Przycinanie roślin jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dlatego też każdy ogrodnik musi zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Czym różnią się poszczególne narzędzia ręczne? Jakie wybrać?
Pilarka spalinowa przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki niej na przykład przygotujemy drewno na opał. Aby służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednio dbać, a zimowe wieczory są doskonałe na przeprowadzenie prac konserwacyjnych.
Jesienią z oczka wodnego musimy usunąć muł. Zalegające i rozkładające się na dnie substancje pogarszają jakość wody. Przede wszystkim wytwarzają trujące dla ryb gazy – siarkowodór i amoniak, a także znacznie obniżają zawartość tlenu w wodzie. Z pomocą przychodzi odkurzacz do oczka wodnego.
Niewielka, zamknięta w szklanych ścianach uprawa roślin to zarówno niebagatelna dekoracja, jak i ciekawa zabawa. To propozycja wygodna, niewymagająca, atrakcyjna szczególnie w czasie zimy, kiedy jeszcze w ogrodzie zewnętrznym sen.
O zaletach kompostu nie trzeba nikogo chyba już przekonywać. Jednak zakładając kompostownik, warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria. Jednym z nich jest specjalny termometr. Czy naprawdę jest on potrzeby?
Pojawiły się grzyby! To przyjemne dla ucha hasło dla wszystkich miłośników grzybobrania. Kiedy w lesie pokazują się pierwsze kurki, prawdziwki, koźlaki czy podgrzybki, zbieracze ruszają ochoczo w las. Warto zatem przygotować wyposażenie, które usprawni nam zbieranie i transport zebranych grzybów.
Do cięcia żywopłotu należy wykorzystywać wyłączenie ostre nożyce. Tylko takie nie wyrządzą krzywdy roślinom, ponadto prace będą przebiegały sprawniej. Zdarza się jednak, że nożyce tępią się, co jest najzwyklejszą rzeczą. Jak naostrzyć ręczne nożyce?
Pracy w ogrodzie zawsze jest dużo. Ale niektóre możemy sobie ułatwić i przy okazji zaoszczędzić czas. Na przykład do wysiewania trawy, rozsypania nawozów czy piasku na oblodzonych ścieżkach możemy wykorzystać siewniki ogrodowe.
Wiosna zachęca do prac w ogrodzie. Porządki i pierwsze prace pielęgnacyjne ułatwi nam nowoczesny taczko-wózek ogrodowy.
Niewielkie szklarnie i tunele foliowe coraz chętniej wybierane są przez właścicieli małych ogrodów, a jednocześnie pasjonatów uprawy roślin, do wzbogacenia przydomowej przestrzeni. Aby szklarnia zachowała swój funkcjonalny charakter, a także nie uległa szybkiemu zniszczeniu i nie straciła walorów estetycznych, warto po sezonie wegetacji roślin prawidłowo zadbać o to miejsce.
Profesjonalna pompa beczkowa do wypompowywania wody deszczowej z przydomowych zbiorników to doskonałe rozwiązanie pozwalające na efektywne podlewanie ogrodu, trawnika, warzywnika. Jeśli zdecydowaliśmy się na gromadzenie wody deszczowej, koniecznie wyposażmy się również w pompę wodną.
Każdy ogrodnik – nawet ten, który stawia na ekologiczną uprawę – stosuje środki ochrony roślin. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy sztuczne preparaty, czy naturalne wyciągi i wywary potrzebujemy do ich prawidłowej aplikacji opryskiwacza. Wygodny i efektywny będzie model ciśnieniowy plecakowy.
Chociaż coraz częściej decydujemy się na automatyczne nawadnianie ogrodów, to konewka jest nadal podstawowym akcesorium służącym do podlewania rabat ogrodowych. Pozwala na oszczędne gospodarowanie wodą i skuteczne nawadnianie, ponieważ woda trafia dokładnie tam, gdzie chcemy. Konewka służy także do dostarczenia wody roślinom domowym.
Bez praktycznych podpór nie uda nam się uprawiać z powodzeniem niektórych roślin, szczególnie tych skrzynkowych i doniczkowych. Wsparcia w postaci tyczek i drabinek potrzebują szczególnie te gatunki, których pędy są delikatne, często pnące, podlegają szybkiemu rozrostowi oraz gdy owocują bogato, a ich plon stanowi zbyt duże obciążenie.
Wiosna – czas intensywnych prac w ogrodzie, a tym samym przycinania drzew i krzewów. Niezbędny do tej pracy jest sekator, który tnie jak brzytwa. Jeśli ostrza naszego sekatora są zużyte i nie tną jak dawniej, to możemy je po prostu naostrzyć.
Gdy rozpocznie się sezon, pracy w ogrodzie będzie bardzo dużo. Dlatego właśnie teraz warto zadbać o sprzęt i przygotować go na kilka miesięcy intensywnego użytkowania. Jedną z czynności – jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią – jest wymiana oleju w kosiarce spalinowej. W ten sposób zadbamy o odpowiednią pracę silnika. Jak prawidłowo wykonać tę czynność?
Agrowłókniny w ogrodzie są coraz\ bardziej popularne. Możemy wykorzystać je na przykład do ściółkowania gleby czy ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale również grubościach. Warto więc dowiedzieć się, jakie mają zastosowanie.
Chociaż zimą prac w ogrodzie jest znacznie mniej niż wiosną i jesienią, to są one obciążone zwykle większym wysiłkiem i trudem ze względu na warunki atmosferyczne. Odpowiednie ubranie jest w tym przypadku podstawą. Spodnie na szelki typu ogrodniczki będą więc dobrym wyborem na zimę.
Siekiera do drewna należy do narzędzi, którego nie może zabraknąć w każdym gospodarstwie domowym. Kupujemy ją na lata, dlatego powinna być trwała i funkcjonalna.
Zarówno drobne, jak i większe prace w ogrodzie oraz na posesji przy zmiennej i nieprzyjemnej o tej porze roku pogodzie wymagają stosownego ubrania. Zadbajmy szczególnie o głowę i ręce, tak by nie marznąć, a przy tym wygodnie, skutecznie i bezpiecznie wykonać podjęte zadania.