Gotowe tunele foliowe pozwolą przyspieszyć termin zbiorów i zyskać lepsze oraz dorodniejsze plony. To doskonałe rozwiązanie, aby osłonić delikatne rośliny od zimna i wiatru, a także od szkodników i zwierząt.
Tunele ogrodnicze pozwalają na przyspieszenie wzrostu warzyw i uprawę ciepłolubnych odmian. Bakłażany, papryka, ogórki oraz pomidory możemy zbierać o 10 czy 25 dni szybciej, jeśli będą uprawiane pod osłoną. w ten sposób od kilku do kilkunastu dni przyspieszymy też zbiory marchewki, sałaty, kalafiorów czy rzodkiewek. Dzięki temu sposobowi hodowli niektóre krzewy mogą osiągnąć przyspieszenie wzrostu, wymagającego w normalnych warunkach kilku lat. Tunele foliowe to też sposób na uprawę roślin, których produkcja byłaby w naszym klimacie zupełnie niemożliwa. Nasze rodzime rośliny ozdobne można uprawiać pod osłoną aż do osiągnięcia przez nie wystarczających, docelowych rozmiarów, co daje gwarancję otrzymania zdrowych i dorodnych odmian.
Tunele ogrodnicze są praktyczniejsze niż płaskie osłony z perforowanej folii czy włókniny, gdyż w tunelach mamy możliwość wietrzenia wnętrza. Daje to szansę na regulację temperatury, w jakiej wzrastają rośliny i pozwala na dłuższy czas osłony upraw, nawet przez cały okres wegetacji – możemy zatem uprawiać rośliny wybitnie ciepłolubne. Konstrukcja tunelu pozwala na szybki montaż i demontaż, dlatego jest on mobilny.
Tunele foliowe – oferta rynkowa
Możemy nabyć je za przystępną cenę i w różnych wymiarach – mieszczą się one w przedziale od 2 x 2 m do 3 x 6 m. Jeśli nasze uprawy nie są wymagające, możemy zdecydować się na niewielki tunel. Do wyboru mamy tunele niskie o wysokości poniżej 150 cm, które doskonale sprawdzają się przy uprawie roślin, których częste doglądanie nie jest konieczne. Konstrukcję można postawić dopiero po wysianiu nasion i zdjąć przed sadzeniem rozsad. Wyższe tunele stosuje się przy bardziej wymagających uprawach, wyższych roślinach i potrzebujących dodatkowej instalacji grzewczej. Wygodniej jest pracować w wyższym tunelu foliowym, który pozwala na swobodę ruchu podczas prac ogrodowych.
Aktualnie dostępne tunele foliowe to produkty wysokiej jakości – są to produkty odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych, w szczególności na niskie i wysokie temperatury. Konstrukcja zazwyczaj jest wykonana ze stalowych rurek, mogą być one dodatkowo ocynkowane, wówczas nie ulegają korozji. Są też tunele z białych rurek PVC o wzmocnionej konstrukcji, dzięki której jest ona odporna na wysokie i niskie temperatury. Taka konstrukcja bez folii może pozostać na działce przez zimę. Poprzeczki w górnej części stelaża zapewniają stabilność i pozwalają na podwiązanie sznurków dla roślin pnących. Doskonałą przepuszczalność światła i ochronę przed rozerwaniem zapewniają nowoczesne folie. Może to być folia wielowarstwowa – wówczas warstwa wewnętrzna zapewnia zwiększone właściwości termoizolacyjne, powodując zatrzymanie większej ilości promieniowania cieplnego wewnątrz tunelu. Warstwy zewnętrzne zapewniają właściwą elastyczność, zwiększoną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia oraz doskonałą przepuszczalność światła. Są też tunele wypełnione folią UV4 wzmocnioną metalową siatką. Fartuch ziemny oraz dodatkowe rzepy mocujące folię do podstawy konstrukcji zabezpieczają całość przed podwianiem. Podwójne zamki oraz funkcjonalne zatrzaski odpowiednio ochronią konstrukcję przed niepożądanym dostępem szkodników. Są modele wyposażone w okna wypełnione moskitierą, by owady nie przedostawały się do środka. W ofercie producentów znajdziemy też same folie tunelowe – to na wypadek, gdyby folia uległa zniszczeniu, a konstrukcja tunelu nadawałby się jeszcze do użytkowania. Choć tunele lepszej jakości można pozostawiać na zimę, zaleca się mimo wszystko ich demontaż po sezonie. Po umyciu folii i wysuszeniu warto przechować konstrukcję w osłoniętym miejscu.
Gdzie ustawić tunel foliowy
Tunel foliowy stawiamy osią w kierunku, z którego najczęściej wieją wiatry, co pozwoli na łatwe wietrzenie wnętrza. Stanowisko powinno być zlokalizowane przy ujęciu wodnym, by podlewanie nie było kłopotliwe. Istotnym elementem jest to, by tunel foliowy szczelnie otulał uprawy i był wyprodukowany z materiału przepuszczającego promienie słoneczne. Żeby zbiór się udał, konieczne jest zastosowanie dobrej jakości gleby. Bogate nawożenie i pewność, że podłoże pozbawione jest patogenów takich jak grzyby, które chętnie rozwijają się pod folią, to połowa sukcesu. Możliwość przemieszczania przydaje się, gdy ziemia w danym miejscu zostanie wyjałowiona lub zakażona przez wirusy oraz grzyby. Do przenosin może zmusić nas też grasujący gryzoń czy chęć zmiany aranżacji ogrodowej.
Miejsce na tunel należy wybierać w części najsilniej i regularnie nasłonecznionej działki. Tunel foliowy pozwala na przyspieszone uprawy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli planujemy sadzenie niskich odmian roślin, pierwsze ich rzędy powinny być oddalone od ściany o 15 cm. Dystans 25, a nawet 30 cm należy zachować przy średniowysokich, a 40 cm dla rozkrzewionych i wysokich. Wnętrze tunelu należy wietrzyć, zwłaszcza w okresie upałów. Służą do tego drzwiczki wejściowe. W prostszych modelach istnieje możliwość podwijania folii, którą związuje się za pomocą troków.
Zdjęcia: Lemar, fotolia.com