Kret – chociaż wygląda sympatycznie – niestety potrafi wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Nie chodzi tu tylko o szpecące kopce, ten ssak potrafi szybko zniszczyć rośliny. Dlatego, gdy tylko zauważymy jego obecność, działajmy!
Kret to niewielki ssak, który żyje pod powierzchnią ziemi. Pojawia się na działce w poszukiwaniu pożywienia – jego pokarmem są przede wszystkim owady i pasożyty żyjące w glebie. To właśnie poszukując ich, kopie długie i kręte tunele. Zazwyczaj zadomawia się tam, gdzie może bez przeszkód przebywać – na działkach bez krzewów i innych podziemnych zapór. Drapieżnik ten wybiera również wilgotne gleby, bo po prostu łatwiej się przez nie przekopać. Jak pozbyć się z kreta z ogrodu? Wybieraj metody humanitarne! Pamiętaj, że krety są pod ochroną.
Żywołapki – sposób na kreta
Aby pozbyć się kreta z ogrodu, możemy wykorzystać żywołapki lub pułapki tunelowe, które mają drzwiczki otwierające się tylko w jedną stronę. Te niewielkie tunele umieszcza się w ziemi. Gdy zwierzę do niego wejdzie, to nie może już wyjść. Podniesiony sygnalizator poinformuje nas, że kret znajduje się w pułapce. Złapanego kreta możemy wypuścić w lesie lub na łące. Pamiętajmy, że kret pozbawiony pokarmu ginie po 10 godzinach – sprawdzajmy więc pułapki!
Odstraszacze dźwiękowe na kreta
Krety całkiem dobrze słyszą, ponadto są płochliwe i wrażliwe na dźwięki. Dlatego, aby wypłoszyć szkodnika, warto zastosować odstraszacze dźwiękowe. To urządzenia, które działają na zasadzie przesyłania ultradźwięków i wibracji – to one płoszą krety. Nie wystarczy jednak jeden odstraszacz. Aby pozbyć się problemu, na działce musimy ustawić ich kilka. Odstraszacze zasilane są bateriami – tradycyjnymi lub słonecznymi. Hałasować możemy także na inne sposoby – możemy np. na grządce ustawić radio, powbijać klekoczące wiatraczki lub na palikach umieścić puste puszki. Skuteczne mogą okazać się również puste butelki zagłębione w ziemi tak, by w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr.
Zapachy odstraszające kreta
Krety nie znoszą zapachu czosnku, pomidorów, ziemniaków, łobody i aksamitki. Możemy więc postawić na preparaty o tych aromatach. Skuteczna jest także gnojówka z czarnego bzu. Jeśli nie mamy czasu, aby ją przyrządzić, to aby pozbyć się nieproszonego gościa, możemy pognieść pędy tej rośliny i umieścić je głęboko w kopcu. Kreta odstraszy również zapach świeżych ziół, np. bazylii – posadźmy je u wylotu korytarzy. Na rynku dostępne są również aerozole (gaz rozpyla się do korytarza), a także granulaty (wsypuje się do otworu i zwilża wodą) oraz płyny o zapachu drażniącym krety.
Futro psa lub kota – tani i szybki sposób na kreta
Jeśli mamy w domu psa lub kota, to możemy jego sierść (zebraną np. podczas wyczesywania zwierzaka) umieścić w wykopanych przez kreta tunelach – kret ma wrażliwy węch i na pewno wyczuje zapach zwierzęcia, które mu zagraża. Na rynku dostępne są również gotowe odstraszacze w postaci psiego futra, które są dodatkowo nasączone specjalnymi odstraszającymi olejkami eterycznymi.
zdjęcia: AdobeStock