Jedni nie wyobrażają sobie ogrodu bez żywopłotu z tuj, drudzy wręcz przeciwnie – nie cierpią tych krzewów, podkreślając, że są one trujące. Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że te rośliny są szkodliwe, ale do zatrucia dochodzi wyłącznie, gdy się je spożyje. Dla zwolenników tuj mamy dobrą wiadomość – ich sadzonki możemy przygotować samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Rozmnażanie tuj przez sadzonki to dobry sposób, aby cieszyć się urokiem tych krzewów i stworzyć zielony przez cały rok żywopłot. Ponadto rośliny potomne otrzymane poprzez wegetatywne rozmnażanie zachowują wszystkie cechy charakterystyczne danej odmiany – co w przypadku rozmnażania przez nasiona nie zawsze się udaje. Chodzi tu nie tylko o wygląd – kolor, kształt czy rozmiar igieł – ale również typ i tempo wzrostu. Przedstawiony przez nas sposób rozmnażania tuj przez sadzonki możemy z powodzeniem wykorzystać również do pozyskania nowych egzemplarzy cisów, cyprysików, a także jałowców.
Kiedy pobieramy sadzonki tuj
Najlepszym terminem na wegetatywne rozmnażanie tu jest koniec lata – sadzonki możemy pobierać od połowy sierpnia do końca września. Możemy także rozmnażać tuje wiosną – od marca do kwietnia.
Jak pobierać sadzonki tuj
Sadzonki tuj pobieramy z głównego, zdrowego, 2-3-letniego pędu. Co ważne, nie obcinamy ich sekatorem, ale delikatnie odrywamy, ciągnąc niezdrewniałą łodyżkę w dół. Na końcu pobranej sadzonki powinna pozostać tzw. piętka – to kawałek drewna, który jest efektem ręcznego oderwania łodyżki. Piętka powinna mieć długość około 1-2 cm, jeżeli jest dłuższa, to po prostu ją skracamy. Jeśli jest taka potrzeba, obcinamy również zieloną część – sadzonka powinna mieć długość 10-15 cm. Musimy jeszcze z dolnej części sadzonki usunąć rozgałęzienia. Przycięcie zielonej części ma na celu zmniejszenie transpiracji (parowania wody z nadziemnych części przez rośliny) i zatrzymanie fotosyntezy, wzmacnia także ukorzenienie.
Jak ukorzenić sadzonki tuj
Sadzonki tuj umieszczamy w przepuszczalnym podłożu – możemy zmieszać ziemię ogrodową, torf i piasek w proporcji 1:1:1 – na głębokość 2-3 cm. Warto przed tym piętki zanurzyć w ukorzeniaczu, co znacznie ułatwi i przyspieszy ukorzenienie sadzonek. Optymalnym wyborem będzie ukorzeniacz typu AB, czyli z grupy regulatorów wzrostu roślin – dostępny jest w formie proszku do bezpośredniego użycia. Łodyżki możemy umieścić po kilka sztuk w doniczkach, multiplatach, skrzynkach czy zimnym inspekcie. Nie wciskamy ich na siłę, tylko najpierw za pomocą patyka (lub ołówka) wydrążamy otwory, w które wsuwamy sadzonki, a następnie je podlewamy. Pojemniki ustawiamy w półcienistym, zacisznym miejscu, musimy zadbać również o regularne podlewanie. Po około 3 miesiącach sadzonki powinny być już ukorzenione. Po tym czasie dołujemy je w ogrodzie i przykrywamy lekką warstwą kory. Jeśli na wiosnę zauważmy młode przyrosty, to znak, że się nam udało, ale małych tuj nie przesadzamy jeszcze na stałe stanowiska. W maju lub kwietniu umieszczamy je w większych doniczkach (po jednej sadzonce do pojemnika) – mają w nich pozostać do następnego sezonu. Na docelowe miejsca przesadzamy dopiero dwuletnie tuje.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock