Budowa garażu jako budynku wolno stojącego to spore przedsięwzięcie, choć nie wymaga wielu formalności. W świetle aktualnych przepisów możemy wybudować garaż bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie.
Niemal każda z ekip rządzących w ostatnich latach proponowała różnego rodzaju wsparcia do mieszkań dla młodych. Hasło jednej z ostatnich akcji „rodzina na swoim” niestety wciąż pozostaje w sferze życzeń. Drogie kredyty i galopująca inflacja nie budzą optymizmu – nadal mieszkamy i pewnie długo jeszcze będziemy mieszkać w wynajętych mieszkaniach.
Sezon grzewczy 2022/2023 budzi obawy wielu osób. Martwimy się o wciąż rosnące rachunki za ogrzewanie domu i prąd. Niepokoimy się również o to, czy będziemy mieli jak zapewnić ciepło. Co zrobić, gdy zabraknie węgla, gazu i prądu? Jak nie zbankrutować?
Budownictwo drewniane ma w Polsce długą tradycję i nadal cieszy się dużym powodzeniem. Szybsza w porównaniu z murową technologia budowy i zdrowy mikroklimat przekonują nie tylko inwestorów domów używanych sezonowo. Jest wiele osób, które chcą mieszkać w takim budynku przez cały rok.
Jeszcze kilka lat temu budując dom, trzeba było koniecznie uzyskać pozwolenie na budowę. Obecnie możliwa jest budowa domu bez pozwolenia, ale wymagane jest zgłoszenie zamiaru budowy, chociaż w niektórych przypadkach nawet tego obowiązku nie trzeba dopełnić.
Jeśli jesteśmy właścicielami gruntów, domów, mieszkań czy garaży, nie ominie nas podatek od nieruchomości. Stawki tej daniny określają uchwały rady gmin, jednak ich górną granicę wyznacza minister finansów. Co podlega opodatkowaniu? Kiedy można skorzystać ze zwolnień i ulg podatkowych?
Wynajęcie jednego dużego mieszkania na pokoje może przynieść większy zysk, ale wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trudności mogą się pojawić już w momencie zawarcia umowy, kłopotliwa też może być bieżąca eksploatacja lokalu i rozliczenie najemców. Co ważne, również każde pomieszczenie musi być odpowiednio wyposażone!
Z niepokojem obserwujemy rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw. Niby stawki już zostały ustalone, ale tak naprawdę nie wiadomo, co nam przyniesie przyszłość. Aktualnie rząd wdraża różne działania, które mają nas chronić przed podwyżkami. Jak jeszcze możemy obniżyć rachunki?
Sprzedaż, kupno i wynajem mieszkania lub domu to zajęcia mocno stresujące, łatwo też podczas nich popełnić wiece kosztownych błędów. Może więc jednak zdjąć sobie z głowy ten trudny i czasochłonny proces? Czy profesjonalna agencja nieruchomości rzeczywiście jest w stanie nam w tym pomóc?
Kawalerka może mieć metraż niepełna jednego pokoju. Na kilkunastu metraxh muszą się wtedy zmieścić wszystkie funkcje - kuchnia z salonem, sypialnia, łazienka, miejsce do przechowywania. Wyposażenie takiej przestrzeni może być wyzwaniem. Czy warto w nią inwestować?
Od nowego roku czekają nas kolejne podwyżki cen prądu. Jak możemy zmniejszyć koszt energii elektrycznej, nie tracąc komfortu świetlnego po zmroku?
Zakup mieszkania na wynajem to dopiero początek biznesu. Po jego wykończeniu lub remoncie pojawia się kolejne wyzwanie – znalezienie najemcy. I to nie jakiegokolwiek, ale uczciwego i który będzie dbał o nasz lokal jak o własny. Oto parę wskazówek, które pozwolą nam korzystnie, bezpiecznie i legalnie wynająć nieruchomość.
Opłaty za czynsz i media poszły w górę – pochłaniają coraz większą część naszych dochodów. Na wiele z nich nie mamy wpływu, ale niektóre da się obniżyć. Co zrobić, aby rachunki za gaz, prąd, wodę czy śmieci były przewidywalne i nie czyściły doszczętnie naszych portfeli?
Od stycznia 2021 r. obowiązują nowe, zaostrzone wymagania dotyczące parametrów cieplnych budynków oraz zużycia energii. Zmiany te nie są ani dla inwestorów, ani wykonawców, ani producentów materiałów budowlanych zaskoczeniem, ponieważ zapowiadane były od dawna i wprowadzane stopniowo – pierwsze zaczęły obowiązywać od stycznia 2014 r., następne zostały wprowadzone w 2017 r.
Remont mieszkania czy domu zawsze jest sporym obciążeniem, szczególnie finansowym. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, ponieważ ciągle jeszcze możemy skorzystać z wielu rządowych dopłat i dotacji.
Mieszkania z okresu PRL nadal stanowią większość lokali mieszkalnych w Polsce. Są też chętnie kupowane przez młodych głównie ze względu na niższą cenę i dogodną lokalizację. Jednak te zabudowane w technologii wielkiej płyty budzą wątpliwości. Czy słusznie?
Mało kto ma zgromadzone wystarczające środki, żeby poprowadzić budowę domu bez pomocy banku. Przeważnie całość inwestycji lub przynajmniej jej część jest finansowana dzięki kredytowi.
Wydatki na budowę lub poważniejszy remont mogą przekroczyć nasze bieżące możliwości finansowe. Pozostają wtedy zakupy niezbędnych materiałów na raty. To także dobra opcja, gdy chcemy wygodnie rozłożyć duży wydatek. Usługę taką oferują wszystkie sklepy i składy budowlane.
Żeby odpowiedzialnie chronić swoje mienie, warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania. Polisa zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, a w razie jakichkolwiek strat - odszkodowanie. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na nieruchomość i mienie nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest ubezpieczenie mieszkania albo domu nabytego bądź wybudowanego za środki pochodzące z kredytu hipotecznego, kiedy to zwykle bank zobowiązuje kredytobiorcę do zakupu polisy...
Architekt musi wykonać projekt tak, żeby uwzględniał on wszelkie zalecenia odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego zawarte w Polskich Normach i Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie obowiązki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego spoczywają zatem na inwestorze?