Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych do wykończenia ścieżek i podjazdów wokół domu. Kostki układa się jedna przy drugiej. Powstałe między szczeliny należy wypełnić nie tylko dlatego, żeby nawierzchnie estetycznie wyglądały, ale poszczególne elementy nie przesuwały się. Czym wypełnić szczeliny między kostką brukową?
Ostatnią czynnością przy układaniu kostki brukowej jest spoinowanie i nie można tego etapu pominąć. Dlaczego? Jeśli wypełnimy wolne przestrzenie, to zablokujemy położenie kostek, dzięki czemu nawierzchnia będzie stabilna. Samo wypełniania szczelin jest banalne. Jednak zanim do niego przystąpimy, musimy wybrać odpowiedni materiał. Zazwyczaj wykorzystywany do tego celu jest piasek. Co jeszcze mamy do wyboru?
Spoinowanie kostki brukowej piaskiem
Najbardziej rozpowszechnionym i najstarszym materiałem wykorzystywanym do spoinowania kostki brukowej jest płukany piasek. Możemy również wykorzystać mielony granit i bazalt, ale ich ceny sprawiają, że materiały te nie są zbyt często wybierane. Spoinowanie kostki piaskiem sprawia, że nawierzchnia jest elastyczna i wodoprzepuszczalna. Jak je wykonać? Wystarczy na całej powierzchni rozsypać piasek i go zamiatać szczotką – drobinki będę wypełniały wolne przestrzenie. Czynność powtarzamy do momentu, aż wszystkie szczeliny zostaną wypełnione. Pamiętajmy jednak, że z upływem czasu piasku między płytkami będzie coraz mniej – po prostu jest wypłukiwany. Ubytki więc należy co jakiś czas uzupełniać. Zdarza się również, że w szczelinach wyrastają rośliny.
Spoinowanie kostki brukowej żywicą
Zamiast piasku do spoinowania kostki brukowej możemy wykorzystać żywice. Fugi te są przygotowane do bezpośredniego użycia. Dostępne są jako szlamowane wodą lub samozagęszczalne. Rozprowadzamy je w ten sam sposób, co piasek. Zaspoinowana w ten sposób nawierzchnia jest elastyczna, wodoprzepuszczalna i mrozoodporna. Żywice dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można uzyskać niepowtarzalne efekty.
Spoinowanie kostki brukowej cementem
Oczywiście to nie cementem spoinujemy kostkę brukową, ale specjalnymi preparatami na bazie cementu. Odznaczają się dużym wskaźnikiem wytrzymałości i dają możliwość kontroli procesu spoinowania. Wykonane z nich fugi nie przepuszczają wody. Ich wykonanie najlepiej powierzyć profesjonaliście, aby nie uszkodzić kostki brukowej. Uwaga! Szczeliny nie mogą być wypełnione do pełnej wysokości kostki.
zdjęcia: Sopro