wiele lat, z roku na rok rozrastając się coraz bardziej. Na jakie byliny powinien zwrócić początkujący ogrodnik?
Tworzenie barwnych akcentów w ogrodzie to zabieg pozwalający stworzyć ciekawe kompozycje roślinne, jak również wyróżnić obszary o nieoczywistym, czasem egzotycznym charakterze. Byliny w mocnym purpurowym kolorze świetnie budują ogrodowe aranżacje, doskonale też kontrastują z otaczającą je zielenią i jasnymi odmianami kwiatów.
Wiele ogrodów jest mocno nasłonecznionych, dodatkowo gleba jest lekka i bardzo przepuszczalna. W takich przypadkach sprawdzą się rośliny odporne na suszę. To także dobre rozwiązanie, jeśli działkę odwiedzamy rzadko czy nie możemy regularnie podlewać roślin.
W sierpniu grządki warzywne bardzo często są już puste, ponieważ zakończył się zbiór warzyw uprawianych od wiosny. Warto to wykorzystać i wysiać lub posadzić z rozsady warzywa poplonowe. Nie tylko będziemy mogli cieszyć się świeżymi warzywami jesienią, ale także utrzymamy podłoże w dobrym stanie. Jakie warzywa sprawdzą się jako poplon?
Budleja Dawida to urokliwy krzew, który jest dość łatwy w uprawie. Jego ozdobą są nie tylko fioletowe czy różowe kwiaty, ale także motyle, które zwabia do ogrodu. Jak pielęgnować bajkową budleję Dawida?
Montbrecja, cynobrówka, tritonia – bo takie również nazwy przyjmuje ta skromna ogrodowa roślina – to atrakcyjna bylina, której walorem dekoracyjnym są zarówno gęste kępy zielonych kosaćcowatych liści, jak i drobne kłosowate kwiaty o intensywnie płomiennym kolorze.
Grupa roślin, która jest odporna na promienie słoneczne, wysoką temperaturę, a także suszę jest całkiem spora. Warto postawić na takie gatunki, aby nie tylko cieszyć kolorami kwiatów i liści, ale także zbyt często nie podlewać ogrodu.
Żółty to niewątpliwie kolor lata. Reprezentowany przez piękne duże i dekoracyjne kwiaty dodaje ogrodowi wyrazistego ozdobnego waloru. Dziurawiec ozdobny jest rośliną, która łączy w sobie kilka dekoracyjnych cech i z pewnością sprawdzi się w niejednym reprezentacyjnym ogrodzie.
Komary skutecznie potrafią zniechęcić do przebywania na dworze. Oczywiście możemy stosować różne gotowe preparaty, spirale, świece, lampy czy inne urządzenia, aby z nimi walczyć. Sprawdzonym sposobem jest również posadzenie roślin odstraszających te insekty. Na jakie rośliny warto postawić?
Dekoracyjne walory zarówno podczas kwitnienia, jak i owocowania, duża odporność i tolerancja w uprawie oraz niewielki rozmiar sprawiają, że głóg jest bardzo popularną rośliną w nasadzeniach publicznych. Nieco zapomniany jako ozdobne drzewo ogrodowe powoli wraca do łask.
Czerwcowe piwonie/peonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów sezonowych. Wyróżniają się na tle innych roślin ozdobnych w ogrodzie, ale doskonale nadają się również do wiosennego dekorowania naszych wnętrz, jako kwiaty cięte w wazonach.
Maj to miesiąc, w którym już bez większego ryzyka możemy siać nasiona kwiatów bezpośrednio do gruntu. To wygodny sposób na ukwiecenie ogrodu.